10.2.2015
Kategorie: Politika, Společnost

Musíme být poslušní!

Sdílejte článek:

PAVOL ANGYAL 10|02|2015

Při všech těch rošádách na ministerstvu školství, těch prázdných řečech o jeho “kvalitě” a “zkvalitňování” a kdejakých jiných “moudrosti” jsem si jaksi nevšiml, že by na přetřes přišla úroveň školství jako takového.

[ad#hornisiroka]

Tedy ne ve smyslu toho, jak dopadly děti v nějakém hloupém testu, který o jejich schopnosti prosadit se v reálném životě nic neřekne, ale o skutečné úrovni jejich schopností. O úrovni schopností žáků prosadit se v životě nic neřekne lépe, než existence minimální mzdy. Systém školství připraví po 12 letech intenzivní výuky člověka neschopného vytvořit pro společnost (sebe) vyšší hodnotu, než je úroveň minimální mzdy.

Po 12 letech intenzivního tréninku v čemkoli jiném přináší úplně jiné výsledky, po 12 letech hry na klavír je z mladíka doslova klavírní virtuos, po 12 letech hraní hokeje, je na draftu NHL a po 12 letech baletního tréninku z dívčiny může být primabalerína. A to si musíme uvědomit, že tyto aktivity nejsou primárními aktivitami dítěte, tou je sezení ve třídě státní školy minimálně šest hodin denně. A výsledek státní školy? Armáda nezaměstnaných. Co je tedy účelem školství, pokud to tedy není vzdělání a příprava dětí na budoucí povolání? Musí tam být jiný účel, jinak by byl takový extrémně neefektivní systém už dávno zrušen.

Účelem státního školství je vyformovat slepě poslouchající bezduché stvoření, které se nemá na nic ptát, ale jen slepě přijímat rozkazy. Tak je koncipován i způsob vzdělávání. Dítě je odměňováno za poslušnost, ne za schopnosti. Dítě dostane pochvalu a odměnu, pokud je tam, kde mu řeknete, že má být (již v samotné škole) a je potrestáno, pokud je někde jinde. Je odměněno, když vypráví jen tehdy, když mu to učitel dovolí a potrestáno, pokud to udělá v jiném čase. Je odměněno, pokud udělá přesně to, co mu nařídí a potrestáno, pokud to přesně neudělá. Je odměněno, pokud zopakuje přesně to, co mu učitel říká, že je pravda, bez ohledu na to, jestli to pravda je a potrestáno, pokud se odváží ptát a zpochybní podsouvaná tvrzení. Je odměňováno za žalování a trestané za řešení vzniklých kontroverzí vlastními silami.

Všechny tyto impulsy podsouvají dítěti dojem, že samo nemůže dělat v životě nic, vždy se musí řídit příkazy autority a nikdy o nich nemá pochybovat. Cílem je vychovat poslušné vojáky, sedláky a úředníky. Školský systém je odvozen od pruského vzdělávání, kde jeho samotný architekt Johann Fichte prohlásil, že cílem této metody je dosáhnout, aby student “nemohl chtít něco jiného”, jak mu přikazuje jeho autorita. Dovolil bych si pomoci citátem Isaaca Morehousea: “Vzdělávací systém odměňuje poslušnost, odměňuje souhlas, odměňuje dodržování pravidel bez ohledu na to, jaké svévolné a bezcenné jsou. NIKDO nezměnil svět podrobením se.

Children raising hands in class

Už slyším ty hlasy: Kritizovat je snadné, co navrhuješ?

Jako první navrhuji říct si pravdu. Pravdu vyslovenou slovy v pravém významu bez přikrášlení a eufemismů. Systém školství financovaný z daní, který je povinný pro každé dítě je nezpochybnitelným znakem despotické diktatury a totalitního státu.

Jako druhé navrhuji, že celý systém školství musí být na bázi dobrovolnosti a rodiče budou nést odpovědnost za vzdělávání svého dítěte v plném rozsahu. Znamená to zrušení všeho, co stát přikazuje učit (včetně vzývání model), k tomu musí přibýt zrušení povinných osnov, ty si budou tvořit školy samotné a rodiče se rozhodnou svěřit své děti do péče té škole, která bude mít nejlepší studijní program, což je nejlépe připraví pro život (bez minimální mzdy). Toto platí pro základní i střední školství.

Jako třetí navrhuji bez náhrady zrušit financování vysokého školství ze státních peněz. Z univerzit se musí stát normální podnikatelské subjekty, které budou nuceny nabízet maximální kvalitu za minimální cenu (tak jako všechny subjekty tržní ekonomiky). A studenti budou bazírovat na kvalitě za peníze, které platí. A že na to nebudou mít? Jsem si stoprocentně jistý, že trh okamžitě vygeneruje vhodné a levné studentské půjčky, které budou podstatně levnější, než financování prostřednictvím státního dluhu.

Jako čtvrté a rozhodně ne poslední navrhuji zrušit všechny státní organizace, které likvidují vzdělávací systém, tedy Ministerstvo školství a všechny úřady, které se motají do školství s tisíci zbytečných úředníků.

Že na to lidé nebudou mít peníze? No jak by měli, když jim stát tolik ukradne. Je neuvěřitelné, že lidé jsou přesvědčeni, že nejsou schopni zaplatit z vlastních peněz učitele a školy a přitom věří v to, že jsou z vlastních peněz schopni platit učitele, školy, hordy zbytečných úředníků a gangy loupeživých politiků.

[ad#velkadolni]

Řekněme, že dočasně, než to lidem dojde, by bylo možné zřídit voucherový systém vzdělávání, tedy, že by rodiče dostali poukázku (vlastní peníze odcizeny politiky) a tou by zaplatili za školu. Škola by zajišťovala jako podnikatelský subjekt vše potřebné pro vzdělávací proces, tedy budovu, učitele, učebnice, učební pomůcky, vytvářela by osnovy, zajišťovala obědy a podobně, přičemž by měla podstatně více peněz k dispozici jako má dnes po ohlodaných rozpočtech politiky a úředníky. Ještě by zůstal i zisk. A samozřejmě by rodiče mohli poukázky použít na alternativní formy vzdělávání jako homeschooling, waldorfská škola nebo komunitní vzdělávání.

A žáci by měli lepší školy, schopné je připravit pro život, kde by se cenily jejich schopnosti a kreativita a ne poslušnost. Rodiče by měli levnější školy a děti, které se do školy těší. A učitelé by měli prostředí, kde je možné si vydělat na život a kde o nich rozhoduje jejich kvalita a ne intriky a politické konexe.

ZDROJ: Pavol Angyal

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...