10.1.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Každý z nás má geneticky zakódovaný obranný systém proti nemocným lidem

Sdílejte článek:

Zpráva, již přinesly v posledních dnech odborné kruhy, možná málokoho překvapí, ale dovede více vysvětlit, proč si z různých důvodů více všímáme lidí, kteří mají viditelné i méně viditelné projevy nemoci. Suchý kašel, posmrkávání, rozšířené zorničky, povlak na jazyku, atypický zápach, nemocná kůže – to vše jsou průvodní znaky lidí trpících nějakým závažným či méně závažným onemocněním. Odborníci vědí, že již odpradávna se lidé k takovým lidem stavěli buď přezíravě, ostražitě, či naopak vstřícně – chtěli pomáhat.

Jako prevence před virózou mnohdy platí: hygiena nade vše

KASELTen, kdo si v prostředku městské hromadné dopravy odsedá od člověka, jehož evidentně trápí suchý kašel, rýma provázená hlasitým pčíkáním a smrkáním, se za své projevy nemusí stydět. Vždyť jen pouze chrání sebe, potažmo své kolegy v práci nebo rodinné příslušníky před nákazou „chycenou“ na veřejnosti. Odmalička také učíme své děti, aby si při kašlání dávaly ruku před ústa. A už malá dítka vědí, že to dělají proto, aby se nákaza neroznášela dál.

Na virózy, kašel i rýmu platí jak babské rady, tak pomoc moderní medicíny

Kdo už si domů nějakou virózu „přinese“, v rámci slušného chování k ostatním i pro dobro své vlastní by se měl informovat jak na suchý kašel. Léčba je vždy rychlejší a méně úporná, pokud se s ní začne včas a nepropukne v závažnější onemocnění. Exponovanými obdobími, kdy se záněty horních i dolních cest dýchacích projevují častěji a ve zvýšené míře, jsou doby jarních a podzimních plískanic, eminentní výkyvy teplot, časté přechody ze zimy do vytopených místností a již zmíněný pobyt mezi lidmi s již probíhající nákazou. Babské rady, doporučení lékárníků, ale i důsledné dodržování hygieny a omezení pobytu na veřejnosti jsou stále opakovanými radami k nezaplacení.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...