4.4.2020
Kategorie: Společnost

Karanténa jako past? Aneb skutečně nás ohrožují víkendoví výletníci?

Sdílejte článek:

MARTIN PRÁŠEK

Krásný jarní víkend a řečeno slovy písničkáře “sbory čumí po lučinách”, vyhlížejíce mandelinku bramborovou. Pardon ty neukázněné, kteří můžou za přenos COVID viru, protože nesedí doma, ale vyrazili ven.Možná je ale vše jinak.

Mohou skutečně být lidé, kteří s dvoumetrovými odstupy a rouškami na obličejích vyrazili do jarní přírody hrozbou pro šíření viru? je skutečně nutné na ně pořádat zátahy a udělovat drakonické pokuty?

Položil si někdo z hlav dezinfekcí anticovid pomazaných otázku, jestli vlastně to, že lidé opustí město a paneláky není nakonec z epidemiologického hlediska JENOM DOBŘE? Jestli náhodou domácí karanténa není spíše pastí, nežli řešením ?

Pravděpodobnost, že se virus přenese na dalšího člověka je přímo úměrná jeho KONCENTRACI v prostředí (která klesá s časem) a DÉLKOU EXPOZICE, kterou člověk v daném zamořeném území stráví.

Oficiální doktrína pro boj proti SARS2 viru sice správně nařizuje roušky (bohužel ale i v nesmyslných aplikacích ), odstupy a minimalizaci sociálních kontaktů, jenže nařizuje i domácí karanténu (tedy aby lidi seděli na zadku doma, krom povolených činností). Opravdu ale internace lidí v paneláku může něco vyřešit ? Není to spíše past? Ony totiž byty v paneláku nejsou žádnou izolací, spíše naopak.

Jak praví přísloví “Historia – magistra vitae”, neboli historie jest učitelkou života se musíme vrátit do roku 2003, kdy došlo po světě k šíření méně nakažlivého, ale více smrtelného staršího brášky dnešního viru, jmenovitě SARS1.

Píše se rok 2003 a po světě začíná úřadovat nový coronavirus, způsobující SARS. V půli března dorazil do Hong-kongu. Amoy Gardens pak byl komplex několika 30-40 patrových bytových domů a obchodů, kde se nákaza projevila obzvláště hrozivě. 329 lidí nakažených, 33 zemřelo.

Příčinou byla kanalizace a vzduchotechnika paneláků, která rozšířila mikroaerosol z kanalizace a tím nakazila lidi. Více zde Příčinou byly jednak vyschlé sifony u odtoků z koupelen, ale také nikým nezjištěné drobné praskliny a netěsnosti v potrubí kanalizace a vzduchotechniky . Infekční aerosol tak mohl v podstatě postupovat jako oblak celým domem

I naše paneláky mají technické šachty. I naše paneláky propojují koupelny, toalety ale i digestoře VZDUCHOTECHNIKOU. Paneláky samozřejmě mají svoje vlastní “klima” a své vlastní proudění vzduchu, které může unášet aerosol stejně jako klimatizace v autobuse, nebo v nemocnicích (viz univerzitní nemocnice v HongKongu ). A samozřejmě mohou zde být i různé mikrotrhliny v kanalizačních potrubích., které mohou produkovat aerosol (a jak známo COVID se přenáší i močí a výkaly. Kromě toho, v odpadních vodách může přežívat až týden, kvůli čemuž je uzavřena i kanalizace pod Bulovkou).

Řečeno polopatě Kdykoliv cítíte, co vaří u souseda, pak vězte, že stejně dobře, jako vůně svíčkové, se k vám přenáší páry, patrně k Vám mohou i aerosoly a může se k Vám patrně přenést i virus. Incident v Amoy Garden to dokazuje. Pravděpodobnost si však nedovoluji odhadnout. Ale možná by nebylo od věci denně v nejvyšším patře paneláků spláchnout do záchodu decku dvě chlorové dezinfekce.

Z této rovnice pak vychází jediné: ZKRÁTIT DOBU EXPOZICE a vyrazit na víkend pryč, do přírody, kde virus ničí i UV záření slunce a kde jej vítr prakticky neškodně rozptýlí, může být z epidemiologického hlediska jenom dobře. A to i když odjedou zdraví obyvatele (opustí místo s infekčním tlakem), tak i když odjedou nositelé (Nebudou vylučovat virus v paneláku a tedy koncentrace viru na místě bydlení klesne. A v přírodě se vir rozptýlí a rychle zanikne).

Ergo honit výletníky po turistických stezkách je nesmysl, a v kontextu šíření infekce vlastně kontraproduktivní, možná dokonce škodlivé.

A jak už zmínka o mandelince bramborové v perexu napovídá, mám podezření, že i u opatření, honící výletníky a nudisty bez roušky, aby náhodou nenakazili žáby a kachny se jedná spíše o politické PíÁr vymyšlené omezení.

Vždy je třeba odvést pozornost od vlastních kixu tím, že lidu poukážeme na ty zlé, kvůli kterým trpíme my všichni. Pro nácky to byli židé. Pro komouše vrazi z wallstreetu a Zlý brouk bramborouk, v pozdním socializmu meloucháři a maloměšťáci. Jo a taky obézní. Pamatuji si na tabuli kreslený vláček, kolik tun cukru a mouky atd sežerou obézní lidé z kapes nás všech a Rajko Dolečka, který tuhle nenávist vyvolával (a jako člověk od dětství prostorově výraznější, který si díky tomu užil svoje, doufámn, že ho v pekle čerrti za tohle smaží na sádle a kandují v cukru do skonání světa ). Dnes hojné “lyžaře” teď střídají “výletníci”, alespoň v COVID epidemii.

A kritické myšlení ? To zheblo v horečkách za suchého kašle. Hlavně že máme koho nenávidět, na koho ukazovat a koho pokutovat.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 3,84 out of 5)
Loading...