23.4.2021
Kategorie: Historie

Kde jsou ti lídři?

Sdílejte článek:

ŠIMON MIČA

Západní svět po dobu své existence dokázal vyprodukovat opravdu velké osobnosti. Pokud se budeme pohybovat ve světě politiky, tak dokázal vytvořit postavy, které se nebály, často šly proti proudu, proti všem.

[ad#article_et21]

Jmenujme například Winstona Churchilla. Poněkud výstředního politika, jehož největší zálibou bylo popíjení whisky a kouření doutníků. Člověka, který přišel v pravou chvíli na scénu, aby dodal Británii odvahu úspěšně čelit náporu nacistického Německa během druhé světové války. Vzpomeňme na Charlese de Gaulla, který dokázal osvobodit Francii a být úspěšným a respektovaným francouzským prezidentem. Ronald Reagan přišel, aby vrátil Americe její zašlou slávu (jeho slavný volební slogan Let´s make America great again, který si později vypůjčil i Donald Trump). Margaret Thatcherová se stala ministerskou předsedkyní v době, kdy byla Británie na pokraji ekonomické zkázy. A přesto se nebála postavit všemocným odborům, labouristům a vůbec všem lidem, kteří nesouhlasili s její politikou. Byla prostě želená (odtud přezdívka železná dáma). Toto bylo pár příkladů osobností a lídrů, které dokázal vytvořit západní svět za posledních zhruba 100 let. Byli to všechno lidé, kteří přišli v tu pravou chvíli, aby své země doslova zachránili a učinili je opět úspěšnými a ve světě uznávanými. Jaká je ale situace dnes?

.
Smutnou skutečností naší doby je to, že Západ už není schopen produkovat osobnosti typu Churchilla, Reagana, Thatcherové atd. Politice vévodí ideová vyprázdněnost. Chybí lídři, kteří by dokázali vyvést Západ z krize a nasměrovat ho tím správným směrem. Chybí politická elita, která by se nebála prosazovat národní zájmy svého státu. Pan profesor Budil, uznávaný český kulturní antropolog, v jednom ze svých rozhovorů ukazuje krásný příklad Irska jako země, kde v 19. století zemřel milion lidí na hladomor. Finska, kde kolem roku 1900 pouhé dvě třetiny Finů spaly někdy v posteli. A dnes? Tyto země patří mezi vyspělé evropské státy, jejichž HDP na hlavu bychom mohli závidět. Byla tam zkrátka politická elita, která nechtěla, aby jejich země byla periferií Západu a intenzivně pracovala na tom, aby se to změnilo. A povedlo se.

[ad#ad_inarticle21]

Z pohledu České republiky jsou Irsko a Finsko vzory hodné následování. Samozřejmě, že zde panují úplně jiné podmínky, žijeme v odlišné době. Je potřeba ale hledat takové politiky, kteří nechtějí, abychom byli periferií mocenského centra, které navíc začíná oslabovat a stahovat nás s sebou. Politiky, kteří si uvědomují, v čem je naše síla, a kteří chtějí naplno využít potenciál naší země.

Až půjdeme na podzim k volbám, mějme toto na paměti.

  • Šimon Miča, FB
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...