3.4.2021
Kategorie: Politika

Joe Biden požaduje zpřísnění podmínek pro držení zbraní

Sdílejte článek:

DOMINIK KAČÍREK

Americký prezident Joe Biden požaduje zpřísnění podmínek pro držení zbraní a některé zbraně chce zcela zakázat. Biden nedávno vyzval Kongres, aby zavedl změny v podmínkách pro držení zbraní. Tento požadavek prezident vznesl poté, co během března v USA zemřelo 18 lidí při masové střelbě. 

 

Poslední takovýto incident se stal 22. března letošního roku v Coloradu, kdy během střelby zabil útočník deset lidí. Jen o šest dní dříve zemřelo při střelbě v Atlantě osm lidí. Ještě nebylo ani uzavřené vyšetřování po poslední střelbě a prezident Joe Biden se nechal slyšet, že bude trvat na zpřísnění podmínek pro legální držení zbraní.

Mimo zpřísnění podmínek pro držení zbraní chce Biden prosadit také úplný zákaz „útočných zbraní“. Specifikace, které zbraně do této skupiny patří, však není zcela jasná. Patrně se bude jednat o zbraně typu AK, AR a ostatní zbraně s vysokokapacitním zásobníkem.

Zákaz a omezování zbraní však nebude tak jednoduché, jelikož v druhém dodatku americké ústavy je přímo zakotveno právo na držení zbraně. Pro některé je tento dodatek svatý a tudíž nedotknutelný.

Foto: Zákaz a omezování zbraní však nebude tak jednoduché, jelikož v druhém dodatku americké ústavy je přímo zakotveno právo na držení zbraně. (ilustrační foto) | Shutterstock

Bidena tak čeká nelehký úkol, protože pro schválení kontroverzního zákona je potřeba nejméně 60 hlasů. Síly v Senátu jsou nyní rozděleny na 50 demokratů a 50 republikánů. Pro schválení zákona by tak museli dát svůj hlas i republikáni. Ti však sdělili, že na podobný návrh nehodlají přistoupit. Na straně republikánů stoji i NRA (Národní střelecká asociace), což je obdoba tuzemských asociací na ochranu práv majitelů zbraní, sdružení LEX či Liga Libe.

Joe Biden má s omezováním držení zbraní již osobní zkušenosti. Svůj první „úspěch“ v tomto odvětví zaznamenal v roce 1994, tehdy ještě jako senátor. V té době byl prezidentem USA Bill Clinton. Tehdy prošel zákon, který zakazoval držení tzv. „útočných zbraní“. Podle statistik tento zákon pomohl snížit (nikoliv však eliminovat) počet „masových střeleb“. Kriminalita, ani počty zastřelení se však nijak zásadně nesnížili. Zákon byl platný do roku 2004.

Další pokus o zákaz těchto zbraní byl v roce 2012. Opět se na něm podílel Joe Biden, tehdy v roli viceprezidenta. Hlavou státu v daném roce byl Barack Obama. Tehdy však zákon neprošel. Demokratický prezident Joe Biden je již od samého začátku známý tím, že bude trvat na omezování zbraní v USA. Jak moc se mu tento úkol povede, se ukáže až v průběhu času.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...