30.8.2024
Kategorie: Společnost

Kamuflovaní poldové

Sdílejte článek:

PB

Ministerstvo války předložilo novelu zákona o vojenské policii (VP) a souvisejících zákonů. Poměrně obsáhlá novela už přišla na přetřes v různých médiích včetně mainstreamových, ale velké pozornosti se jí nedostalo. I tak už ale ministerstvo reagovalo na probíhající diskuze a odbor komunikace si 17. srpna 2024 pospíšil s vyjádřením a odpověďmi na různé otázky týkající se novely. Ne vše bylo ale zcela vysvětleno. Novelu však teprve čeká legislativní proces, u něhož si nemůžeme být jisti, co si přečteme na jeho konci. Při podpisu prezidenta může být text úplně jiný a bohužel spíše  horší. Pozměňovací návrhy jsou v tomto ohledu velmi rizikové.

Medializovaný zákaz fotografování vojenských objektů  vyvolává vzpomínky pamětníků na socializmus, k jehož vyzkoušeným metodám se zjevně hodlá vracet vláda současného, jak někdo říká, protektorátu. V době, kdy satelitní snímkování umožňuje zachycovat detaily o velikosti pomeranče  a malé drony nejsou leckdy detekovatelné ani nejlepšími systémy PVO si zavedeme takové retro opatření a ze spotterů budeme dělat špiony. Zřejmě se jedná o součást aktuálního trendu návratů do minulosti a netýká se to bohužel jen starých designů obalů sušenek s údajnou originální recepturou s palmovým olejem, chemikálií  E476 a pětinovým omazáním hmotou zvanou čokoláda.

Na území Československé socialistické republiky bylo za tuhé normalizace zákonem č. 102/1971 Sb. zakázáno fotografovat, filmovat, zakreslovat, nebo jinak zaznamenávat zařízení na obranu vlasti, fotit v hraničním pásmu, z letadel a balónů a objekty označené tabulkou „Zákaz fotografování“. Pro srovnání, text § 44b odst. 1 aktuální novely z dílny ministryně války zní: „Na území České republiky je zakázáno fotografovat, filmovat, zakreslovat nebo jinak zaznamenávat (dále jen „fotografovat“) vojenské objekty, prostory nebo zařízení označené tabulkou ZÁKAZ FOTOGRAFOVÁNÍ.“  Najděte  5 rozdílů…

Na Hradě máme zoceleného kádra čs. lidové armády a vystudovanou politručku Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda, a tak zatuchlý závan sedmdesátkové normalizace nepřekvapí. Hraniční pásmo už nemáme a letecké prostředky pokrývá v zájmových místech staronový zákaz, a proto nebylo třeba kopírovat komplet ustanovení § 21 odst. 1 normalizačního zákona, jinak vidí každý, jak se to liší – v podstatě nijak.

Vedle zákazu fotografování se v médiích zřejmě neobjevila skutečnost, že VP bude chránit ministra obrany a ty osoby, které ministr určí (viz § 1a odst. d) zákona o VP) s rozšířenými pravomocemi – nově může VP rozhodnout kvůli bezpečnosti ministra a jemu blízkých o prohlídce domu, obydlí, auta nebo jiné věci a vykonat  je  i násilím a dokonce na náklady provozovatele (!) odstranit auto, pokud si jej někdo neprozřetelně odstaví v oblasti výskytu ministra, což nebývá veřejná informace, a bude pro VP podezřelé (§ 36 odst. 5 a 6 zákona o VP).

Takže se někdo půjde bavit do metropole, odstaví auto na legálním parkovacím místě, zaplatí hlavnímu městu parkovné a VP mu nechá vozidlo odtáhnout a ještě jí za to vycáluje řekněme „dva litry“, jelikož umístění auta se střetne s výskytem khaki VIPky a zároveň bude khaki policistovi auto podezřelé například tmavými skly a nápisem Ortel. Doufejme, že slovo odstranit znamená v případě auta odtah a ne likvidaci po vojensku například za pomoci ATGM či semtexu.

Zábava ve městě totiž  není závažný důvod, který by provozovateli znemožnil odstranit auto, a tak by se z povinnosti platit patrně nevyvázal. Obdobná úprava o odstranění vozidla je při zajišťování bezpečnosti chráněného objektu.

Co na tom, že v zákoně není vidět povinnost VP pokud možno zjistit majitele a oslovit ho. V éře přebujelých registrů, do nichž má mít VP přístup, by to nemusel být pro khaki poldy problém. Zatímco odst. 3 v § 36 současného zákona o VP hovoří o svolení vlastníka či uživatele nemovitosti vyjma hrozícího útoku, nový odst. 5 o souhlasu ani nešpitne, ale umožňuje násilí a k nemovitostem přidává dopravní prostředek, zavazadlo nebo věc, takže v podstatě cokoliv. Nelze nepoznamenat, že tvůrce ustanovení se nevyjádřil zrovna nejlépe, neboť věc po právní stránce zahrnuje jak věci movité (auto, tank, letadlo, kufr), tak nemovité (budova, obydlí, pozemek), a tak neměl nelogicky stanovit, že VP může otevřít nějaké specifické věci nebo věc obecně nebo si zjednat do nich přístup i za použití síly. Tohle je už ale drobnost…

Z celé novely čiší zájem na tom, aby se VP jaksi srovnala s PČR, avšak můžeme spekulovat, z jakého důvodu se tak děje. Příprava na válku, jak někteří tvrdí, nebo snad na vojenský režim, či jde o politicky využitelnou (zneužitelnou) silovou složku ministra/ministryně války?

Proč máme mít dva policejní sbory, když i po desítkách let stále kritizovaným komunistům stačilo na nesrovnatelně větší armádu SNB / VB jako předchůdce PČR a lidová armáda měla jen armádní dopravní službu TAI (Tanková a automobilní inspekce)? Snad nejsme na cestě k jakési militarizované demokracii či až juntě, kde je armáda mimo efektivní kontrolu demokratických institucí a dělá si, co generálové uznají za vhodné.

O jakési řekněme emancipaci armády se mluvilo v uniklých dokumentech spjatých s činností britského ministerstva zahraničí (Integrity Initiative a spol. – viz článek na kose před více jak 5 lety Integrity Initiative | KOSA NOSTRA zostra), o nichž není známo, že by byly fake, a podle kterých si má armáda vést kvůli neschopnosti politiků vlastní politiku a nebýt podřízená ministerstvu obrany, přičemž omezení voliči se mají dostatečně vystrašit Ruskem, aby konečně pochopili jejich ohrožení a důležitost obrovských výdajů na zbrojení. Vypadá to, jako by se někdo tady obdobnými myšlenkami inspiroval a s tím spojenou strategickou komunikaci, neboli po staru propagandu, vedl tímto směrem. Nebylo by ani divu, myšlenky britského ministerstva zahraničí a spřízněných organizací mají celosvětový dosah a Česká republika je již dlouho součástí a cílem vytvářené vlivové sítě.

Putování novely o vojenské policii legislativním procesem je třeba sledovat, neboť nevíme, jaké zájmy ještě můžou diktovat její změny. Posilování moci VP se jeví jako velmi podezřelé a zneužitelné.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)