17.6.2016
Kategorie: Ekonomika

Je Evropa dobrým místem pro podnikání?

Sdílejte článek:

JAN ORAVEC 17|06|2016

Evropa je stále dobrým místem pro život. Už zdaleka však není tak dobrým místem pro podnikání. Politikům jde hlavně o to, aby občané měli životní úroveň, s níž budou jako jejich voliči spokojeni. Mnohem méně se starají o to, aby byly spokojeny i firmy a podnikatelé. Přitom je evidentní, že jedno s druhým úzce souvisí.

[ad#clanek-respo]

Pokud jsou potřeby ekonomiky příliš dlouho ignorovány, ztratí schopnost vytvářet zdroje, které nezbytně potřebujeme pro udržení či dokonce zlepšení naší životní úrovně. Politici u nás, v jiných členských zemích a v institucích EU by si konečně měli konečně vzít k srdci několik základních priorit, které jsou pro byznys životně důležité.

Za prvé, v EU potřebujeme více strukturálních reforem a méně centralizace. Podnikání potřebuje stabilní rámcové podmínky. Bohužel, místo zaručení stability je zdrojem nestability. Politici v členských zemích EU k tomu přispívají tím, že nemají buď vůli nebo odvahu realizovat nezbytné strukturální reformy. A politici na úrovni EU zase tím, že prosazují vadný model stále větší centralizace rozhodnutí na úrovni EU. V tzv. eurospeaku jde zejména o “prohlubování” hospodářské, měnové a fiskální unie. To však není řešením, ale naopak zárodkem budoucích problémů, potenciálních konfliktů mezi členskými zeměmi.

Za druhé, v EU naléhavě potřebujeme více podnikatelské svobody a méně byrokracie a regulace. Na tomto místě bývají častým předmětem kritiky konkrétní právní normy, které zvyšují náklady na podnikání, podnikání komplikují, zda někdy téměř znemožňují. V EU snaha řešit tento problém nabyla podoby tzv. agendy lepší regulace, iniciativy na zjednodušení právních předpisů EU a tak snížení regulačních nákladů na podnikání, omezování víceprací úředníků při přebírání legislativy EU. Tyto snahy jsou dosud ve stínu jiných priorit.

Za třetí, v EU potřebujeme více podnikatelského ducha a méně grandiózních investičních projektů na podporu podnikání. Politici v Evropě se podporou podnikání často “zaklínají”. Většinou si však k tomu vybírají zcela nesprávné nástroje. V případě EU jde především o vytvoření Fondu pro strategické investice, což je sice mediálně atraktivní, ale existuje značné riziko zbytečného rozptýlení prostředků evropských daňových poplatníků. Mediálně mnohem méně atraktivní, ale zároveň mnohem užitečnější, je např. systémová snaha o zvýšení kvality podnikatelského vzdělávání na všech úrovních škol v Evropě, od mateřských školek až po univerzity.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Jan Oravec

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...