16.3.2024
Kategorie: Ze světa

Co přinese další pomoc Ukrajině?

Sdílejte článek:

PETR VLK

Přesně  tuhle  otázku  si položil  americký politický  web  Responsible  Statecraft!  Jeho stránky  se opravdu  vyplatí sledovat. Kdykoliv  tam  zabloudím  najdu  vrcholně  zajímavé čtení. Z mnoha  a mnoha  nabídek  jsem  dnes  pro vás  vybral článek,  kde jeho autor  řeší, co jako se pro Ukrajinu zásadního změní,  pokud  jí  americký Kongres  nakonec  odblokuje  těch  60 miliard  finanční podpory  na tento  rok,  o které je  v něm momentálně taková  rvačka a  jenž  vlastně  ochromuje  celý  kolektivní Západ v  jeho ukrajinském úsilí…. Nejvyšší  čas  se  do něj pustit:

What will more aid to Ukraine accomplish?

podle překladače

Co přinese další pomoc Ukrajině?

Existují meze toho, co může Kyjev udělat, dokonce i s neomezeným přísunem západní pomoci

Není žádným tajemstvím, že zastánci totálního vítězství na Ukrajině se soustředili na zajištění toho, aby Kongres schválil balíček vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 60 miliard dolarů, který Bidenova administrativa představila koncem loňského roku. Její podporovatelé tvrdí, že tato pomoc má zásadní, dokonce existenční význam, ale jaké dopady by tento balíček ve skutečnosti mohl mít na bojových frontách na Ukrajině a co je skutečně v sázce v širší debatě o pomoci Ukrajině?

Financování, součást většího doplňkového balíčku 95 miliard dolarů pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan, přiděluje 20 miliard dolarů na doplnění zásob ministerstva obrany po předchozích kolech pomoci Ukrajině, přibližně 14 miliard dolarů pro Ukrajinu na nákup zbraní od amerických subjektů, 15 miliard dolarů na podporu. včetně zpravodajských služeb a vojenského výcviku a 8 miliard dolarů přímé rozpočtové podpory pro ukrajinskou vládu. Tato částka, i když je v absolutním smyslu ohromná, bledne ve srovnání s 113 miliardami dolarů na pomoc Ukrajině schválenou Kongresem v roce 2022 v době války, kdy byla rovnováha sil pro Ozbrojené síly Ukrajiny (AFU) mnohem příznivější než to je nyní.

Ukrajinská  armáda  čelí kaskádě kritických výzev; hlavní mezi nimi je neustále  rostoucí nedostatek vojáků a jeho hrozibyý nedostatek munice v tom, co se podle ukrajinských představitelů stalo „dělostřeleckou válkou“. Balíček pomoci se snaží zmírnit na Ukrajině narůstající hlad po granátech, ale peníze se přímo nepromítají do snadno dostupné munice. Není jasné, kolik granátů a jak rychle mohou USA poslat Ukrajině, i kdyby byl dodatek schválen dnes. Rusko podle odhadů RUSI ze začátku tohoto roku vystřelí 10 000 dělostřeleckých nábojů denně. Zvažte, pro pocit rozsahu, že evropská roční produkce do února 2023 činila pouhých 300 000 ran – nebo zhruba tolik, co Rusko utratilo každý měsíc na Ukrajině. Rusko, o kterém se předpokládá, že v roce 2023 vyrobilo kolem 2 milionů dělostřeleckých granátů, předčilo své západní protějšky tempem sedm ku jedné, podle odhadu estonské zpravodajské služby z minulého roku.

Josep Borrell, nejvyšší evropský diplomat, poznamenal , že Evropa nemůže nést břemeno podpory Ukrajiny sama, ale existují náznaky, že Washington by mohl mít potíže s naplněním některých základních potřeb Ukrajiny i s dostatečnou politickou vůlí na obou stranách uličky. Ve skutečnosti neexistuje žádná okamžitá náprava pro přestavbu americké obranně-průmyslové základny na podporu ohromujícího rozsahu ukrajinských požadavků na munici. Američtí představitelé oznámili plány na postupný náběh  výroby dosahující vrcholu 100 000 granátů měsíčně, ale tento cíl nebude plně splněn letos  nýbrž asi nejpozději do října 2025. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba řekl, že Ukrajina potřebuje letos 2,5 milionu střel – tedy zhruba 208 000 měsíčně. — udržet své válečné úsilí, což naznačuje míru využití granátů, kterou Západ jednoduše nemůže v krátkodobém až střednědobém horizontu dodat ani s dodatečným financováním.

