25.1.2018
Kategorie: Ekonomika

Lha, životem Babiš kráčí

Sdílejte článek:

PETR ZÁVLADSKÝ

minulém článku jsem se chtěl původně zabývat tím, že Babiš je mravně nezpůsobilý vést tuto zemi jako předseda vlády. Zmínil jsem, kromě jeho skandálního výroku v parlamentu, že je hlavně lhář a to je věc, kterou prostě u čelného představitele státu nehodlám tolerovat. Byť uznávám, že politika je prolhané řemeslo, o němž se kdysi dávno vyjádřil ctihodný president Ronald Reagan poměrně trefně, že: „Politika je údajně druhé nejstarší řemeslo na světě. Občas si uvědomuji, že se v mnohém podobá tomu prvnímu.“

[ad#textova1]

Asi by o sobě neměl nikdo říkat, že je stoprocentně pravdomluvný. Nepochybně to není pravda a někdy jsme v životě nuceni použít nějaké lži. Záleží na tom, jaký typ lži to je a kdy a jakému účelu je použita. Přinejmenším vzpomeňme, že nechceme dětem brát iluze a například jim říkáme, že dárky nosí Ježíšek, i když víme, že to není pravda, případně dnes již méně frekventovaná lež, že děti nosí čáp.

Nebo milosrdné lži. Patrně umírajícímu, pokud o to sám nestojí, nebudeme do očí říkat, že umírá, ale použijeme milosrdnou lež, že to bude lepší. No a pak jsou prostě lži z principu, dokonce v některých případech i diagnostikovatelné, například bájná lhavost, kdy ten dotyčný si vůbec ani neuvědomuje, že lže, dokonce svým lžím věří a vůbec mu nevadí, že budou odhaleny, nebo si to přinejmenším nepřipouští.

Tímto úvodem jsem se chtěl dobrat k tomu, že patrně k podobným patologickým lhářům náleží i Andrej Babiš, protože už mnohokrát byl přistižen při očividné lži a vůbec si s tím hlavu neláme. Jen na okraj připomínám, že na YouTube je dodneška k vidění video, na němž promlouvá tehdejší premiér Miloš Zeman a poměrně drsným způsobem dehonestuje tehdejšího „pouhého“ podnikatele Andreje Babiše, který s ním měl uzavřít smlouvu o koupi Unipetrolu a zřetelně nedodržel daný slib (ať už z jakéhokoliv důvodu).

Hovořit ale hlavně chci o problému Čapího hnízda, které samozřejmě přišlo na přetřes v Parlamentu při projednávání zbavení imunity Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Nevím, jestli oba pánové čekali, že kauza zmizí z povrchu zemského, ale to podle mě není možné. (Pokud by ovšem nenastala skutečně krajní situace, kdy by například nový prezident oběma pánům udělil abolici, což si snad raději ani nechci představit.)

Premiér se před týdnem ohrazoval proti podezření, že se údajně měl podílet na podvodu při sjednávání dotace na Čapí hnízdo, protože mnozí poslanci vystupovali právě ve smyslu, že se jedná o účelovou kauzu, která má sloužit pouze k tomu, aby tato vláda nezískala důvěru Parlamentu.

Jeho dlouhý, emotivní (a nesouvislý) projev byl prodchnut ublížeností a stížnostmi na média na Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a vlastně proti všemu a proti všem, kteří mu nepřejí a ubližují. Některé noviny a portály (a zmiňme z nich například Právo či Aktuálně) se věnovaly rozboru tohoto dlouhého projevu a nalezly v něm celou řadu evidentních polopravd či lží, které Babiš použil. Podívejme se na ně pěkně pohromadě: 

„Komplot zorganizovala mafie, která tady dlouho kradla miliardy, a já jim vadím.“

Samozřejmě, jak už jsem zmiňoval v tom předminulém článku, nepředložil pro to žádné důkazy a je to jen nekonkrétní obvinění vyhozené do vzduchu, jehož účelem je očernit jakési temné síly, aniž by je přesně specifikoval, čili míří především propagandisticky na ty, kteří si informace neověřují, ale bezmezně věří všemu, co jejich apoštol řekne (a nejde jen o veřejnost, ale i o poslance).

