12.7.2014
Kategorie: Ekonomika

Daňový protest – druhé kolo

Sdílejte článek:

OD: VLADIMÍR KRUPA 12|07|2014

Před rokem jsem na mises.cz  uveřejnil text o protestování proti vládě formou daňové optimalizace. Nastala příležitost argumenty z tohoto článku opět připomenout, a to díky tenistce Petře Kvitové, která nejen vyhrála Wimbledon, ale pravděpodobně zaměstnává dobrého poradce, který jí zařídil daňový domicil v Monaku.

 

[ad#hornisiroka]

 

Objevily se přesně ty reakce, které se daly očekávat. Petr Pospíchal ze sebe vydal esenci etatismu. Poslanci Stanislav Huml a Stanislav Křeček reagovali po různu na facebooku.

 

Samozřejmě tito pánové postupují s neoblomnou jistotou, že mohou daňové optimalizace odsuzovat z „morálních výšin“, a tak se i neštítí používat některá drsnější slova. Ovšem právě postup z „morálních výšin“ by jim neměl jen tak projít.

 

Na obranu daňových optimalizací se zvedly například tyto dva hlasy [1], [2].

 

Ovšem stále je to příliš umírněné a obránci se mají tendenci držet při zdi. Proto bych právě na tomto webu chtěl připomenout, že jestliže mají pravdu Lisander Spooner, Gustav de Molinari, Murray Rothbard a další, tak je zcela zbytečné přistupovat na hru o morálním kázání z hlediska „dobra státu“ nebo na výpočet, kolik těch daní Kvitová už tady odvedla a kolik „veřejných statků“ a „dotovaných služeb“ za to spotřebovala.

 

 

Anarchokapitalisté naštěstí mohou boj vést ze svých morálních výšin. A je záslužné ho vést, byť i jen vyjadřováním názorů na debatních fórech a facebooku. Stačí menšina, která dostatečně důrazně zaplní prostor a bude se pak jevit jako většina a nakonec se stane skutečnou většinou. Pokud Huml a Pospíchal budou cítit, že proti sobě mají nějaký větší odpor, tak je to může i odradit od navrhování nějakých dalších daňových šikan. Všechny možné argumenty, které by se daly na toto téma uvést, jsou u nás na webu, a tak je nebudu zbytečně opakovat. Postačujícím by byly už tyhle dvě věty Waltera Williamse: “Já si nechám co jsem si vydělal a ty si nech co sis vydělal. Jestli myslíš, že máš nárok na něco z toho, co jsem si vydělal, vysvětli prosím proč.”

 

Kdo má čas a trochu chuti, ať se neváhá zapojit do boje.

 

Právě to, co si lidé myslí o morálnosti nebo nemorálnosti vyhýbání se daním, je totiž je jedním ze základních pilířů, na němž stojí státní donucení. Podkopejme ho, jak jen můžeme. Navíc jmenovaní pánové jsou celkem snadnými terči. :)

 

ZDROJ: mises.cz

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...