21.11.2022
Kategorie: Politika

Marek Benda: Máme proti „jedinému správnému názoru“ protilátky

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Bohužel, musím velmi, ale skutečně velmi nesouhlasit s tím, že česká společnost má proti „jedinému správnému názoru“ protilátky, jak tvrdí Marek Benda. Jsme na tom stejně jako všude na Západě včetně USA.

Marek Benda poskytl obsáhlý rozhovor pro lidovky.cz, který je nadepsán bombasticky: Demokracie je víc ohrožená na Západě. My máme proti „jedinému správnému názoru“ protilátky, říká Marek Benda. Není to zdaleka názor „správný“, natož objektivní. Zračí se v něm buď absolutní nepochopení toho, co se dnes na Západě včetně Česka děje nebo ,což je ještě mnohem horší, falzifikace reality neboť ODS je dnes ve vládě a její představitelé už vůbec nedělají politiku pravicovou, ale stejně „populistickou“ jako Babišovo hnutí ANO.

Z rozhovoru tak vyjímám dva podstatné odstavce Bendovy „reality“: A abych se ještě vrátil k předchozí otázce: jestli je někde ohrožena liberální demokracie, tak rozhodně ne v České republice. Naopak nejvíce ohrožena je na západ od našich hranic, na tom Západě, který jsme 70 let obdivovali a posledních 30 let napodobovali. Ale současné tendence „jediného povoleného a správného názoru“, k nimž mají mnohé západní společnosti nakročeno, jsou myslím přesně tím, proti čemu máme silné protilátky….

Momentálně je liberální demokracie v ohrožení zejména v těch západních společnostech, které ve snaze o nápravu historických křivd a nerovností prosazují jediný správný slovník, jediný správný projev, jediný možný, přípustný a veřejně vyslovitelný názor. Což je přístup, jenž nemá s liberální demokracií nic společného.

K Bendovým názorům musím totiž dodat nikoliv ono pověstné b, ale i c a d. Začnu kde jinde než v české televizi a rozhlase. Obě tato tak zvaná veřejnoprávní média, která si platíme částkou asi 200 Kč měsíčně, totiž předvádějí přesně to, co celá západní propaganda. Je bezesporu pravdou, že „správné“ názory se k nám dostávají prostřednictvím několika málo médií USA, a to v zásadě všech, které podporují demokraty – jde zejména o CNN, The New York Times a The Washington Post. Zprávy, které v USA poskytuje stanice Foxnews , se k uším českých posluchačů nedostanou a když tak jen jako komentář prostřednictvím zpravodajů ČT v USA (a je zcela jedno, kdo tam momentálně ČT zastupuje). Zvrácenost korespondenčního hlasování v USA jednak dokazuje to, že ani po čtrnácti dnech nejsou známy konečné výsledky hlasování do Sněmovny reprezentantů a díky korespondenčnímu hlasování dokázala demokratická strana „přežít“ poločasové volby pouze porážkou ve Sněmovně reprezentantů. Stále ale ještě nejsou známy výsledky posledních 5 obvodů, kde podle průběhu sčítání hlasů mohou republikáni získat tři mandáty a demokraté dva. Pokud by to tak skončilo, budou mít republikáni podobnou malou většinu jako demokraté před volbami.

Válkou na Ukrajině se v této souvislosti vůbec nehodlám obsáhle zabývat. Ruská agrese je nezpochybnitelná, ale nekritické přejímání propagandy Ukrajiny včetně všech „zásadních“ postojů prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho okolí, jsou známkou jediného správného názoru. Zelenského spor s USA o původu rakety dopadlé na Polsko je médii zameten pod koberec. Dlouhodobě zastávám názor, který není nakloněn propagandě rychlého vítězství Ukrajiny „do jara“. Bohužel, Rusko může naopak zaznamenat postup a na toto nebezpečí upozorňují už i někteří komentátoři v USA. Bidenova administrativa proto údajně tlačí na Ukrajinu, aby s Ruskem jednala i když je u moci stále Vladimir Putin.

Zásadním problémem Západu je ale politika změny klimatu činností člověka. Tato politika naprosto ignoruje fyziku a její obor termodynamiku. Podle OSN je člověk odpovědný za změnu klimatu ze sta procent a bohaté a chudé státy se nyní na konferenci v Egyptě přely pouze o to, kolik peněz mají bohaté státy dávat chudým na „boj s klimatickými změnami“. Politika změny klimatu způsobené lidskou činností je stoprocentně přijímána i naší vládou a politikou (od ANO po ODS) a všichni, kteří právě tuto politiku považují za nesmyslnou, jsou vylučováni z diskuse a nemají šanci ovlivnit finanční politiku státu. Jen válka na Ukrajině ospravedlnila návrat k fosilním palivům – ale to je jenom „dočasná“ situace a až Ukrajina vyhraje, vše se vrátí k záchraně klimatu.

Politické hašteření v Česku mezi ANO a současnou vládní garniturou nemůže být proto zástěrkou toho, že u nás není demokracie ohrožena. Je stejně ohrožena jako jinde na Západě, a i u nás se tvrdí, že návrat ANO k moci by byl „konec demokracie“ podobně, jako návrat republikánů k moci v USA.

Třicet tři let od pádu komunismu proto není žádný čas k velkolepým oslavám pádu bolševika. Dnes se uplatňují podobné metody jako kdysi v časech vlády jedné strany. Na Slovensku dostal v médiích prostor bývalý premiér Fico právě 17.11.2022 a strhla se kolem toho doslova mela, kdo že je odpovědný za to, že byl puštěn do televize. A potom, že neexistuje „jediný správný názor“ v bývalé části Československa. A když někdo u nás připomene bolševickou minulost generála Petra Pavla, je okřikován tím, že se musí vzít v úvahu jeho polistopadová činnost (vyměnil jako voják službu komunistickému režimu za službu polistopadovému režimu, a to má být jeho zásluha!).

Pane Bendo, vaše argumentace o tom, že u nás neexistuje ohrožení demokracie, je chybná a jen dokladuje rozklad české pravice a ODS zvláště po roce 2013.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
63 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)