15.7.2016
Kategorie: Doporučujeme, Ekonomika

Finanční systém je už roky klinicky mrtvý. Přijde obrovský finanční krach

Sdílejte článek:

RED 15|07|2016

Podle německého ekonoma a publicisty Ernsta Wolffa je jisté, že dřív či později přijde obrovský finanční krach. Až krach nastane, nebude fungovat nic z toho, na co se lidé nyní spoléhají. V první chvíli ještě pomůže mít hotovost, později budou zřejmě rozhodující úspory ve zlatě a stříbře. 

[ad#clanek-respo]

Například po zkušenostech z Kypru a Řecka doporučuje Wolff každému, aby měl někde doma uložený jistý obnos v hotovosti. Protože v obou zmíněných zemích nefungovaly po nějakou dobu banky, nebo fungovaly jen omezeně a lidé tedy neměli možnost dostat se ke své hotovosti. Zároveň Wolff naopak nedoporučuje mít půjčky. Nevěří totiž tomu, že si peníze udrží svoji cenu. Pokud padne euro, pokud padnou všechny světové měny, banky budou trvat výplatě půjček ve staré měně. Pokud bude euro devalvováno řekněme o 30 procent, tak všichni, kdo si vzali půjčku před devalvací, budou muset zaplatit o 30 procent více varuje ekonom.

Během posledních deseti let se systém vymkl kontrole. To má příčinu v deregulaci finančního sektoru. Ta začala v roce 1971, tehdy byla zrušena fixace dolaru ke zlatému standardu. To vedlo k tomu, že finanční sektor se neuvěřitelným způsobem rozrostl. V daném okamžiku násobně převyšuje objem reálné ekonomiky, ztratil spojení s reálnou ekonomikou a prakticky není ničím více než herním kasinem: můžete vsadit a za malé časové období vyhrát velké množství peněz, takovým způsobem roste spekulace a stále více nafukuje bubliny na finančním trhu — nemovitosti, akciové bubliny a obligace.

Hlavní problém je v tom, že celý systém je tedy prakticky mrtvý. V roce 2008 tento systém zemřel a nyní je uměle podporován s pomocí periodických peněžních injekcí. Pokud by přestali do finančního sektoru vstřikovat peníze, tak by bez prodlení zkolaboval. Centrální banky po celém světě dnes jako šílené tisknou peníze. Za posledních sedm osm let snižovaly úrokové sazby do nuly, dokonce i níže. Hlavní úkol bank je financování ekonomiky, poskytování úvěrů. S pomocí úvěrů ale dnes nikdo nevydělá. Proto banky a — a to je velmi nebezpečné — pensijní fondy se musejí účastnit spekulací. To je v dané chvíli velmi nebezpečné.

Možnosti centrálních bank se ale ztrácejí. Mají dvě cesty: tisknout peníze a snižovat klíčovou úrokovou sazbu. V dané chvíli už níže snižovat nemůžou a peněz bylo vytištěno více než dost. Tyto peníze však odešly na trhy s nemovitostmi, akcemi a obligacemi, kde jen vytvořily bubliny.

[ad#clanek-respo]

Současný stav, kdy na jedné straně jsou hory nově tištěných peněz a na druhé straně jsou všechny státy zadlužené až předlužené, vede k tomu, že reálná hodnota peněz je jen cena papíru, na kterém jsou vytištěné a hodnotu číslice uvedené na bankovce mají jen proto, že občané stále systému věří … Tato důvěra však může zmizet během jednoho dne, kdy se třeba nedostanou k penězům na svém účtu, protože banka bude mít problém. Pak …

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...