26.2.2020
Kategorie: Společnost

Koronavirus v Česku? Jen otázka času

Sdílejte článek:

COM

Pravděpodobnost výskytu koronaviru v Česku se posledních dnech výrazně zvýšila. Na České televizi to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že zavlečení viru Covid-19 k nám nelze vyloučit.

Podle Vojtěcha je třeba určit, jak bude stát postupovat v případě, kdy se v Česku objeví první infikovaný. Další otázky vyvstávají ohledně situací, jak postupovat při izolaci možných nakažených nebo jak monitorovat jejich kontakty.

Co bude krok za krokem čekat případné pacienty v Česku a jak je země připravená na boj s nákazou? Pokud u sebe člověk pozoruje příznaky, jako jsou kašel, dýchací potíže či teploty, a zároveň byl v některém z ohnisek nákazy nebo přišel do přímého kontaktu s nakaženým koronavirem, měl by podle pokynů Ministerstva zdravotnictví telefonicky kontaktovat svého lékaře. Obrátit se může i na lékařskou pohotovostní službu, popřípadě příslušnou krajskou hygienickou stanici. Platí, že by nemocný neměl vyrazit rovnou do čekárny, mohl by totiž ohrozit své okolí i ošetřující personál.

Nákazu zdravotníci v Česku identifikují během šesti hodin pomocí Real-Time PCR testů – stačí odběr z nosohltanu a odběr krve.
 
„Podle algoritmu je dáno, že se věc řeší regionálně. Neznamená to, že všichni, kdo jsou suspektní, nebo ti, kdo by měli jít do karantény, musí být hospitalizováni v Nemocnici Na Bulovce,“ upřesnila už dříve lékařka Kristýna Herrmannová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce. Klinika má k dispozici 100 lůžek, v případě potřeby a většího náporu na kapacitu se ale může celé zařízení flexibilně přizpůsobit.
 
„Pokud by bylo třeba, každá nemocnice má svůj karanténní plán, kde má vyčleněno oddělení, které vystěhuje. Obvykle to bývá oddělení, jež není nezbytně nutné pro provoz nemocnice, například oční. Bulovka kromě toho má ještě 50 lůžek v krytu, což je nejzazší možnost,“ dodala k situaci ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je Česko na případné rozšíření koronaviru dobře připravené. V rámci všech nemocnic je k dispozici až 1000 infekčních lůžek. Kapacity má i speciální vojenská nemocnice v Těchoníně na Orlickoústecku, která disponuje 80 běžnými lůžky a 20 lůžky intenzivní péče.  

„Česká republika má národní pandemický plán, který byl přijat už v minulosti. Legislativně jsme v tomto směru připraveni a případné aktivity můžeme realizovat. Ministerstvo má poměrně široké kompetence,“ popsal Adam Vojtěch. Zákony podle něj umožňují i uzavření měst. „Pravděpodobně bychom museli spolupracovat i s bezpečnostními složkami – s policií a případně armádou. Jsou na to připraveni, ale věřím, že k tomu nedojde,“ dodal šéf resortu zdravotnictví.

Vojtěch v krajním případě nevyloučil ani možné uzavření státních hranic. Pokud by se koronavirus rozšířil do Česka, vláda by podle Vojtěcha měla přistoupit ke stejným opatřením, jako Itálie. K tomu by ale došlo až v případě, kdy by se v Česku nacházely desítky nebo stovky nakažených.

 

Nervozitu vyvolalo především rozšíření viru na území severní Itálie, kde během několika dní došlo ke skokovému nárůstu nakažených. V Padově, která je součástí Benátska, jsou uzavřené školy, muzea, divadla i některé bary. Benátsko kolem poledne hlásilo 42 osob nakažených novým typem čínského koronaviru, více potvrzených případů měla z italských regionů pouze sousední Lombardie. Večer tam ale zemřela 76letá žena. Infekci již podlehlo minimálně sedm lidí. První případy onemocnění v úterý oznámily hned tři evropské země – Rakousko, Chorvatsko a Švýcarsko. V Česku bylo dosud na koronavirus testováno 86 lidí a všechny vzorky byly negativní.

Stále bohužel platí, že na nový koronavirus neexistuje žádné specifické antivirotikum. Rozběhlo se ale několik studií nových léků. Jedna z největších vznikla pod taktovkou kalifornské firmy Gilead Sciences v čele s Čechem Tomášem Cihlářem a zúčastní se jí 761 pacientů. Zhruba 66 procent z nich dostává lék, zbývajícím vědci podávají placebo.

Odborníci pracují také na vakcíně, její vývoj však zabere více času. „Zatím se připravují kandidátní vakcíny. I kdyby měla studie proběhnout ve zkráceném režimu, tak mluvíme o době až 18 měsíců. To je poměrně dlouhá doba. Myslím ale, že by v tomto případě mohla být kandidátní vakcína použita dříve,“ přiblížil náměstek ministra vnitra a epidemiolog Roman Prymula.

  • Doplnění: Co doporučuje Dr. Roman Šmucler:

Co s koronavirem pro občany, doplněk k TV pořadu:

1/ Mladší 50 let – hrozí vám malé riziko a není třeba dramaticky měnit zvyky. Starší lidé – buďte opatrní.
2/ Pokud na vás “něco leze” , nikam nechoďte a zůstaňte doma. Pokud je to hodně zlé , zavolejte na záchranku, neobíhejte zdravotnická střediska, akorát někoho nakazíte.
3/ Zvažte, zda musíte chodit tam, kde je spousta lidí – obchody, koncerty, MHD.
4/ Určitě má každý doma spoustu potravin a i kdyby neměl, tak tohle je pro stát nejmenší problém. Nějaké meganákupy nemají smysl.
5/ Je to v zásadě chřipka s horším průběhem, jen je problém, že nebylo očkování a tak je vyšší riziko u seniorů, kteří jsou obvykle (pokud mají rozum a odpovídající stav) očkovaní. Pokud nejsme 100% zdraví – fakt se nevydáváme na návštěvy , do nemocnic, domů seniorů atd
6/ Mrkněte se do lékárničky doma, zda máte základní léky na horečku atd. – ev se poraďte s lékárníkem, ať to nesháníte nemocní.

Třeba to sem nedojde , ale neškodí být nachystaný. Pokud to dojde, tak to “dáme”!

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...