1.8.2014
Kategorie: Společnost

Konec demokracie v Čechách

Sdílejte článek:

KAREL ÁBELOVSKÝ 01|08|2014

Schůze PS – PČR dne 25.7. 2014 – předseda poslanecké sněmovny p. Hamáček, přerušil schůzi ve středu po vyhlášení přestávky na poradu klubu, kdy po předchozích vystoupeních předsedů klubů pod nátlakem uznal, že vystoupením ministrů, byla opět otevřena rozprava. Schůzi ukončil slovy: “Budeme pokračovat v pátek v devět hodin.”

 

[ad#hornisiroka]

 

Pátek 9.00 – na tabuli nesvítí žádný projednávaný zákon, poslanci nevědí, kde se nalézají. Předseda Hamáček tvrdí, že rozprava není otevřena a povoluje pouze vystoupení „přednostních práv“, tedy předsedů klubů a podobně. Co k tomu říct? Pro nás, kteří se zajímáme o politiku, a kteří sledujeme dění v PS – PČR pravidelně a dlouhodobě, postup zástupce ČSSD není ničím novým a překvapujícím. Zmatek, nepořádek a chaos vládnoucí ve sněmovně, když je u moci právě tato strana, je řekl bych „symptomatický“. Stejně jako to, že asi občas zapomínají i na to, že už nejsou v opozici, či že se nevede volební kampaň.

 

Komunisté, kteří byli ve středu asi také zmateni, nyní ústy předsedy svého klubu p. Kováčika zaujímají nyní zcela jiné stanovisko; označují porušení zákona o jednacím řádu sněmovny „za prkotinu“ – jaký div, porušování demokratických principů jim nikdy nečinilo žádné větší potíže – a nemá prý cenu se o ni, rozuměj o tuto “prkotinu”, přetahovat. Tak nevím, buď opravdu nevědí co to je demokracie a tedy ani netuší, co je pro demokracii skutečně ohrožující, nebo to naopak vědí, a líbí se jim to. Proč, to si my starší ještě pamatujeme.

 

Vládní koalice, resp. strana ČSSD – abych snad neházel všechny do jednoho pytle – není schopná vést ani schůzi dolní sněmovny – kde sedí max. 200 lidí a platí jeden zákon, ten o jednacím řádu. Jak někdo takový může řídit stát s deseti miliony obyvatel, kde platí změť stovek či tisíců zákonů, podzákonných norem, vyhlášek a podobně? Změť, na jejímž vzniku se přes dvacet let sami podílejí, musím dodat; změť, která se neustále a právě či chcete-li především díky právě takovým aktérům, neustále mění; změť, kdy zákony mnohdy ještě dříve, než vůbec stoupí v platnost, jsou buď novelizovány či dokonce rušeny? Jestli je něco skutečně na “pád vlády”, pak je to právě tato neschopnost a hloupost, toto pokrytectví a tento zmatek, který záměrně (a to říkám “záměrně”) vyvolávají právě členové této strany, mnohdy za vydatné podpory KSČM či některých nových stran, ohánějících se podobnými demagogickými argumenty, vyvolávajícími právě jen a jen zmatek. A tedy i prostředí vhodné k zneužívání zákona a pravomocí, prostředí svědčící jedině korupci, právě díky nekoncepčním změnám, díky výjimkám, díky neprůhlednosti a tím i neprůchodnosti uplatnění zákonů, resp. postihů z nich vyplývajících.

 

 

Jak chtějí politici současné vládní koalice (ČSSD, KSČM, KDU – ČSL) aby občan respektoval zákony této země, když tak nejsou schopni činit ani oni sami, a to dokonce v přímém přenosu? Musím konstatovat, že se tomu nedivím, dávno jsem to předpovídal a psal o tom po celou dobu. A neříkám to ani proto, abych mohl říkat, že jsem to říkal; říkám to jen proto, aby bylo evidentní, kdo je zodpovědný za to, že někdo podobný může být ve vedení státu; proto, aby nikdo nemohl říkat, že to nemohl přeci vědět. Mohl, kdyby slepě nevěřil lžím populistů a demagogů, a bohužel mohu říct povětšinou naší “levice”, odborů a dokonce prezidenta, protože tam opravdu není žádná výjimka.

 

Dostal jsem se tím až k hnutí ANO, dnes už klidně řeknu k “podnikatelskému záměru” pana Babiše – do teď jsem nenapsal ani řádku o tomto hnutí, ani o panu Babišovi; dal jsem si na čas, abych věděl co je skutečně jejich záměrem, tedy co budou činit, nikoliv říkat. Pan Babiš pouze potvrdil, že střet zájmů není jen chiméra, ale bohužel holá skutečnost. A nechce se mi k tomu, ani k jeho výrokům opravdu nijak jinak vyjadřovat. On předvádí přesně to, co v demokracii, v demokratickém a právním státě není možné; to, co není ani myslitelné. Pokud to sám nechápe, je asi zbytečné se k tomu více vyjadřovat.

 

Stát skutečně není podnik, nemůže být. Rizika, která to vytváří, jsou naprosto nepřijatelná. A já jen čekám, kdy si to uvědomí i lidé, kteří naletěli jeho „rétorice, slibům“ a zváží další setrvání v této straně; lidem, které jsem mnohdy až dosud považoval za slušné a poctivé, kteří chtějí opravdu přispět k jistě potřebným změnám jak v politice, tak v její kultuře, v její působnosti na demokratický rozvoj společnosti. Tudy (hnutí ANO) evidentně cesta nevede.

 

Není nic důležitějšího pro demokracii a právní stát, než právě způsob jakým jsou přijímány zákony země! Není nic důležitějšího, než aby zákonodárci rozuměli tomu, jak se v demokratické společnosti tvoří a vznikají zákony; není nic důležitějšího, než aby sami zákonodárci sebou tvořené zákony, normy a řády, i ty jednací, respektovali a dodržovali. Vyjádření, že je to nezajímá, že tomu nerozumí a že je jim to jedno, nemá v právní, demokratické společnosti místo; stejně tak, jako flagrantní porušování například jednacího řádu zákonodárného sboru. A je to jen potvrzením, že skutečný konec demokracie už nastal, předznamenaný již volbami do senátu, do krajských a místních úřadů. Předznamenaný bohužel i prezidentskou volbou, změnami v ústavních zvyklostech a jednoznačně potvrzený následným pádem vlády – policejním, resp. justičním pučem. To co se děje nyní, je už jen logickým důsledkem řetězce těchto nedemokratických kroků.

 

Pokus vládní koalice „zakonzervovat“ tento stav přijetím tzv. “novely” služebního zákona, po všech těch zmíněných krocích, které tomu všemu předcházely a po té, co na všechna důležitá místa byli dosazeni “ti správní” lidé, je už jen dalším důkazem rozkladu demokratické společnosti, potažmo konce demokracie vůbec, pokud něco podobného projde.

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...