7.2.2021
Kategorie: Politika

K čemu jsou nám volby?

Sdílejte článek:

VÁCLAV HUSÁK

vaclav-husak53659552_0Měla-li by na základě volebních výsledků vzniknout vláda podporovaná většinou voličů, pak je současný volební systém poměrného zastoupení politických subjektů naprosto nevyhovující. Vítěz voleb může být, a také nejspíše bude, snadno odstaven a vládu utvoří zástupci pidistran s myšlenkově velmi do široka rozplizlými volebními programy.

Výsledkem voleb sice může být i vznik většinové vlády, ale vzhledem k často naprosté roz­dílnosti názorů jejích členů na projednávanou problematiku budou poslanecké sněmovně tvo­řené stejnou „názorovou směskou“ předkládány ke schválení návrhy zákonů vzniklé z těžce vyhádaných kompromisů. S vysokou pravděpodobností často půjde o myšlenkové a právní paskvily reálně neřešící aktuální problémy života občanů.

Poměrný volební systém destruktivním způsobem rozmělňující odpovědnost politiků za při­jatá rozhodnutí a tudíž znemožňující identifikovat „viníky“ rozhodnutí chybných u nás nikdy ne­bude nahrazen většinovým, protože by tím spousta jinak neschopných lidí přišla o velmi lukra­tivní „zaměstnání“v poslanecké sněmovně a senátu. Kde jinde by totiž mohli inkasovat takové sumy peněz za rozhodnutí zásadním způsobem ovlivňující život více než 10,5 miliónů občanů České republiky, aniž by za ně nesli jakoukoli odpovědnost.

Takže se v závěru této glosy dopustím věštby: Odhaduji, že se v podzimních volbách do sněmovny „prosmykne“ devět velmi nesourodých polických subjektů, které spolu vytvoří „mino­ritní většinu“, v níž reálný vítěz voleb nejspíše ani nebude.

Řečnická otázka nakonec: Mají takové volby vůbec nějaký smysl?

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...