15.4.2017
Kategorie: Ekonomika

Hovadiny ze Zákoníku práce VI.

Sdílejte článek:

KAJKA

Vstupní lékařská prohlídka

Zákoník práce 262/2006 Sb. § 32: V případech stanovených zvláštním právním předpisem je zaměstnavatel povinen zajistit, aby se fyzická osoba před uzavřením pracovní smlouvy podrobila vstupní lékařské prohlídce.Nebudu zde citovat Zákon o specifických zdravotních službách, ale prostě pokud zaměstnanec nastupuje na hlavní pracovní poměr, musí na vstupní LP vždy. Grády to začíná nabírat v okamžiku, kdy si uvědomíme, že to musí být před uzavřením pracovní smlouvy, nikoli až před samotným zahájením výkonu práce.

[ad#clanek-respo]
 .
Druhá libová věc je ta (ač už není v ZP přímo obsažena), že pokud takhle povinnost není splněna, je zaměstnanec automaticky považován za zdravotně nezpůsobilého, jeho pracovní smlouva je neplatná a ani pozdější absolvování LP tuto neplatnost nenapraví.
 .
V praxi to znamená toto: Naberete nového zaměstnance, který chce pracovní smlouvu podepsat dopředu (třeba proto, že někde jinde dává výpověď). Vy s ním smlouvu podepíšete, on jde až v průběhu těch dvou měsíců na lékařskou prohlídku a pak Vám začne už s platným osvědčením, že je zdravotně způsobilý, pracovat. Za několik let vám přijde kontrola z inspektorátu práce a vy máte průšvih jako blázen, protože celou dobu zaměstnáváte člověka, který je z pohledu tohoto zhovadilého paragrafu zdravotně nezpůsobilý.

.

Srážky ze mzdy

Zaměstnavatelé si dlouhodobě stěžují na problémy, jež jim způsobuje zaměstnávání lidí, kteří mají na sobě větší počet exekucí. To s sebou totiž nese poměrně velké administrativní náklady – prostě když má ten člověk na sobě více exekucí, stojí to účetní, která mu zpracovává mzdy, spoustu času a práce navíc, aniž by to bylo něco, co její zaměstnavatel chce dělat. V podstatě vykonává tuhle práci za stát.

.

Současné ministerstvo spravedlnosti, protože je spravedlivé, se rozhodlo v tom zaměstnavatele nenechat a dávat mu paušál 250 kč za člověka a exekuci. Ale aby na tom nebylo tratné, tak o tuto částku nechá narůst dluh toho dlužníka. Takže když po někom jdou 4 exekutoři, už to má chudák za litránka. Naštěstí to zatím nějak stopla exekutorská komora, tak snad na tento výtrysk intelektu v nejbližší době nedojde.

 .
Přechod práv a povinností

.

Nevím, zda paragraf 338 ZP o přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů zákonodárci skutečně mysleli tak hovadsky, ale minimálně kvůli širokému výkladu soudců parametry hovadskosti oplývá. V praxi se to projevuje tak, že když si najmete na úklid firmu X a nejste s ní spokojeni (což zpravidla není kvůli firmě samotné, ale kvůli tomu, že Vám tam blbě uklízejí ti uklízeči), ukončíte s ní spolupráci. Najmete si na úklid firmu Y, která ale podle vyjádření evropského soudu musí převzít ty stejné nešikovné uklízeče od firmy X. Paráda.

.

A ještě jedna perla z praxe: V roce 2016 v nějakém prdelákově pán v pronajatých prostorách provozoval kavárnu. Asi mu moc nevynášela, tak se rozhodl činnost ukončit. Vystěhoval se a prostor vyklidil. Nový nájemce prostor obhlédl a řekl si, že by to byl hezký prostor pro kavárnu :). A protože v ní nejspíš nějakého pablba z onoho prdelákova odmítl zaměstnat (to spekuluji), dostala se celá záležitost k soudu. A přestože tam i byla nějaká časová prodleva, takže on tu činnost fakticky ani nepřebral, nejvyšší soud rozhodl, že nový nájemce měl povinnost převzít ty stejné zaměstnance…

.
[ad#pp-clanek-ctverec]
 .
ZDROJ: Kajka
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...