11.10.2014
Kategorie: Společnost

Jaká je důvěryhodnost ČT?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL 11|10|2014

Předevčírem byly zveřejněny zajímavé údaje z průzkumu veřejného mínění k otázce důvěryhodnost českých medií, které zpracovala agentura SANEP. V hromadě statistických dat a veskrze pozitivních informací se jako skromná popelka plaše skrývala pozoruhodná čísla, naznačující cosi o České televizi.

 

[ad#hornisiroka]

 
Průzkum hodnotil, nakolik považuje divák, čtenář a posluchač informace z toho kterého media za objektivní a nestranné. V tomto klání obdržela česká televize, pěkných 19,8% . Oproti únoru letošního roku, kdy zmiňovaná agentura prováděla podobný výzkum, si ČT pohoršila o 2,3%.
Co je to za pitomost, řeknete si asi. Proč se zabývat jakýmisi marginálními dvěma procenty… No, třeba proto, že jsou součástí delšího trendu. Neustálého, postupného sešupu do bezvýznamnosti. Když se podíváme na data o něco starších, obdobných výzkumů, tiše si překvapením hvízdneme.

 

Tak třeba koncem roku 2010 prováděla tatáž agentura SANEP ve spolupráci s mediální analytičkou Irenou Ryšánkovou průzkum důvěryhodnosti medií. Česká televize v něm dosáhla na 88,3%. A ze skoro devadesáti procent na necelých dvacet za čtyři roky, to už je nějaký tobogán!

 

lez

 

Ano, mezi „důvěryhodností“ a „objektivitou a nestranností“ může být něco málo rozdílů, ale proč hnidopišsky slovíčkařit, trend je jasný. Za to, že si občané stále více hledají informace na nezávislých webech, jak konstatoval i zmiňovaný výzkum, nemůže nikdo jiný, než našimi pravdoláskovými „elitami“ prolezlá media, televize obzvláště.

 

Také jsem čtenářem a sledovatelem nezávislých webů. A velice si cením jejich pohotovosti, pestrosti názorů a otevřenosti. Jen někdy váhám, jak si jejich zprávy a údaje, byť se vyskytnou naráz na různých stránkách a sítích, jak si je jen objektivně ověřit?

 

Tak jsem například nedávno spatřil moc pěknou fotku pana Johna McCaina v přátelském rozhovoru s Ibrahimem Al_Badrim, vůdčím to představitelem ISIL v Sýrii. Zahlédl jsem zprávu, že dva bataliony Ukrajinské armády (údajně Žitomírský a Čerkasský), přešly i s technikou na stranu novoruských rebelů. Přečetl jsem si, že podle rozhodnutí soudu ve zkrachovalém Detroitu není právo na pitnou vodu tzv. základním lidským právem a nemůže být proto v USA nárokováno. Zaslechl jsem, že z ceny každého litru benzínu, jde 1,80 Kč na biopaliva Agrofertu… Tak tápu, nevím.

 

Co myslíte, objasní mi to večer na ČT 1?

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...