17.7.2018
Kategorie: Politika

K summitu v Helsinkách: Jak jste to mohli českým žurnalistům udělat?

Sdílejte článek:

MARTIN KONVIČKA

Udělali jim to, protože mohli. Dva nejmocnější politici světa – a současně největší postrachy tuzemského mediálního establišmentu – se sešli, shodli se na prakticky všem a mimoděk, aniž by to věděli a aniž by je to zajímalo, si předpisově vytřeli s válečnými štváči z Bruselu, Berlína, Ankary a štvavých médií celého světa…

 [ad#textova1]

Závěrečné komuniké obsahovalo tři podstatné věci. 

Za prvé – největší hrozbou současného světa je “islámský terorismus”. To řekli Putin s Trumpem stojíce bok po boku, čímž dali jasně najevo, že tou hrozbou není ani “Putinovo Rusko”, ani “Trumpovy USA”. Našinec by sice raději slyšel, kdyby řekli, “islám”, nebo “islámská expanze”, jenže to dost dobře nemohli. Rusko se snaží najít model soužití se svými muslimy (v čemž mu držím palce, byť si potají myslím svoje), USA se snaží štvát jednotlivé islámské režimy proti sobě (v čemž jimž držím palce, byť si potají myslím svoje). Pevně věřím, že si ti dva o islámu též myslí svoje.

Za druhé – bezpečnost Izraele musí být prioritou bezpečnostní politiky. S ohledu na předchozí to dává naprostý smysl. Dokud existuje Izrael, mají ti nejhorší islámští fanatici svou “hračku”. Nemohou ničivou energii nasměrovat jinam. Putin i Trump mají s Izraelem ty nejlepší vztahy. Islámofilní EU s její “podporou Palestiny” s tím nehne. A to je dobře. Za druhé – bezpečnost Izraele musí být prioritou bezpečnostní politiky. S ohledu na předchozí to dává naprostý smysl. Dokud existuje Izrael, mají ti nejhorší islámští fanatici svou “hračku”. Nemohou ničivou energii nasměrovat jinam. Putin i Trump mají s Izraelem ty nejlepší vztahy. Islámofilní EU s její “podporou Palestiny” s tím nehne. A to je dobře. 

Za třetí – syrská válka skončila, uprchlíci by se měli vracet domů, není žádný důvod schovávat za (skončenou) válku jakési přesuny hord neukojených samců z jihu na sever. Pokud něco muselo evropské etnomasochisty zabolet, takt toto. 

Tuzemská mediální žumpa – všichni ti Peheové, Fendrychové a Jindřichové Šídlové – nám mezitím předváděli uragán válečného štváčství. Není divu. Zhroutil se jim svět, kde je Rusko zlé, Amerika hodná, pokud ovšem v Americe nevládne někdo hájící zájmy Američanů, pak je Amerika ještě horší a jediný hodný, když tedy pomineme bláznivou Merkel, je nebožtík Václav Havel, který se té ostudy naštěstí nedožil. Zklamali je všichni … a být to na nich, bombardovali by ze msty Washington i Moskvu. Jen by mě zajímalo, kdo by tu Válku všech válek měl podle našich hujerů vést. Erdogan jim na to (naštěstí!) kašle, Bundeswehr nemá lidi a “Eritrejci ze Sýrie” jsou notoricky špatní vojáci. Honza Jandourek (který je v tom nevinně, ale proč ho nenapálit) pak byl superarbitrován pro blbost. 

Maně si vzpomínám na konec 80. let – na série schůzek Gorbačov – Reagan, které ukončily Studenou válku. I tehdy psala tuzemská média, třeba Rudé právo nebo Tvorba (což byly takové poctivější obdoby dnešních Hospodářských novin a Respektu) poněkud rozpačitě. Přece se však soudruzi redaktoři z 80. let drželi, proti těm dnešním blbcům, zpátky. Jednak si ani tehdejší soudruh, řekněme třeba Kojzar, nepřál být usmažen v atomovém ohni, na rozdíl od dnešních soudruhů – a jednak měli trochu víc slušnosti, možná proto, že se Gorbačova a jeho Rusů malinko báli. 

Asi by dnešním novinářům trochu strachu prospělo. Takový přijímač v Putinově armádě – nebo třeba boot camp v Trumpově armádě, ono to vyjde dost nastejno – by jim snad napravil hlavu. 

Tedy – aspoň těm rozumnějším z nich. Těm z České televize ne, tam by nepomohl ani trestný oddíl. 

[ad#pp-clanek-ctverec]
 
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (40 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...