21.3.2019
Kategorie: Ekonomika

Moc i praktiky Facebooku a Google podvrací svobodný trh a lidskou svobodu

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Lousianský ministr spravedlnosti Jeff Landry řekl Breitbart News, že ministři spravedlnosti jednotlivých amerických států po celé zemi – jak Demokraté, tak Republikáni – už zvažují „všechny postupy“ včetně použití existujících protitrustových zákonů k omezení narůstající moci třímané technologickými firmami jako Google, Facebook a Twitter.

Landry přišel se svým vyjádřením v úterý v interview pro SiriusXM Breitbart News Daily s moderátorem Alexem Marlowem.

„Zažili jsme v posledním desetiletí ohromné množství slučování týkající se sociálních platforem a technického průmyslu a výsledek je takový, že tu vznikla jen hrstka společností, které si nahrabaly ohromné množství dat a moci nad americkou i světovou ekonomikou,“ řekl Landry.

Z POSLECHU:

Landry dodal: „Už jen fakt, že mohou cenzurovat všechny typy projevu, je problematický a navíc fakt, že dochází ke zpeněžení osobních dat lidí, které tyto společnosti obohacuje na úkor spotřebitelů.“

Roste souhlas mezi americkými státními ministry spravedlnosti napříč oběma stranami týkající narůstající koncentrace moci u jen několika technologických firem, uvedl Landry.

„Když mluvíte s ministry spravedlnosti po celé zemi – bez ohledu na to, jsou-li to Demokraté nebo Republikáni, liberálové nebo konzervativci – tak se u nich probouzí instinkt, který se začíná projevovat, je to instinktivní pocit, že se s těmi společnostmi musí něco udělat, když už začaly být příliš veliké,“ tvrdí Landry.

Marlow se ho zeptal: „Takže je to problém, který už zjevně jak pravičáky, tak levičáky, zčista jasna sjednotil v jejich skepsi ke způsobu, jakým se velcí techničtí giganti obohacují a hromadí moc. To oni jsou největšími lobbyisty ve Washingtonu D.C. A ti fungují naprosto v temnotě s téměř žádnou transparentností. Takže jste nejspíš v této věci – dost možná nečekaně – už našel společnou řeč i s některými svými demokratickými kolegy?“

Landry odpověděl: „To, co činí Ameriku velikou, je snad přeci to, že nikdo není větší než její lid. Nikdo samozřejmě opravdu není větší než vláda, která je vládou lidu. Historicky, když v naší zemi korporace v naší ekonomice svobodného trhu nahromadily monopolistickou moc – moc v podstatě kontrolovat ekonomiku – tak tento lid vystoupil a řekl: ‚Co je moc, je moc. Něco se s tím musí udělat.‘ Vzešla z toho spousta pozitivních věci, které vznikly ze zásahů vlády v takových záležitostech.“

„Všechny možnosti k zahájení akcí jsou na stole,“ pokračoval Landry. „Během pár týdnů – ve skutečnosti myslím, že to bude příští týden 25. – bude kulatý stůl svolaný ministry spravedlnosti před FEC, aby se to prodiskutovalo, aby se prodiskutovaly ty škody, které to způsobuje spotřebitelům, a jestli to povede k protitrustovým krokům proti těmto společnostem, nebo ne, a měli bychom bedlivěji sledovat všechny fúze nebo seskupování nebo jestli tyto technické společnosti nějak bojkotovat.“

Rostoucí koncentrace moci v Silicon Valley podvrací svobodný trh a lidskou svobodu, uvedl Landry.

„Když se podíváte na to množství dat, ten rozsah procesní moci, kterou tyto společnosti mají k dispozici, vždyť oni o vás ví více, než o sobě víte sami,“ řekl Landry. „Viděli jsme, jak pronáší komentáře jako: ‚Můžeme si v podstatě spotřebitele ohýbat jakýmkoliv směrem, se nám zachce, místo aby směroval tam, kam sám chce.‘ A to není nezávislost. To není svoboda. To není svobodný trh.“

Landry řekl, že technologické společnosti si začínají od vlády uzurpovat moc tak, že už „utváří společenskou politiku“:

A to je přesně to, kvůli čemu byl koncem 19. století napsán Shermanův proti-trustový zákon. Ty definice, to zdůvodnění za ním bylo přesně o tom, co jste právě vysvětlil z hlediska diskriminace a korporátní cenzury, protože v naší svobodné formě vlády, pod naší demokracií, věříme, že by žádný subjekt při utváření společenské politiky neměl být mocnější než vláda. To je věc, kterou je nejlépe ponechat na zvolených činitelích a na lidu jako celku. To je jeden z důvodů, proč jsem tady v Lousianě vystoupil a vedl úsilí k vykopání Bank of America a Citgroup z funkcí, kdy Lousianu zastupovaly při určitých transakcích s dopravními dluhopisy, protože zaujaly postoj k Druhému ústavnímu dodatku. A to není jejich práce. Jejich práce je půjčovat peníze a potud, pokud je taková činnost legální, tak by se do něj mohli zapojovat. Neměli bychom nechat tyto správní rady mluvit do naší společenské politiky. To je nejlépe nechat na vládě.

Zaujatost technologických společností se netýká výlučně politiky, varoval Landry, když uváděl, jak mohou být uživatelé vyhledávacích enginů klamně naváděni postupy Googlu k jejich reklamám.

„Podíváme se, jestli reklamní praktiky Googlu nepoškozují spotřebitele a zda by spotřebitelé radši nechtěli nezaujaté výsledky hledání,“ řekl Landry. „Protože jednou z věcí, kterou si myslím o Američanech a většině lidí celého světa je to, že by ocenili, když užívají internet a kliknout na vyhledávací lištu, že jejich očekávání, s jakými hledají, nejsou cinknutá – že v tom není žádná zaujatost – ale to co zjišťujeme, je, že to vychýlené je.“

Landry to uzavřel: „Když mluvíme o zaujatosti, tak o tom nemluvíme ani v politickém světě. Klidně o ní můžeme mluvit ve světě produktů. Podle mého názoru, existují očekávání, že když se dáte do hledání, tak hledáte boty nebo hledáte určitý typ bot, že nehledáte jen nejlepší cenu, ale i nejlepší kvalitu za takovou nejlepší cenu. Ale to, co nacházíme, a to co od spotřebitelů slyšíme, je, že tomu tak není.“

 

Zdroj 



Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...