6.5.2019
Kategorie: Ekonomika

Daň z daně

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

ČSSD jako už tradičně hledá nové daně. To je prakticky, spolu se zákazy všeho druhu, jediný smysl její existence. Jejich heslo zní: žije to — zdaň to, ještě se to hýbe — znovu to zdaň, chcíplo to — dotuj to! Chybí jen daň z daně.

Vlastně co to povídám. Tu už prakticky taky máme. To když platíme daně ze zboží a transakcí placených skrze už jednou zdaněné peníze. A kdyby jen jednou! Např. takové cigarety, alkohol, nebo pohonné hmoty. Tam mimo platby zdaněnými penězi zaplatíte ještě spotřební daň a DPH, a obchodník z toho odvede ještě korporátní daň. A taky z té marže musí vyžít, takže ještě daň ze svého příjmu, sociální a zdravotní. No není to nádhera?No to teda není, je to málo!

Je to zatraceně málo, řekli si hošani ze sociál-demokratů a přišli za premiérem Babišem s návrhem několika nových zdanění. Už dříve avizovali nové platby za starší auta, progresivní zdanění a navýšení sociálních odvodů. Jenže pak jejich vůdce Bohuš Neuvěřitelný padl vysílením a byl od nich chvíli klid. Ta chvíle nám právě skončila. S Babišem už stačili ukout novou digitální daň, vyšší spotřební daně, uškubnutí zásluhovosti ze základu důchodového výměru a regulace v pojišťovnictví, což je jen jiný název pro výběr nových plateb. Ve hře bylo dále připsání zdravotního odvodu za státní pojištěnce na vrub ostatním pracujícím a už zmíněná progresivní daň. To je evergreen. A taky sektorová daň.Takže nakonec to sektorové zdanění. Jak říkám, přišli za Babišem a cákli ty papíry před něj. Ten si šoupl brejlema sem a tam, pak pozvedl obočí a povídá: opravdu? Myslíte? A v duchu, no konečně! V pravý čas! Už jsme byli na mizině! Abyste tomu rozuměli, ČSSD a ANO prohlásili, že jejich společná vláda byla dosud finančně historicky nejúspěšnější. Babiš potom dodal, že to bylo jen jeho zásluhou. No ať je to tak či tak pravdou je, že jsme teda v pěkným průšvihu.

Na nic nejsou peníze. Investice byly nejnižší za historické období, EET prožrala sama sebe, státní pojištěnci se bojí zakašlat horem i spodem a navíc Maláčová už před rokem slíbila maminám navýšit rodičovský příspěvek. No a teď na něj shání naše peníze. V tisku Babiš oznámil, že vůbec neví, jestli jo. Česanům potom, že jo, že určitě. Sám si pak řekl, že když to bude průser, ukáže prstem na ně, a když sukces, vydá to za svůj nápad, jako ostatně všechno předtím.

Zdanit se navrhují finanční domy a to konkrétně jejich aktiva. Daň by se mohla pohybovat v řádech desetiny procenta podle objemu. Zdá se to jako prkotina, ale z paklíku 300 mld. u většího buržousta to hodí klidně i miliardu do státního kapsáře a dohromady prý miliard třicet. Tak takhle velký kapsář by neušil ani Baťa blahé paměti.

Aktiva jsou potom statky, které generují zisk. Mohou být hmotné a nehmotné. V tomto případě půjde zřejmě o cenné papíry, které generují výnosy. Ty výnosy jsou potom zdaněné taky ještě extra jako zisk. Pikantní na tom je, že aktiva v určitém objemu musí držet každý finanční dům ze zákona jako důkaz své solventnosti. Takže je to něco jako zdanění rezervy u auta daní z luxusu (které auta má pět kol, že?). Přestože cenné papíry generují zisk a zisk živí zase existenci oné banky, česani překvapivě odhadují, že se nové zdanění vůbec nijak a nikde neprojeví. Ba co víc, že to ani nikdo vůbec nepozná. No prosím, neviditelné peníze trhu, to tu ještě nebylo. Je to vlastně jako když si ukousnete z prasete zaživa a ono si toho ani nevšimne.

ODS se mezitím snaží naopak prosadit snížení daně. Konkrétně u daně z nákupu nemovitosti. Možná je to jen opoziční gesto, ale mají pravdu. Nechápu, proč by měl někdo platit státu za to, že si od někoho za své našetřené a zdaněné, ale častěji vypůjčené a řádsky zúročené peníze, koupí vlastní bydlení a nevysává potom zbytečně společnost skrze tučný doplatek za ubytovnu.

No ale stejně je hezké, jak výběr nových daní ona veleúspěšná vláda prostému lidu zdůvodnila: Bez toho bychom vůbec nemohli sestavit rozpočet na příští rok! No řekněte sami, připadá vám, že takto mluví úspěšný hospodář, nebo spíše ruskojazyčná mafie při žádosti o výpalné?

Autor: Petr Burian, blog.idnes.cz
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...