1.10.2019
Kategorie: Ekonomika

Italská agromafie tyje z dřiny migrantů? Aneb poučení pro Bilonga

Sdílejte článek:

TOMÁŠ TYL

„Zprostředkovatel vyjednává mzdu a z té si bere svůj podíl. Například zemědělec za velkou krabici rajčat vyplatí pět eur, ale on z toho dá dělníkům jenom tři eura,“ vysvětluje Bilongo roli zprostředkovatelů, kterým se v italštině říká caporalato čili kaprálové.

Milý Bilongo, tomu se říká organizace a dělba práce. Chápu, že to u Vás v Africe nemáte a co si kdo udělá, to taky má. A tak proto máte… nafukovací čluny a pašeráky do Itálie.

Možná tomu nebudeš věřit, ale v Evropě tahle otřesná hrůza vznikla už velice dávno. Faktor (z lat. facere, činit, dělat) znamená činitel, agent. Faktoři byli už ve středověku obchodní zprostředkovatelé a z názvu pro jejich kanceláře, francouzsky factorie, vzniklo i anglické slovo factory, továrna. V 18. a 19. století byl v našich zemích faktor obchodní zprostředkovatel, který buďto sám, anebo ve službách obchodní firmy obcházel nebo objížděl domácké výrobce, zejména tkalce, a vykupoval jejich výrobky. Mohl jim také dodávat surovinu. A bylo to tak, že si za to bral provizi (převyprávěno volně podle Wikipedie). Ano, je to odporně nekomunistické, ale když ty sám nemáš farmu a ty sám neumíš svoje vlastní produkty prodat, holt na to někoho potřebuješ. Teda – ještě taky můžeš mít EU, kdy pěstuješ, pěstuješ… a pak to vyhodíš na hnojiště, protože dotace jsi na to stejně dostal, tak na co se dřít s prodejem, žejo?!

V Evropě a v Americe to zašlo tak daleko, že následovníci faktorů vymysleli zlepšení – už lidi neobjížděli, ale svezli je na jedno místo, kde se vyrábělo. A navíc jeden dělal rukávy, druhý přišíval knoflíky, třetí se specializoval na límce…. A vznikla manufaktura. A furt tady byl ten zlý faktor, agent nebo jak ho chceš nazývat, který dodal materiál, odebral výrobky, ty prodal a rozdíl mezi tím, co vyplatil dělníkům a co dostal od kupujících, si nechal. A když měl dost, tak třeba financoval chudobinec nebo postavil kostel.

Nebudeš tomu věřit, ale vznikly tak továrny a vyvinul se průmysl.

A pak přišli komunisti, všechno patřilo všem, tudíž nic nikomu a celé to mělo fungovat tak, že nebudou majitelé, továrníci, faktoři, ani agenti a my všichni budeme rovnocenní Bilongo. Fakticky to bylo tak, že Bilongo nahoře ukradli továrníkům jejich podniky, Bilongo dole měli pořád stejné nic jako před tím a mezitím se vytvořila třída různých šmelinářů, kteří Bilongům nahoře i dole dokázali obstrat to, co potřebovali, protože to byli novodobí faktoři. Ten směnil to a ten směnil ono. A nakonec z toho byl zbídačený Bilongistán, kde kvetla korupce, protože k rovnosti a spravedlnosti jsi se dostal jen tehdy, když jsi znal ty správné Bilongy nahoře a šmelináře a bylo to skoro tak fajn, jako v té Vaší Africe.

No a tak jestli Ti, milý Bilongo, chybí komunismus, je zbytečné budovat ho v Itálii. Stačí se vrátit k Vám do Afriky…

Nafoukni člun, řekni Lékářům bez hranic, ať Tě zas neodvlečou do té fuj Evropy a pluj. Pa a piš!

Autor: Tomáš Tyl

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...