Závažný nedostatek materiálu v Kyjevě doprovází stejně vážný nedostatek vojenských  sil, což je problém, který Západ nemůže zmírnit bez přímé vojenské intervence na Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se snažil vytvořit životaschopnou mobilizační strategii uprostřed prudkých domácích turbulencí. Například  počet zahraničních dobrovolníků výrazně poklesl ze svého maxima 20 000 na začátku roku 2022. Tento nedostatek není způsoben pouze ukrajinskými ztrátami, které podle Zelenského  překračují celkový počet 31 000, jak oznámil  Zelenský  minulý měsíc, ale připojují se  k tomu  depopulační trendy tak prudké, že hraničí s demografickým kolapsem . Kyjev se musí rovněž potýkat se sekundárními  účinky  vedení dlouhé a nákladné totální války; rozsáhlejší mobilizační program by vyřadil z pracovního procesu ještě více lidí, což by ještě více zatížilo kulhající ukrajinskou ekonomiku v době války.

Moskva není v tomto rozvíjejícím se dramatu statickým aktérem. Rusové velmi pozorně vnímají slabiny Ukrajiny a předhánějí se v tom, aby je co nejvíce využili, využívajíce své obrovské lidské a palebné síly k vyvíjení tlaku po celé linii kontaktu na východo-jihovýchodní Ukrajině po pádu Avdiivky .

Stručně řečeno, ukrajinské válečné úsilí je na podpoře života. Jeho kolaps je poprvé od ruské invaze zahájené v roce 2022 nyní zřetelnou možností. Čeho může balíček pomoci ve výši 60 miliard dolarů dosáhnout ve světle těchto chmurných skutečností? Nepochybně to Ukrajině pomůže uvalit náklady na ruský postup a zpomalit jeho tempo. Ačkoli to nezabrání pokračující hrozbě kolapsu, pravděpodobně to dá ukrajinské  armádě v nadcházejících měsících naději na  přežití. Ale jak přesně poznamenal senátor JD Vance (R-Ohio) , „nebude to zásadně měnit realitu na bojišti“.

Důležité je, že uznat limity západní pomoci není totéž jako naznačovat, že nadále nemá cenu Ukrajinu podporovat. Scénář, ve kterém se AFU zhroutí a Ukrajinu převálcují ruské síly, by byl skutečně nebezpečný pro všechny zúčastněné a ztížil by dosažení trvalého urovnání. Stejně tak ale platí, že každý plán na podporu Ukrajiny musí být spojen se střízlivým posouzením toho, čeho lze a nelze v této fázi války dosáhnout.

Vyhlídky na pokračující západní pomoc Ukrajině jsou důležitým, ne-li hlavním zdrojem vlivu vůči Moskvě v této válce, ale pákový efekt má tendenci se rozplynout, pokud není využit. Problémem není pomoc jako taková, ale spíše pokračující trvání na maximalistických válečných cílech, které jsou stále více odtržené od reality této války.

Návrhy na udržení obrany Ukrajiny do roku 2024 ve snaze dotlačit Kyjev k nové protiofenzívě v roce 2025 připravují AFU k zopakování  katastrofální protiofenzívy z roku 2023, ne-li ještě horším  výsledkům. Plány zahrnující ingerenci  NATO na Ukrajině byly moudře vyloučeny většinou západních vůdců.

Zastánci maximalistických válečných cílů na Ukrajině byli v posledních dvou letech pozoruhodně úspěšní v ovlivňování  politiky na bojišti i mimo něj. Od raketometů HIMARS a řízených střel SCALP až po raketové systémy Patriot a hlavní bojové tanky Leopard 2A6, Ukrajina je nasycena obrovskou a mocnou řadou západních zbraní. Režim mezinárodních sankcí vůči Rusku je zdaleka největší v historii a stále se rozrůstá, přičemž EU nyní přijala svůj třináctý balíček omezujících opatření, zatímco ministerstvo financí USA neustále hledá příležitosti, jak Moskvě ještě utáhnout šrouby.

Dodatek ve výši 60 miliard dolarů je posledním takovým opatřením, ale problém nikdy nebyl nedostatek akce – jde o absenci životaschopného konce na Ukrajině. Mluvčí Mike Johnson vyzval Bidenovu administrativu, aby formulovala „jasnou strategii na Ukrajině, cestu k vyřešení konfliktu“. Je skutečně životně důležité znovu zaměřit ukrajinskou debatu na dosažení konsensu ohledně realistického rámce pro ukončení války.

Ne že  bych nedokázal  v řadě  bodů  argumentovat  jinak. Nicméně  vyznění  článku  je  do té míry  jasné,  že  se  do polemiky  nepustím.

Zkrátka  těch  60 amerických miliard  nic  na  Ukrajině nikam zásadně  neposune.

