28.1.2016
Kategorie: Společnost

Jak Anna Šabatová “modernizuje” české školství

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA 28|01|2016

V MF DNES mě zaujala dvoustránková reportáž redaktorky Radky Hrdinové, věnovaná problematice školství. Paní redaktorka provedla u 12 vybraným osobností anketu, v které jim položila otázky ohledně toho, jak bude školství vypadat v budoucnu. Případné, na co by měla dnešní škola připravit žáky, kteří jdou letos k zápisu do první třídy a své vzdělání ukončí za nějakých 15 až 20 let.

[ad#clanek-respo] 
Osobnosti odpovídaly na otázky typu:
  • Budou v budoucnu existovat klasické papírové učebnice ?
  • Budou učitelské sbory tvořit aspoň z poloviny muži ?
  • Budou se ve školách ještě vyučovat dílny a pozemky ?
  • Jaké vědomosti nás uživí a jaké budou třeba pro přežití ?
  • Dočkají se rodiče on-line přenosů ze školních tříd ?
 Na poslední uvedenou otázku mimochodem odpovídal ředitel základní školy Jan Korda a jeho odpověď mi přišla velmi racionální a trefná: „Párkrát jsem už podobný nápad slyšel, ale má to smysl? Je to pro rodiče důležitá informace? Sledovat vše on-line je dnes novou závislostí, informační smršť pak lidi žene do ordinací, protože neumí rozlišovat, co je důležité.“
 
Neříkám, že by ani ostatní  otázky nebyly zajímavé. Ale není hledání odpovědí na většinu z nich spíše jakýmsi věštěním z křišťálové koule? Obdobně bychom se zrovna tak mohli ptát, zda v budoucnu budou ještě existovat tištěné noviny a časopisy nebo budou jenom ty internetové, zda a v kolika obchodech se bude ještě platit hotovostně a podobně. Zda tomu tak někdy opravdu bude a za jak dlouho, na to dnes asi těžko někdo dokáže věrohodně odpovědět.
 
Nebo s trochou nadsázky bych mohl například položit otázku, zda se žáci, kteří letos zahajují školní docházku, mají učit o Evropské unii, když není vůbec jisté, jestli za 15 až 20 let bude toto společenství ještě existovat. Nebo který cizí jazyk se mají dnešní školáci učit, když není jisté, zda za uvedenou dobu bude nejpoužívanějším světovým jazykem angličtina, čínština nebo arabština.
 
Paní redaktorka Hrdinová z anketních odpovědí ovšem odvodila, že například dnešní diskuse o povinné maturitě z matematiky jsou malicherné a jsou zbytečnou ztrátou času. Snad prý na to nedoplatí ty děti, které půjdou letos k zápisů a budou u něj předvádět, jak moc jsou šikovné a kolik toho už umějí.
 
K tomu ovšem musím ironicky dodat, že si nejsem vůbec jistý tím, kolik dětí letos či v blízké budoucnosti bude vůbec ochotno u zápisu něco předvádět. Jak asi někteří čtenáři zaregistrovali, ombudsmanka Anna Šabatová vydala pro rodiče budoucích školáků soubor doporučení, ve kterém jim například radí, aby škole nesdělovali nedůležité údaje jako je například občanství jejich dítěte. A také rodičům říká, že k zápisu do školy své dítě vůbec přivést nemusí…
.
[ad#clanek-respo]
 .
Takže nemějme žádné obavy. Když se české školy začnou radami paní ombudsmanky řídit – nejenom těmi ohledně zápisů do škol, ale i třeba radami ohledně otázek inkluze ve vzdělávání, nošení šátků do škol i dalších věcí, jistě budou moci čeští novináři brzy psát oslavné články o tom, jak se naše zkostnatělé školství modernizuje a konečně dohání tu vyspělou Evropu. 
 .
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...