26.1.2020
Kategorie: Společnost

Má být normalita odvahou?

Sdílejte článek:

EVA HRINDOVÁ

V posledních dnech mě zaujalo několik mediálních výstupů. Nejvíce mě překvapil rozhovor s Táňou Dykovou, dříve Vilhelmovou. No ano, měla jsem ji zařazenou ve škatulce zpovykané pražské herečky. Včera jsem ji z ní musela vyndat.
 

V rozhovoru pro MF Dnes hovořila o svém životě. Dala si pauzu od hraní a věnuje se rodině a svým koníčkům. Z jejích slov vyplynulo, že tradiční model rodiny jí není cizí. Což dokazuje i tím, že po svatbě si vzala manželovo jméno. Hrdě se přiznává také k tomu, že své syny vychovávají k mužství a nebrání se ani hračkám jako meče a pistolky. Řeknete si, že je to normální, ale ve světě, kdy se celebrity předhánějí v aktivismu a své děti strojí opačně, než je jejich pohlaví, je to milé osvěžení. Minimálně v tom, že se to Táňa nebojí říct nahlas. Však také redaktorka ocenila fakt, že se Táňa nebojí. To už opravdu musíme mít odvahu říkat přirozené věci?

Včera mě také nalákal titulek televize Seznam, kterou normálně nesleduju. Klára Vytisková (alternativní hudebnice, zpěvačka) říká, že mohla mít děti dříve. A skutečně na konci dokumentu se vyznává z toho, jak je pro ni mateřství velkou inspirací a jak lituje, že děti neměla dříve. Myslela si totiž, že s dítětem bude muset utlumit své aktivity. Ale zjistila, že nemusí. Jen si jinak zorganizovala čas a ve svých aktivitách je mnohem efektivnější. Když to říkám já, jsem pro své trolly nechutnou babou, která diskriminuje bezdětné ženy. Vyjádření alternativní umělkyně z pražské kavárny asi genderoví fanatici přejdou mlčením.

Stejně tak je normální – nebo to asi dříve bylo – že za své zdraví je každý zodpovědný sám. Systému se ale podařilo v lidech tuto zodpovědnost utlumit a vychovali si nemyslící konzumenty farmaceutických výrobků. Lidé bez odporů přijímají vše, co jim sdělí osoba v bílém plášti. Někdy je to třeba – akutní medicína je na špičkové úrovni a dokazuje zachraňovat životy. V oblasti prevence je ale radno o nařízeních lékařů pochybovat. Lékařský stav, který je bohužel prodlouženou rukou farmabyznysu, ovládá samozřejmě i naše ministerstvo zdravotnictví. To by se mělo přejmenovat na ministerstvo zdravotnického průmyslu, aspoň by všichni mělo jasno. Lidé tak polykají spoustu léků, jejichž přínos je sporný (třeba statiny). Nežádoucí účinky léků tak vyvolávají další problémy a lidi se zbytečně trápí.

Krásně to ilustruje případ, který rozbouřil dění na sociálních sítích. Jedna žena, která se zviditelnila videem o odpouštění mužům, doporučuje ženám se mamografu raději vyhnout. Je to doporučení, které sdílí i mnozí lékaři u nás (třeba má ženská lékařka mě takto také instruovala) a odborníci ve světě se už nějakou dobu o přínosech mamografu přou. Ve Švýcarsku je například mamograf dokonce zakázaný. Ale u nás budeme šikanovat ženu, která si dovolila říct nahlas, co je veřejným tajemstvím. Ohrozila tím byznys s přístroji a s vyšetřeními, které hradí pojišťovna. Kapitánům farmaprůmyslu ale přispěchali na pomoc jejich zmanipulovaní zákazníci – ne nadarmo jsou investice do ovlivňování veřejného mínění (pomocí inzerce a PR) u farmaprůmyslu tak vysoké.

Na případu paní z Akademie celostního zdraví jasně vidíme, jak funguje potlačování přirozeného a normálního. To, co říká ona, samozřejmě říká mnoho dalších lidí, ale na ty si novináři ani ministerstvo netroufnou. Vyberou si nějaký slabý cíl a ten vyšikanujou pro výstrahu. Paní Matoušová působí trochu jako esoterička a z těch se dobře daří dělat blázny. A přes ni média znevěrohodní celé to téma. Teď už se mu budou vyhýbat i ti, kteří byli připraveni k věcné a poučené diskusi. Kdy by chtěl na sebe přivolávat zfanatizované novináře nebo dokonce pozornost mocného státu?

A tak si tady žijeme, normální a přirozené se pomalu stává nebezpečným a disidentským. A dejte si ruku na srdce – nepřispíváte k tomu taky? Kolik z vás je ochotno nechutně nadávat té paní, která zpochybnila mamograf? Kolik z vás si předtím něco o tématu přečetlo? Kolik z vás nejprve přemýšlelo, než plivlo hořkou slinu? Skoro jako by vás výrobci mamografu platili. Mimochodem přesně tak fungují sluníčkáři, nikdo je neplatí. Jen papouškují to, co si myslí, že je správné a že je udrží ve správné linii.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...