OLAF začal přezkoumávat kauzu Čapí hnízdo v listopadu 2015 na základě anonymního oznámení, které upozorňovalo na možnost zneužívání eurofondů. Rovněž česká policie se v témže roce začala případem zabývat (na základě podnětu počítačového experta Tomáše Kaplera), přičemž vyšetřování dozoruje státní zastupitelství a za vyšetřovatelem stojí i jeho nadřízení.

A jen na dokreslení situace je třeba dodat, že v dokumentu Víta Klusáka Matrix AB se Babiš sám prořekl, že Farma Čapí hnízdo je „nejlepší projekt co kdy vymyslel“ a že na něj přišel, když čekal s dětmi ve frontě na nějaké kozy či co. To video je samozřejmě dodneška také dostupné. Faktem je, že do té doby nikdo nevěděl, komu Čapí hnízdo patřilo. Tehdy se pan Babiš v podstatě online sám přiznal. A přesto, že toto video bylo veřejně přístupné, i nadále zapíral a mlžil, a až posléze ve sněmovně přiznal, že anonymní akcie vlastnily jeho dvě děti a bratr jeho partnerky Moniky.

„Tady se vytvořila nějaká atmosféra, že tato kauza má nějakou souvislost s hlasováním o důvěře vládě. Je to samozřejmě nesmysl.“

Objektivně je třeba říci, že samozřejmě souvislost tady je, protože hlavní překážkou pro nějaké koaliční vyjednávání Babišovy vlády je právě riziko, že obvinění v kauze Čapího hnízda vytváří nebezpečný a světově unikátní precedens, kdy premiér může být trestně stíhán a dostižen a případně souzen. Z mého hlediska se nelze divit, že ve vládě takovéhoto premiéra nikdo příliš nechce ztrácet vlastní kredit. Takže samozřejmě, že to souvisí.

„Kdybych nebyl v politice, tak byste o Čapím hnízdě nikdy neslyšeli.“

To je poněkud spektakulární vyjádření, protože hra na „kdyby“ se většinou příliš nehraje; teď hrajeme příliš konkrétní hru na teď a na jsoucno. Ona je to totiž tak, že novináři upozorňovali na existenci této dotace už daleko dříve, než Babiš do politiky vstupoval a založil svoje účelové politické impérium ÁNOfert 2011.

Pokud ocituji zdrojová média, tak například již v září 2008 o tomto případu psal časopis Týden, Respekt o něm psal v květnu 2009 a týdeník Ekonom v září 2010. Takže prostě není pravda, že by o Čapím hnízdě nikdo neslyšel.

„My jsme nabízeli předsedu mandátního a imunitního výboru. Nikdo to nechtěl.“

Opět lživé tvrzení, protože když se v Parlamentu ošklivě handlovalo o místa ve výborech, tak se spojili poslanci ANO s KSČM a Okamurovým SPD. K poměrně velké ostudě se předsedou mandátového a imunitního výboru stal komunista Stanislav Grospič (zvolen jedenácti hlasy), Petr Gazdík získal pouhých sedm.

„OLAF nepíše, že je nějaký podvod, protože žádný nebyl.“

Opět není pravda, protože z uniklých materiálů je zřejmé, že OLAF podezření z dotačního podvodu ve věci Čapího hnízda píše výslovně na několika místech. Výslovně upozorňuje justici na příslušné paragrafy v současně platném v trestním zákoníku. Cituji: „Tato porušení legislativy mohou zakládat podstatu pro soudní řízení na základě příslušných opatření českého trestního zákoníku o dotačním podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie.“ Jen pro pořádek zmiňuji, že trestní řízení samozřejmě nevede OLAF, nýbrž naše orgány činné v trestním řízení, to jest v tomto okamžiku policie, dozorovaná státním zastupitelstvím.

