16.12.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Historie

Jsou Češi národem hrdinů nebo zbabělců?

Sdílejte článek:

ROBERT TROŠKA

troskaPodle některých jsou Češi srabi, podle jiných zase Češi dokázali v některých zlomových situacích obstát, protože bychom jinak jako národ neexistovali. Kubišové, Sabinové, Gabčíkové, Emanuel Moravcové, Fajtlové, Balabánové, ti všichni defilují v naší bohaté historii.

Hodnocení národa na stupnici charakterových vlastností je samo o sobě obtížným úkolem, poněvadž výchozí podmínky pro udržení a rozvoj své existence měl každý národ jiné. Připočteme-li výrazný vliv subjektivního hodnocení a osobních priorit dotyčného historika spolu s nutností oddělit ideologicko propagandistický nános, který každou dějinnou událost obaluje jak plátky cibule, zdá se, že se jedná o nadlidským úkol.

Hodnocení hrdinství

Zajímavými proměnami prošlo v některých pohnutých momentech našeho národa samotné hodnocení hrdinství. Klasickým příkladem mohou být čeští vojáci za 1.světové války, kteří často statečně a obětavě bojovali na straně Rakousko-Uherska proti italským nebo srbským vojskům. Po skončení 1.světové války po vzniku Československa však nebyli hodnoceni pozitivně, dokonce se na ně mnozí dívali s despektem. V dnešní době již jejich anabázi můžeme považovat za hrdinství po seznámení s těžkostmi a krutostí bojů v horách (v Alpách nebo na Balkáně) včetně utrpení, kterým si prošli.

Období středověku je pro hodnocení obtížné, nemáme podrobné informace, písemné dokumenty (kroniky) pojednávají spíše o panovnících a jejich činech, hrdinové bojují za území a državy panovníků a ostatních feudálů, pojem národ ještě neznají. Hodně často se jedná o legendy předávané po generace, kde je hodnověrnost často sporná.

České království nebo české země spolu se živoucí vírou byly hlavním pojítkem našich předků až do konce 18.století, kdy se s nástupem osvícenství poprvé objevuje termín národ.

Proto hodnocení bitvy na Bílé hoře prezentované českými obrozenci jako střet českého národa vůči „bídným“ Habsburkům je komický. Při této bitvě se střetlo stavovské (rozuměj protestantské) vojsko s  císařským vojskem (katolickým). V „českém“ vojsku nacházíme většinu cizinců, již jména a původ samotných velitelů napovídají své, Kristián I. Anhaltský, Jindřich Matyáš Thurn nebo Jiří Fridrich Hohenlohe.

Chceme-li se alespoň pokusit hodnotit hrdinství, popř. zbabělost dotyčného národa, shodneme se, že v pokojných dobách se pitím kafíčka stěží projeví charakter a postoj člověka, ty se odkryjí jen ve zlomových momentech, proto se pojďme zaměřit právě na ně.

Hmatatelní hrdinové minulosti

Od druhé poloviny 16.století do konce 19.století si české země (ještě nemůžeme hovořit o národu) „lebedily v závětří habsburského teploučka“. Jde samozřejmě o přehnané tvrzení, poněvadž naše země, resp. jejich obyvatelstvo bylo v průběhu třicetileté války značně zbídačené, ale setkáváme se

s případy hrdinství šlechticů i nižších stavů.

Za hrdinství můžeme považovat statečnou obranu pravého břehu Vltavy na Karlově mostě při švédském dobývání Prahy roku 1648, kdy se pražským měšťanům spolu se studenty a jezuity podařilo švédská vojska odrazit. Někteří ze studentů byli dokonce panovníkem povýšeni do šlechtického stavu.

Při obléhání Vídně Turky (r.1683) byl zástupcem velitele Vídně jmenován Kašpar Kaplíř, který vedl úspěšně obranu města vůči tureckým obléhatelům. Nebýt jeho velitelských schopností a statečnosti, Vídeň by nejspíš padla do rukou sultánovi a dějiny střední Evropy by se odvíjely jiným směrem.

Celá řada dalších vojáků a velitelů pocházejících z českých zemí se vyznamenala při bojích proti Turkům na Balkáně ve druhé polovině 17. a začátkem 18.století.

Následuje rok 1848 a probíhající revoluce, na jedné straně máme hrdinu Karla Havlíčka Borovského a na druhé straně prokazatelného zrádce Sabinu, který na ostatní donášel z důvodu finančního prospěchu. Zbytek českého národa nám osciluje někde mezi, ale spíše blíže k Havlíčkovi.

Příště pokračování: Tři zlomové momenty ve 20.století-zásadní vliv na hrdinství/zbabělost.

TROSKAKNIHA

 

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,08 out of 5)
Loading...