HlídacíPes.org na konflikty zájmů související s dotacemi pro holding Agrofert opakovaně upozorňuje od roku 2014. Shrnuty byly i v naší publikaci Babiš. Vůdce pro 21. stoletíPodívejte se přehledně, kolik se toho kolem osoby nynějšího předsedy vlády za poslední roky urodilo.

Právníci Evropské komise podezírají českého premiéra ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel. Předmětem vyšetřování jsou dotace udělené firmám holdingu Agrofert letos, ale i v uplynulých letech.

Hrozí, že škoda půjde z kapes českých daňových poplatníků. Jde o základní částku 82 milionů eur (2,1 miliardy korun), které byly Agrofertu vyplaceny v tomto roce. Konečný účet by údajně mohl být mnohem vyšší.Úředníci Evropské komise totiž údajně vyšetřují i desítky milionů dalších dotací udělených Agrofertu, a to už od roku 2013. 

Když ráno otevřu oči…

„Samozřejmě, že jsem ve střetu zájmů. To všichni věděli. Já jsem ve střetu zájmů, už když ráno otevřu oči.“ To jsou slova Andreje Babiše z jara roku 2015.

Teď mluví jinak: „V žádném střetu zájmu nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám.“

Jenže o český zákon o střetu zájmů nejde. Jde o unijní pravidla, na což upozorňují protikorupční aktivisté, kteří podnět proti Babišovi podali. Babiš je podle nich nadále vlastníkem Agrofertu a příjemcem souvisejících výhod.

Podnikatelské tabu

Než se ministrem dopravy v tehdejší vládě Mirka Topolánka stal 4. září 2006 Aleš Řebíček, musel prodat svůj přibližně třetinový podíl ve firmě Viamont. Bez toho by do ministerského křesla nikdy neusedl. I tak okolo jeho podnikání byla spousta vzrušení. Obzvláště, když se během jeho úřadování začalo Viamontu díky státním zakázkám nadmíru dařit.

Když se ministrem financí stal v roce 2014 Andrej Babiš, nikterak se netajil tím, že svůj Agrofert s ročními příjmy na úrovni 230 miliard korun rozhodně prodávat nebude, a odmítl i výzvy, aby se po dobu vládního angažmá odřízl od řízení svých podniků, což je běžný způsob v západních demokraciích.

To se změnilo až v únoru 2017,  kdy Andrej Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů, které ovládají jeho blízcí spolupracovníci. Nikdo však nepochybuje, že má nadále ve svých podnicích hlavní slovo.

Babišovo dotační kolečko

Evropské dotace pro firmy skupiny Agrofert se dostaly v Bruselu do hledáčku úředníků Evropské komise i poslanců Evropského parlamentu v roce 2016. Jako velký problém se už tehdy jevil především v Česku dlouho bagatelizovaný fakt, že Babiš (či jeho lidé) vystupují v trojjediné roli – jako příjemce dotací, jako jejich administrátor a jako kontrolor.

Strana jsem já

Situací se bude zabývat i česká vláda.

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) před měsícem požádala ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (ANO) o právní analýzu k otázkám jeho údajného střetu zájmů. „Je připravená a v pondělí ji projedná vláda,“ řekl Babiš.

Otázka je, jak Babišovi straničtí kolegové dokážou být nestranní. „Strana jsem já,“ svěřil se už před dvěma lety Andrej Babiš britskému novináři z Financial Times. Neřekl nic překvapivého, ani nic, co by se za dobu existence hnutí ANO jakkoli změnilo.

Co se ale mění, jsou lidé kolem Andreje Babiše. 

Tváře, které si vedle sebe vytahoval na billboardy, Babišovo hnutí opouštějí v množství větším než malém. Zůstávají jen ti nejbližší, spojení s Babišovým podnikáním v Agroferu – především Jaroslav Faltýnek a Richard Brabec, plus přicházejí noví loajální muži a ženy.