„My nejsme dotčené osoby, nás se ta zpráva vůbec netýká. Ani mě, ani Faltýnka. Dotčené osoby jsou jenom dvě z těch jedenácti trestně stíhaných.“

Opět pouze polopravda, protože skutečně mezi jedenácti stíhanými osobami jsou dva bývalí manažeři Čapího hnízda, kteří podávali žádost (2008) o dotaci u ROP Severozápad (nynější náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová a také Josef Nenadál — předseda představenstva FČH). Ovšem ve zprávě je zmíněna i společnost Imoba, jakožto právní nástupkyně Farmy Čapí hnízdo. A protože už víme a bylo dokázáno, že v rozhodném období Imoba (nyní spadá pod SynBiol) patřila Agrofertu, který vlastnil osobně Babiš do loňského roku, kdy Agrofert přešel do svěřenského fondu. A samozřejmě je ve zprávě několikrát výslovně zmiňován Andrej Babiš a to nejen jako osoba s podpisovým právem, ale i jako duchovní otec celého projektu (viz jeho přiznání výše). Babišovo jméno se vyskytuje i v části zprávy, podle které Babiš za akcie platil původní ZZN Pelhřimov. A zcela klíčová je samozřejmě informace o tom, že Babiš vlastnoručně podepisoval v červnu 2008 za Agrofert dohodu o ručení úvěru 350 milionů korun od HSCB bank.

„Když paní senátorka Dernerová v roce 2009 oficiálně psala na OLAF, že v Krajské zdravotní někdo pravděpodobně prodražil přístroje o 200 milionů, a potom, když se v roce 2012 ptala OLAF, kdy už konečně začne vyšetřovat, nebyla žádná odpověď.“

Opět jen manipulativní uhýbání ve stylu: „a vy zase bijete černochy“. Je veřejně známo, že vyšetřování Krajské zdravotní je ukončeno a vracela 88 mil. Kč a její manažeři jsou obžalováni. Podle dotazů Aktuálně.cz OLAF uvedl, že dohlížel na vyšetřování Krajské zdravotní a o výsledku rozhodovali na jeho doporučení české orgány. Citace mluvčí OLAFu Sandra Juncu: „Vzhledem k tomu, že národní orgány u daných projektů provedly kontroly a korektivní opatření, OLAF v září 2013 ukončil svou koordinační činnost v této záležitosti. Role OLAF v tomto společném případě následně skončila a případ byl v rámci OLAF uzavřen“.

„OLAF ve svém závěru kritizuje především někdejší právní prostředí v České republice, anonymní akcie na majitele.“

Je třeba připomenout, že OLAF se nezabývá anonymními akciemi. Ale není to ani tak, jak papouškují někteří vyznavači Babišova kultu, že je vymyslel na Babiše Kalousek. Jednak byl ten předpis (o zaokrouhlování dolů) v platnosti dávno před Kalouskem, pouze na jeho existenci upozornil Kalouska (patrně některý z náměstků) v době, kdy vydával státní korunové dluhopisy. A ačkoliv samozřejmě Babiš nebyl sám, který jich využil ke zcela jinému účelu, on tak učinil přesně za vteřinu dvanáct, protože ten zákon byl od nového roku novelizován.

Z hlediska OLAFu jsou tedy zajímavé pouze z toho titulu, že ve zkoumané době nebylo podle nich možno prokázat nezávislost Čapího hnízda a Agrofertu. Citace OLAFu: „Anonymní vlastnictví společnosti, která byla příjemcem, neumožňovalo průběžné sledování a kontrolu oprávněnosti příjemce k podpoře pro SME (malé a střední podniky) během realizace projektu, což odporuje obecnému principu transparentnosti, který se uplatňuje při užívání finančních zdrojů EU.“

„ROP perfektně věděl, že Agrofert je strategický akcionář a ručí za úvěr. To věděl.“

Jenže OLAF podává opačné svědectví, protože v dokumentech žádosti není uvedeno, že garantem půjček od HSBC je právě Agrofert. Právě na to OLAF důrazně upozorňuje a veřejnost je s tím seznámena již delší dobu prostřednictvím toho prazvláštního twitterového účtu Július Šuman (jméno je identické s Babišovým řídícím důstojníkem StB).

„Nikdo nic neukrad’, nebyla žádná korupce.“

Ano to je to je právě pikantní věc, protože policie nikoho neobviňuje z korupčního jednání ani z krádeže. Těch jedenáct podezřelých, včetně Babiše a Faltýnka stíhá pro dotační podvod a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Viní za to, že na žádosti jsou neúplné a nepravdivé údaje. Tečka víc nic. Farma patřila Babišovi a ten mohl její stavbu uhradit z vlastních prostředků a nebylo třeba zneužít fond určený pro jiné účely.

