13.2.2017
Kategorie: Politika

Je Marine Le Pen nadějí i pro pravicového voliče?

Sdílejte článek:

GORDON FREEMAN

Marie Le Penn, naděje všech nespokojených a přehlížených Francouzů, ale i dalších Evropanů, který se cítí býti odstrčeni na okraj. Kandidátka na prezidentku a předsedkyně Národní fronty, takzvané “krajní pravice”, představila minulý týden program, kterým chce dobýt Elysejský palác.

[ad#clanek-respo]

Program obsahuje 144 bodů a jeho část zaměřená na ekonomiku je vskutku k pláči. Jedná se o snůšku socialistických nesmyslů, proto by měla být, dle mého názoru, označována, v takzvaných seriózních médiích, jako kandidátka “krajní levice”. Pravicového na jejím ekonomickém programu totiž není vůbec nic. Racionálně uvažujícímu člověku se musí protáčet panenky a nesouhlasně kývat hlavou.

Ale popořadě. Začněme tím pozitivnějším. Jedním z hlavních bodů je boj proti islámskému terorismu v Evropě, s čímž se dá bez výjimky souhlasit. Islám je už ze své podstaty agresivní a extrémně netolerantní náboženství, proto nechápu, proč by se tak krásná kultura, jako je ta francouzská, měla přizpůsobovat tomuto středověkému způsobu života. Le Penová chce bojovat proti a zakázat některé muslimské šátky, zredukovat počet mešit a modliteben. Až sem vše v pořádku. Paradox, že netolerantní muslimové radši běží do Evropy k bezvěrcům a nehrnou se do Saudské Arábie či Kataru, kteří o své souvěrce nestojí, nechme stranou.

Jako druhý, hlavní programový bod, francouzské kandidátky, je boj proti globalizaci. Dle Le Pen je globalizace: “Výroba zboží otroky a toto zboží se pak prodává nezaměstnaným.” Jediným řešením je prý lokální revoluce vedená “inteligentním protekcionismem a ekonomickým vlastenectvím”. To je ovšem velký omyl.

Celý dnešní svět a obchod je postaven na globalizaci, díky internetu a globalizaci nejste omezeni na jednoho výrobce, můžete se svobodně rozhodnout, jestli dáte přednost lokálnímu výrobci, nebo si objednáte zboží z druhého konce světa. Volba je jen a jen na vás. Tomu se říká svoboda.

Máte nápad? Může vám ho zafinancovat český, americký, čínský nebo ruský fond. Prodává se všechno všem a je to hlavní důvod, proč je západní civilizace nejbohatší a nejúspěšnější ve své historii. Západní civilizační okruh na tom extrémním způsobem profituje. Tím, že zabetonuji byznys nesmyslnými cly se situace chudých a nezaměstnaných Francouzů, rozhodně nezlepší. Představa, že Francie uvalí cla na dovážené zboží a ostatní země to nechají bez odezvy je směšná. Výsledkem bude nesmyslná obchodní válka, která životní úroveň obyčejných obyvatel rozhodně nepozvedne.

Dalším bodem je vystoupení Francie z EU. S tím by se dalo polemizovat, protože Francie není Británie. Nemá takové obchodní vazby na Ameriku a své bývalé kolonie. Bylo by daleko smysluplnější kdyby se současná podoba EU reformovala. Reformovala ve smyslu – méně úředníků a nařízení, zachování Schengenu pro volný pohyb Evropanů, společná zahraniční politika vůči mocnostem typu Čína a Rusko, ochrana vnějších hranic a hlavně volného obchodu. O EU si můžete myslet co chcete, k dokonalosti ji chybí asi tak 99 procent, ale jedno se jí upřít nedá. Díky ní a častečné evropské integraci mezi sebou již 70 let evropské národy neválčí.

Evropští vedoucí pohlaváři by se měli chovat daleko více racionálně, občas vytáhnout paty z prosklených kanceláří, “hlavu z prdele” a zamyslet se. Lidé v dnešní složité době hledají jednoduchá řešení, které hlásá například Le Pen či neomarxisti a komunisti všeho druhu. Protože jestli toto neudělají, EU se jim zhroutí jako domeček karet. Takto oslabenou kořist, roztříštěné jednotlivé státy, si potom naporcují zbývající mocnosti.

Ovšem, stejně jako to ve volbách neměli lehké Američané, nebudou to mít lehké ani Francouzi. Na jedné straně samozvaní Mesiášové jako Le Pen, na druhé straně socialista typu Emmanuela Macrona či zkorupovaný François Fillon. Nikdo, kdo by pokládal voliče za svéprávné bytosti. Nikdo, kdo by si myslel, že se o sebe každý dokáže postarat sám a nepotřebuje k tomu tisíce úředníků a nařízení, více státu apod. Jeden extrém střídá druhý.

Jsem opravdu zvědav jak to nakonec dopadne, ovšem Le Pen určitě není ta absolutně dokonalá volba, za kterou jí její příznivci pokládají. Není chyba globalizace, že jsou lidé nezaměstnaní. Chce to na sobě holt více makat, více se vzdělávat, zvyšovat svoji kvalifikaci, investovat do sebe a ne pořád brečet. Dokonalá a spásná řešení neexistují. A Le Pen je určitě nepřinese.

[ad#clanek-respo]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 2,94 out of 5)
Loading...