10.5.2023
Kategorie: Společnost

České politické neziskovky dopadnou jak Prigožin

Sdílejte článek:

Tovarišč Přigožin se rozčíllil. Bylo to samé suka a bljať. Aniž by chtěl, odeslal vzkaz českým neziskovkám.

 

Tovařišč Prigožin obejdoval kolem mrtvých zaměstnanců skupiny Vagner a svou typickou mimikou vyjadřoval nespokojenost s tím, že mu ubývají zaměstnanci. Vysvětloval to tím, že jim ruská armáda neposkytuje dostatek munice, kdy míra neplnění dodávek je 70%. To mělo podle soudruha Prigožina za následek pětinásobně vyšší ztráty, takže suka bljať Šojgu ty kundo, pošli munici.

Některá vyjádření soudruha Prigožina nebyla tak docela přesná. Prigožin má sice armádu, ale jinak je to jeho firma na vojenské služby. Takže jeho vojácí nejsou vojáci, ale zaměstnanci, a nepadli v ideologické válce při obhajobě zájmů Ruska, ale proto, že si chtěli vydělat peníze. To, co se jim stalo, je pracovní úraz. Jako když bába ve fabrice strčí ruku do lisu.

Suka Šojgu nic nepošle.

Proč soudruzi nedávají soudruhovi munici? Protože jim Prigožin i jeho firma přerostli přes hlavu. Potřebují ho oslabit. Poslední dobou měl politické ambice a ty nezapadají to schématu mocenských struktur, jaké ovládá Rusko už sto let. V trojúhelníku strana-armáda-KGB se nenašlo pro Prigožina místo. Možná někde v pozadí už běží paralelní válka o pozice v budoucím poválečném Rusku, a soudruha Prigožina v tomto klubu nikdo nepotřebuje. A jeho armádu už vůbec. Ta se za podmínek uměle podlomeného zásobování promění v to, co se souhrnně označuje jako náklad 200. Mouřenín posloužil, mouřenín může jít. Spálil si prsty, udělal špinavou práci, dostal zaplaceno a v nových vznikajících scénářích ho nepotřebují, tak mu nedají náboje, jeho výrobní prostředek přestane existovat a s ním i jeho moc.

Myslím, že by si expresivní vstoupení soudruha Prigožina měli poslechnout čeští neziskovkáři. Všichni ty internetoví fízlové pana Kartouse, provládní „fact“ „checkeři“, Evropské hodnoty homopornoherce Jandy a další. Dopadnou jako on.

Proč ruský stát používá služby soudruha Prigožina? Proč vláda USA používá Blackwater nebo jak se to teď jmenuje? Protože jsou flexibilní. Státní armáda podléhá zákonům, nesmí dělat nic, co jí zákon neumožňuje. Skupina Vagner nebo jiná soukromá armáda tohle omezení nemá, Ta může dělat, co ji zákony nezakazují, stejně jako každá jiná fyzická a právnická osoba. A když udělají něco jednoznačně nezákonného i v Rusku, třeba ubijí zběha kladivem, tak se stejně nenajde nikdo, kdo by je proto stíhal, protože stíhání provádí ten samý, kdo si je objednal na špinavou práci, tedy stát, v případě Prigožina ten ruský.

A jak to mají neziskovky?

Česká vláda používá neziskovky k tomu, aby za ní dělaly, co ona dělat nemůže, protože k tomu nemá zákonné zmocnění. Například omezovat svobodu slova, hromadit informace o „nepřátelích režimu“, dehonestovat je nebo šířit pomluvy. Jistě, můžete namítnout, že něco z toho je nezákonné, ale dovedete si představit, že by je za to někdo stíhal? Přesně jako se soudruhem Prigožinem a jeho armádou. Vlády využívají flexibilitu soukromých subjektů a nevyřčené oprávnění fungovat mimo zákon.

Vezměme si třeba ten jejich „boj s dezinformacemi“. Momentálně je to tak, že dezinformátor je každý, kdo smýšlí jinak, než je oficiální vládní linie. Vláda zaujala gottwaldovskou pozici, že kdo není s námi, ten je proti nám. Veřejná debata o některých tématech je naprosto vyloučená, protože jiný názor než ten schválený je označován jako nepravdivá nebo nebo škodlivá informace. Shodou okolností jsou to důležitá témata, jako válka, tzv. globální oteplování, green deal, demografické změny nebo vliv korporací. Vyloučena je tak svobodná diskuse k tématům, které ve velké míře ovlivňují nebo ještě ovlivní naše životy. Diskusi nahradila ji jednotná ideologická linie. Kromě velkých médií, která se k tomuto honu na čarodějnice nadšeně přidala, hrají klíčovou roli v omezování veřejné diskuse politické neziskovky. Ty fungují jako trestné komando vládního establishmentu a využívají možnosti, které státní instituce nemají. Mohou například vytvářet různé seznamy politicky nepohodlných jedinců se „škodlivými“ myšlenkami, hromadit na ně kompromitující informace nebo je vytvářet, protože je nesvazují ty zastaralé překonané věci jako princip enumerativnosti veřejnoprávních pretenzí. Jsou něco jako Prigožin v malém, jen nelikvidují nepřátelské osoby kladivem, ale jsou trochu fajnovější parta a provádějí likvidaci sociální.

Jeden čas se veřejnost pohoršovala nad existencí osoby zvané vor v zakoně, tedy ilegál, kterému mafie zajišťuje, že na něj zákon bude krátký. Neziskovky „v zakoně“ kupodivu nikoho nevzrušují.

Budou se naši mocní ochotní se s neziskovkářemi podělit, když jejich ambice porostou? Nechají jim nějaké férové nebo více než férové procentíčko třeba z obludného dotačního přerozdělování. obecních a magistrátních kšeftů a provize ze státních zakázek? Ani omylem. Nahážou je přes palubu stejně jako ruský establishment hodil přes palubu Prigožina. Svoji práci jste udělali, ruce jste si zasvinili, třicet stříbrných dostali a tak můžete táhnout, už vás nepotřebujem. Sbohem.

 

D-FENS

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)