Jak  že  má  být  s těmi zatím nepřidělenými penězi  naloženo?

Zopakujme  si  to:

20 miliard dolarů na doplnění zásob ministerstva obrany po předchozích kolech pomoci Ukrajině, přibližně 14 miliard dolarů pro Ukrajinu na nákup zbraní od amerických subjektů, 15 miliard dolarů na podporu. včetně zpravodajských služeb a vojenského výcviku a 8 miliard dolarů přímé rozpočtové podpory pro ukrajinskou vládu.

Takže  celá  1/3  půjde  na znovu doplnění  prázdných amerických  arsenálů. Dostane  z  nich něco Kyjev?  Nikdo  netuší.  Ukrajina  by jistě  měla  získat  na  zbraně  14 miliard.  15 miliard  padne  na  špionáž a  zpravodajskou podporu ze Z8padu. Takže  Ukrajinou jen protečou. Zpět, tam odkud  přišly.  A  pouhých  8 miliard by  šlo do kyjevského  rozpočtu.Ten při tom pro udržení státních  financí  potřebuje  5 miliard  USD  měsíčně. Tak  je  letos  nastaven….  Takže  finanční podpora  na  dva  měsíce…

A  to  není  ani zdaleka  všechno – vůdce  republikánské většiny  ve  sněmovně  reprezentantů , který  blokuje  schválení  finančního balíku se  nechal slyšet, že  jestli se  s Bidenem dohodne  na  zajištění  hranice  s Mexikem, což  je  republikánská superpriorita , tak pro Ukrajinu stejně  neschválí  více než  47 miliard, tedy   o celých 13 méně! Co by  bylo  pokráceno?  Že  by  ta  dvacka na doplnění  amerických  muničáků a  arzenálů. Nebo ty  peníze  špionáž? Zbraně  pro Ukrajinu určitě  nikoliv. A  finance   na provoz chřadnoucího státu?  Neodvažuji se hádat…

Ale  ono to  vlastně není ani  zapotřebí. Zejména  pokud  si  člověk  přečte  ještě  doplňující  větu původního  článku  RS :

Tato částka, i když je v absolutním smyslu ohromná, bledne ve srovnání s 113 miliardami dolarů na pomoc Ukrajině schválenou Kongresem v roce 2022

Zlatá  slova!  47, potažmo  max.  90 miliard  USD  je  v nejlepším případě polovina  toho,  co dostal Kyjev  loni!  Slyším  od kohosi,  že  Ukrajině  ještě  bylo přiklepnuto  50 miliard Eur  od  Evropské  uHnie? A  to je  spousta  peněz?  Bezesporu!  Ale  to  rozloženo do  PĚTI  let!!!  Takže  10 miliard  na  rok. Však si také Kyjev, podle  Strany.ua hořce  stěžoval  že  letos  zatím dostal pouhých  1,2 miliardy  finančních transferů  oproti asi  5 miliardám loni…

Tohle je  kyjevská  finanční realita!  Realita  zhrouceného státu,  který  je  totálně závislý  na  cizích penězích, zbraních a  munici. Já  být Zelenským,  bych z  téhle pozice  měl totálně  nahnáno.  Zejména  když  si člověk uvědomí, jak se vyhrotily  vztahy  s jedním z  největších  podporovatelů  Ukrajiny  – Polskem. Které,  bez  ohledu na  to, jestli  Polsku  šéfuje  Kaczynski  nebo  Tusk dali  jasnou prioritu   ochraně  polských zemědělců před ukrajinskými  dovozy a  vlastně tak  znemožňují  Kyjevu inkasovat  za  agrární  vývozy. A  navíc  – nikdo z nich se  ani nepokusil odblokovat dlouhodobě ilegálně   zašpérované přechody na společné  hranici, kterýžto  akt  dále podlamuje  a omezuje  ukrajinskou ekonomiku a  dokonce přechody  nejsou průchozí  ani pro vojenské dodávky  na Ukrajinu!

Zelenskému  by mělo konečně  dojít, že  každý politikářský papaláš, jakmile  se začne  lámat  chleba ohledně udržení nebo získání  moci, začne  favorizovat  domácí  témata  na úkor  Ukrajiny. Je to tak momentálně jak v USA , tak v Polsku nebo Německu.

Vlastně  se musím omluvit  – je  to tak SKORO  všude, nikoliv  všude. Ve  Fialalandu  je  Ukrajina  a její  válčení  naprostou prioritou, které je podřízeno vše  ostatní. Fiala  a jeho Liprdi /liberálně  progresivističtí  demokraté/ to mají  takhle  nastavené. Zlatý  Biden.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)