13.9.2021
Kategorie: Politika

Jak hlasují extremisté

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAČím více si čtu o plánu souhrnně nazvaném Green Deal, tím větší obavy z něj mám. Program přinese nevyhnutelně zdražení automobilů; některé levné se už přestávají vyrábět. Co budou dělat lidé, kteří automobil nutně potřebují? Dalším důsledkem bude zřejmě zdražení energií, které je vlastně už nyní aktuální. Brzy začnou lidem chodit složenky na vyšší částky než dosud a některé už tak napjaté domácí rozpočty tuto zátěž nemusí unést.

Obávám se, že v důsledku přijatých opatření se začne rozpadat sociální smír. Takovou demoverzi pravděpodobného vývoje jsme mohli vidět ve Francii, kdy i menší zdražení pohonných hmot vyvolalo obrovské protesty; lidé si spočítali, že doprava do zaměstnání a za nezbytnými potřebami bude příliš nákladná.

Zdánlivě jsme nyní – jako občané – ve výhodné situaci: za pár týdnů jdeme k volbám, a máme tak možnost směřování naší země ovlivnit. Pokud s tím zeleným nesmyslem někdo nesouhlasí, může to zohlednit právě při volbách.

Ale tady je další problém.

Když se podívám na programy jednotlivých stran, případně jejich dosavadní postoje ke Green Dealu, zjišťuji, že volič nemá mnoho možností. S vývojem totiž souhlasí, podporují jej nebo mu alespoň nebrání v podstatě všechny strany tzv. demokratické opozice, resp. obě jejich koalice (SPOLU, PirStan) a dále rovněž vládní hnutí ANO. Postoj ČSSD jsem nezjišťovala, ale zasedá v současné vládě, která se Green

Dealu nepostavila. Stanovisko KSČM neznám.

Pro ty, kdo by chtěli volit proti Green Dealu, zbývají strany označované jako extremistické; z těch, které by podle aktuálního průzkumu do sněmovny prošly, zřejmě jenom SPD.

Co z toho tedy vyplývá?

Zákaz normálních aut od roku 2035, s tím spojené předpokládané omezení mobility a dramatické zvýšení cen elektřiny máme považovat za běžnou, mainstreamovou politiku? Zásah do samotných základů současné ekonomiky, založené na mobilitě obyvatelstva a dostupnosti dopravních prostředků i energie v podstatě pro každého, není extrém? Je to úplně všední rozhodnutí, které má každý demokratický politik podporovat?

A kdo vystupuje proti tomu, je extremista?

  • Monika Čírtková, fb
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...