28.1.2020
Kategorie: Politika

Když se hodí vidle do státní zakázky

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Aféra s dálničními známkami má velmi zajímavou dohru. O předražování státních zakázek není pochyb. Jde o velmi často používaný nástroj využívaný politiky k převedení peněz ze státního sektoru do soukromého, případně stranického. Vyplatí se to jak firmě, která se k zakázce ,,šikovně“ dostala, tak i těm, kteří ji umí ,,správně“ vyhlásit a vyhodnotit. Není ničím výjimečným, že se o zisk ,,šábnou“ jak podnikatelé, tak i jednotliví politici, kteří odvedou desátku do stranické pokladny. Vzpomeňte si na aférku Mudr. Ratha, který zmiňoval okolnosti toho, jak se rozdělují různé peníze takto získané. On sice pouze naznačil, ale v realitě jde o mnohamilionové částky mizející v nenávratnu. Jediný, kdo skutečně prodělá, je daňový poplatník, který to celé zafinancuje, ale nic za to nedostane.

Lákadlo v podobě přelévání státních peněz na soukromé účty patří k dlouhodobému tradičnímu průvodnímu jevu spojenému s vládnutím. Řada našich elitních státních představitelů si přišla k velkým majetkům, a to napříč celým politickým spektrem. Pokud bychom mohli do jedné řady postavit vedle sebe představitele různých porevolučních etap, nechyběli by v nich Kalousek, Havel, Schwarzenberg, Gross, pokračovat by šlo přes mnoho dalších a na konci této řady by nechyběl ani nynější předseda vlády. Na politiky jsou napojení kmotři a špičkoví podnikatelé. Státní peníze se však ulévají i podstatně nižších postech a korupční prostředí poskytuje nepřeberné množství možností, jak si přilepšit. Jestliže finanční úřady a hospodářská kriminálka mají za úkol pátrat po důsledcích existence šedé ekonomiky, jejím původním viníkem jsou politici, kteří potřebují generovat vlastní zisky. Korupce je jen jedním ze způsobů, jak bohatnou. Manipulovat se státními zakázkami lze mnoho způsoby, proklamovaná transparentnost je pouze politickou reklamou. Pokud si někdo myslí, že Pirátská strana je výjimečným subjektem nemajícím zájem o vedlejší příjmy, mýlí se. Stačilo pár měsíců jejich vládnutí v Praze a vyplavalo plno problémů, které jsou v rozporu slibovanou úsporností jejich opatření.

Kremlíkovo ,,zaváhání“ by jistě prošlo, kdyby se manažer IT společnosti Vondráček nepozastavil nad cenou zakázky na elektronické dálniční známky. 60 programátorů ji vytvořilo za víkend bez nároku na náhradu. Andrej Babiš vzápětí využil situace k zvýšení své karmy a Kremlíka odvolal a začal mluvit o trestním oznámení. Ze zakázky nic nikomu nevypadlo, natažené ruce zůstaly prázdné, a ještě jde o obrovskou ostudu. Babiš z toho přesto vydoluje kladné body, přestože poměrně drahé. Nicméně podnikatel upozorňující na předražení zakázky a vstoupení do ,,výhodného“ kšeftu pochvalu nedostane. Neuplynulo ani moc hodin a média vlastněná Babišem rozebírají podnikání jeho společností. Sice ušetřil 400 miliónů korun, ale v podstatě o to nikdo nestál. Pouze upozornil na praktiky, které jsou součástí působení mnoha vlád.

Dalším problémem se stal pro naše tajné služby a Policii ČR. Nový systém elektronických dálničních známek měl být další součástí tzv. Velkého bratra, tedy soustavy sledovacích zařízení umožňujících mít pod dohledem každého z nás. V zadání 60ti dobrovolným programátorům samozřejmě tato část zůstala utajena a je pravděpodobné, že BIS si tuto možnost vzít nenechá, takže program, který byl vytvořen, možná nakonec stejně skončí jinak, než bychom očekávali, případně bude potichu přepracován. A Tomáš Vondráček místo uznání narazí na bezpečnostní mašinérii a možná nikoho nepřekvapí, bude li nakonec obětován jako výstraha před dalšími podobnými aktivitami týkajícími se státních zakázek. Přeci jen hodil vidle do solidního byznysu, navíc vzbudil ostražitost i v případu jiných státních zakázek. Zároveň byla opět otevřena otázka státního špiclování vlastních občanů. Je až neskutečné, pod jakou kontrolo jsme. Kamkoliv se hneme, kdekoliv se vyskytneme, a to nemusíme dělat nic špatného, BIS a další složky to vědí. Žijeme pod lupou, o které STB jen snila.

Babiš podobné věci neodpouští. Kremlík má smůlu a jeho politická kariéra skončila. Nedokázal si pohlídat to, aby si nikdo nepovšimnul jeho, případně stranického zašvindlování. BIS svého jistě dosáhne, korekce programu bude stát peníze, z nichž se část jistě podaří umístit tam, kam měly původně směřovat. Možná se zdá, že jde o pouhou spekulaci. Nikoliv. Je to vyzkoušený systém, který umožňuje financování politiků. Kdokoliv to chce narušit, dostává se na hranu. Prací policistů a BIS není postihovat systém, ale lovit ty, kteří ho okrajově oťukávají. Velké ryby v síti neuvíznou, pouze ti, pro které je špička ledovce příliš vzdálená a snaží se jen využít různých děr v zákonech a legislativě, mimochodem často záměrně nechaných. Pan Vondráček ukázal prstem na jednu zakázku, ale podobných je mnohem více. Prohnilost a mafiánské praktiky politiků jsou proti šedé ekonomice spojené s malými podnikateli Goliášem ve srovnání se skřítkem. Bude zajímavé sledovat, co se bude dít s panem Vondráčkem dále. Ne zítra, pozítří, ale v horizontu dalších dvou let.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...