A už jen legračně vyznívá obhajoba příznivců Andreje Babiše, kteří se vyjadřují tak, že na tom vlastně vůbec nezáleží, jestli to ukradl, zneužil, nebo podvedl, protože ty peníze použil pro účely sloužící veřejnosti — to už je opravdu na pováženou, jakou naprosto nevídanou absencí právního vědomí někteří pomalejší jedinci disponují.

„Žádný důkaz o podvodu ve spisu neexistuje, protože žádný podvod nebyl.“

Takže ještě jednou pomalu. Farma Čapí hnízdo byla účelově vyvedena z Agrofertu za účelem získání dotace a její pravý vlastník byl zakryt emisí anonymních akcií (a tak to také policie vyšetřuje a tak to bylo i uvedeno na žádosti o vydání trestně stíhaných). Tedy vytvořili falešný dojem malé firmy bez kapitálového krytí. Je evidentní, že Agrofert s multimiliardovým majetkem prostě na takovou dotaci neměl nárok (spíše je s podivem, že si někdo neuvědomil, že z hlediska majetku Agrofertu je 50 mio. prostě několik bezvýznamných drobných a že se vůbec vyplatilo pro ně riskovat.

Ale ono existuje pradávné přísloví: „halíře dělají talíře“, takže nejspíš tak to bylo. Myslím, že kdyby se dnes Babiš rozhodoval ještě jednou, v životě by po té dotaci nesáhl a dnes se každé ráno před zrcadlem fackuje za to, jak mohl být tak blbý.

„Michálek a Kalousek sprostě lhali. OLAF nepíše, že byl nějaký podvod.“

Bohužel v shrnutí závěrečné zprávy OLAFu stojí jednoznačně, že „byly ovlivněny četnými porušeními národní a unijní legislativy“. A výslovně jmenuje trestné činy dotačního podvodu a poškozování zájmu EU. Takže žádný Michálek ani Kalousek prostě, ani sprostě nelhali. Byl to podvod a ve zprávě to je uvedeno.

„Moje paní nebyla na policii, nikdo ji nechtěl vyslechnout, přesto je obviněná.“

Hned v úvodu se ptám, zda se obvinění sdělují jen se souhlasem obviněného, ale nechci rýpat. Tady je situace poněkud komplikovanější. Protože opravdu Monika Babišová dosud nebyla vyslechnuta, ale důvod je poněkud jiný. Když jí byl nabídnut termín výslechu, tak se momentálně zrovna nacházela na svatební cestě se svým novomanželem. (Ale tady si už od počátku kladu otázku, jestli náhodou právě ten sňatek nebyl „účelovka“. Protože manželé proti sobě nemohou co? No, nemohou svědčit. Tak dlouho spolu žili na hromádce, a až když se mračna začala stahovat, najednou hrr do toho.)

V každém případě po návratu ze svatební cesty byla podána do Parlamentu žádost o vydání Babiše a Faltýnka, poté byli vydáni, avšak mezitím proběhly nové volby a oba jmenovaní získali novou imunitu, takže výslechy se v podstatě nekonaly (i když nevím, proč nebyla nezávislé vyslechnuta Monika Babišová, ta přece žádnou imunitu nemá). Takže do doby, než budou nově vydáni (což se stalo minulý týden), byl případ odložen, včetně rozhodování státního zástupce o stížnostech obviněných. (A jen na okraj dodávám, že paní Herodesová, ehm, Babišová, prý náhle trpí nějakými zdravotními problémy, takže…) 

To je patrně nejucelenější přehled všech polopravd a lží, které odvyprávěl minulý týden Andrej Babiš během svého vystoupení v Parlamentu. Kromě toho jsem dneska četl analytický článek Jaroslava Kmenty o horečnatých jednáních, která probíhají mezi Hradem, respektive Nejedlým, Mynářem a Andrejem Babišem, přičemž spekuluje o tom, jaká by byla cena za prezidentskou abolici na celý případ Čapího hnízda. To už by opravdu šly všechny žerty stranou. V takovém státě bych opravdu jen nerad žil. Já totiž takovouto hru na „Čo bolo, to bolo, terazky som majorom“ odmítám akceptovat. Je nepřípustné, aby v čele výkonné moci stál člověk, jehož pracovním nástrojem je lež.

 [ad#pp-clanek-ctverec]

ZAVLADSKY
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...