30.7.2018
Kategorie: Společnost

Co týden dal a Hampl napsal: Jste si opravdu jisti, že vám se to stát nemůže?

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

Pondělí 23. července

Pokud Babiš nelže a zvýšení výběru daní je výsledkem EET, pak to ale zároveň znamená, že výběr daní od korporací se meziročně nezměnil, přestože téměř všem stouply zisky. To by znamenalo, že stále větší část daňového břemene připadá na české živnostníky a drobné firmy, zatímco zdanění korporátních zisků klesá.

[ad#textova1]

Úterý 24. července

Když Hospodářské noviny loni vyhlásily šéfku místního Google Taťánu le Moigne manažerkou roku, ani jsem to nezaznamenal. Nicméně, že je médii nekriticky uctívána, toho jsem si všimnul. Čeho musí dosáhnout manažerka, aby si získala takové postavení? Vznikl v místním Google nějaký nový průlomový produkt? Byly vytvořeny tisíce pracovních míst? Odstraněn nějaký problém, který trápil lidstvo? Jiný fantastický výkon?
Ani náhodou. Místní Google mechanicky byrokraticky aplikuje vše, co dělá světová korporace. Kromě toho u nás neplatí daně (což je opět globálním zvykem korporace), čehož dosahuje všemožnými podvody organizovanými z centrály. K zákazníkům se chová hůř než předlistopadové státní podniky (mám osobní zkušenost). A to je celé. To stačí k tomu být manažerskou celebritou.
Nedivme se pak, že takoví manažeři jsou schopni udělat absolutně všechno, aby si své pozice udrželi. A že existují tisíce jiných schopných udělat absolutně všechno, pokud jim někdo poskytne naději, že takové místo může být jejich. Co to znamená v korporaci Google, kde za prozrazení politicky nekorektního myšlení dostávají hodinový vyhazov i programátoři, si asi dokážete snadno představit. Nicméně to těm lidem nebrání cítit se něčím mnohem lepším než všichni ostatní, a okázale všemi ostatními pohrdat.
Názorná ukázka “nové aristokracie,” jak jsem ji popsal v Prolomení hradeb.

Středa 25. července

Při besedě se čtenáři ve Vsetíně jsem řekl mimo jiné:
“V roce 1989 jsme vzhlíželi k Západnímu Německu a dalším západoevropským státům. Netušili jsme, že vývoj Západu se právě láme a že začíná sestup. Ten se projevuje na životní úrovni, na postupné likvidaci občanských svobod i na celkovém rozpadu civilizace.”

Čtvrtek 26. července

Agresoři, kteří se pokusí proniknout do Izraele, jsou postříleni. Agresoři, kteří se pokusí proniknout do Španělska, jsou vpuštěni dovnitř a jsou jim poskytnuty všemožné sociální výhody. Chceme být jako Izrael nebo jako Španělsko?
To je samozřejmě jen řečnická otázka. Ale přestává to být legrace. Španělsko otevřeně porušuje veškeré dohody ohledně kontroly hranic. Pokud nedokážeme dosáhnout vyloučení Španělska ze Schengenu, je nejvyšší čas vystoupit a nastavět důkladné ploty. Premiér, který tvrdí, že tu migranty nechce a přitom nechá otevřené hranice, je lhář a pokrytec.

Pátek 27. července

Benjamin Kuras se v senátních volbách postaví Drahošovi. Ale nebude to jen zápas poctivého starého pána proti celoživotnímu intrikánovi, čerpači grantů a přívrženci neomezené imigrace (nejspíš z čistě zištných důvodů). Bude to především zápas běžného občana a pár jeho přátel proti spojenectví velkých peněz, velkých médií a nadnárodních neziskovek.
Osobně se přiznám, že v úspěch moc nevěřím (i proto, že Ben kandiduje s podporou Realistů, jejichž volební výkonnost je tragická). Ale vážím si toho statečného rozhodnutí. Je dobré, že se najdou lidé, kteří průběžně testují, jestli systém pořád ještě má sílu dostatečnou k potlačení revolty.

Sobota 28. července

Z komentáře ke kauze H-System:
Když si vezmeme, jací lidé si kupují a staví domky v Horoměřicích, dá se předpokládat, že mnoho z nich působí v korporacích a že se často jedná o manažery s nadprůměrnými příjmy a sluníčkovými názory. Tedy o tu společenskou vrstvu, kde se tak často pošklebují lidem v exekucích a odříkávají ty odporné průpovídky, že si za to postižení mohou sami, že si neměli půjčovat atd. Teď padli do rukou stejnému typu šmejdů oni sami.
Na sociálních sítích už slyšíme podobná vyjádření, že to postiženým patří. Přeji autorům těch citátů, aby se stali příštími obětmi podobných šmejdských praktik.

Neděle 29. července

S tím, jak jsou rozkrývány další informace z kauzy H-System (především to, že konkurzní správce Monsport vyvedl nestandardními operacemi pozemky o hodnotě téměř půl miliardy korun), je stále jasnější, jak velice potřebné by bylo úplně zakázat obchodování s pohledávkami.
Je to obor, kde není vytvářena naprosto žádná hodnota, nikomu nepomáhá a je pouze doménou nejrůznějších šmejdů. U H-Systému se teď můžeme jen dohadovat, zda je v pozadí čečenská, libanonská nebo jiná mafie. Kdyby své pohledávky vymáhala sama Komerční banka, byla by nucena chovat se aspoň trochu slušně – s ohledem na svou pověst atd. Jenže když Komerční banka prodala své pohledávky mafiánům, ti si dosadili svého konkurzního správce, a už se jelo z kopce. Běžní občané najednou zjistili, že proti sobě mají subjekt, pro který neplatí slušnost ani zákony, nebojí se policie a jeho vliv sahá až do nejvyššího soudu.
To není ten svět, ve kterém bychom chtěli žít. Mimochodem, podstatná část exekuční špíny rovněž vyplývá z kšeftování s pohledávkami.

[ad#pp-clanek-ctverec]

hampl

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...