10.11.2014
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Ná, čiči! Aneb svoboda versus “sociální” úplatky?

Sdílejte článek:

JANA KOVÁČOVÁ 10|11|2014

Kontejnery na sídlišti jsou rájem pro hlodavce. Potraviny v nich jsou motivací k překonávání výškových i pevných překážek a po dosažení cíle je sladkou odměnou dostatek energie pro nekontrolované množení myší a potkanů. Tyto však zdaleka nejsou na vrcholu potravního řetězce a tak poskytují výživu množství zbloudilých koček, jejichž počet také každoročně narůstá.

 

[ad#hornisiroka]

 

Kočka má prý devět životů a jen tak lehce ji nepoloží ani povětrnostní podmínky v našem klimatickém pásmu. Pokud má dostatek potravy, přežije třeskutou zimu i horka, bouřkové smrště i období sucha. Příroda je moudrá a má to všechno dobře zařízené. Pak ale přijde útlocitný člověk, který kočičky tam venku lituje. Rozhodne se, že je třeba je chránit a začne je přikrmovat. A svou filantropii se ještě chlubí. Pokud mu namítnete, že kočky se umí o sebe postarat i samy, stáváte se v jeho očích netvorem bez vztahu ke zvířatům a co nejdříve byste za takovéto vyjádření měli být minimální pokutováni.

 

Během tohoto babího léta bylo běžné vidět bezprizorní kočky a kocoury, jak se slastně vyhřívají na schodištích vchodů, v nichž žijí zmiňováni dobrodinci a čekají, kdy jim něco dobrého vynesou. Míra jejich přikrmování dosáhla hranice, že už se jim netřeba starat o potravu vlastními silami. Na ostatní kolemjdoucí hodí líný pohled a neukáží ani náznak přirozené plachosti typické pro volně žijící zvířata. O deset metrů dál si v téže chvíli mezi dvěma trávníky nerušeně a neukvapeně vykračuje asfaltovým chodníkem šedá myš, která už zjistila, že jí od kočky nehrozí žádné nebezpečí. Její větší příbuzný – potkan – je obezřetnější a pro jistotu stále vychází až po setmění. Přičemž se mu nejednou ujde jako bonus zbytek potravy, kterou kočky nemohly zkonzumovat. A tak z toho má dvojí užitek.

 

Co se stane, když se hlodavci přemnoží do takové míry, že už je to očividné a obtěžující? Není nic snazšího než zavolat deratizéra. Sice ho třeba zaplatit, ale vždyť aspoň má práci a nebude tak dalším klientem úřadu práce.

 

Koloběh, na jehož počátku bylo zbavení samostatnosti kočky, se rozbíhá. Bude do něj nedobrovolně zatažen každý, kdo v oblasti bydlí. Někdo vidí v ohrožení hlodavci dobré zdůvodnění na placení daní, jiný lobbuje za ochranu toulavých koček a možná se časem objeví veřejný ochránce hlodavců, který bude před kladením otravy preferovat jejich zákonem zakotvený a úřady kontrolovaný humánní odchyt a vypuštění do jemu přizpůsobeného prostředí. Práce pro další okruh lidí bude zajištěna.

 

cat3

 

Zdá se toto být bajka? Jenže to je realita. Minulý týden jsme museli dva týdny po pravidelné deratizaci službu mimořádně objednat opět, protože nám do bloku vběhl zvenku potkan a začal si u nás dělat pohodlí. Pokud tedy jde o realitu, nač má být akorát na této stránce článek o kočkách a myších na sídlišti? Možná proto, že to tak trošku připomíná jinou – lidskou realitu a tedy svým způsobem jde i o bajku.

 

Kočkám nedochází, že přijímáním pohozené potravy a nakrmením se bez vlastního přičinění, ztrácejí kus svobody a stávají se závislými na svých “dobrodincích”. Lidé by měli mít schopnost posoudit poměr ztrát a nálezů, které z podobných kroků pro ně vyplývají. I přes permanentní a stále se intenzivnější masáže ze strany úřadů a politiků.

 

V den dvacátého pátého výročí Sametové revoluce dostane většina občanů Slovenska od naší drahé sociální vlády dárek. Nemusí si kupovat lístek na vlak. Ať už jde o děti, studenty a všechny druhy důchodců, dostávají službu, aniž by za ni přímo museli zaplatit. Že ji zaplatí nepřímo, mnohým dochází a takto pohozený kus žvance pod schodištěm odmítají. Dokonce vznikla a masivní podporu získala na Slovensku netradiční petice, kterou lidé a mezi nimi i tací, co by mohli podle nových pravidel cestovat bezplatně, vyjadřují svůj nesouhlas s tímto krokem.

 

Petice má mizivou šanci zastavit tento konkrétní výron politického a ekonomického zoufalství. Je to však slabá naděje do budoucna, že se u nás přibrzdí množení skupin srovnatelných s zlenivělými kočkami, které by následně ovlivňovaly nárůst skupin srovnatelných s hlodavci. Jejich likvidaci totiž tak, jako v případě skutečných myší a potkanů, nezaplatí ten, kdo jejich nárůst svým hloupým jednáním a rozhodováním způsobil, ale my ostatní.  Jediný rozdíl mezi paní od vedle, která každodenně neohroženě kočky krmí a naší vládní garniturou je ten, že ta paní je krmí tím, co koupila za vlastní peníze. Likvidaci škod však v obou případech ponesou všichni kolem.

 

ZDROJ: Jana Kováčová

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...