25.6.2018
Kategorie: Společnost

Česká republika – volně k odběru?

Sdílejte článek:

VLASTIMIL BRÁZDIL

Hovořil jsem s americkým kolegou, odborníkem na cyber security, který u nás dělal audit. Zatím, co ze zabezpečení příliš nadšený nebyl, naše země, kde byl poprvé, se mu strašně líbila. Je na turné po pobočkách a přijel z Německa a Francie, dlouho byl v Polsku a měl tedy dobrý náhled na Evropu. Záviděl nám naše holky, pivo, klid a bezpečí na ulicích, a protože jsme zjistili, že jsme oba zbraňomilci moc se mu líbila i naše zbraňová legislativa. Když zjistil, že v IT stále používáme termín Master-Slave (v USA nahrazeno Leader-Follower v roce 2003), u oběda, že máme v jídelníčku černou kávu (nahrazeno coffee without milk) a večer u piva, že se u nás vesele vykládají nekorektní vtipy a flirtuje se se servírkami, hned by se sem přestěhoval.

[ad#textova1]

Druhý den jsme se bavili o politice a situaci ve světě. Řekl mi větu, kterou si budu pamatovat. „Zemi definuje národ, jazyk a hranice. Bez nich neexistuje. Braňte si je!“ Tím se dostávám k otázce v nadpise. Uvědomujeme si dostatečně, jak dobře si tu vlastně žijeme a že to tak nemusí být napořád?

Naše nádherná vlast je jedno z nejlepších míst k životu. Věřím tomu, že někde ve třetím světě vykládají dětem před spaním pohádky o zemi, kde pitná voda teče z každého kohoutku a je jí tolik, že se v ní lidi koupou, a dokonce s ní splachují. Ani ten poslední žebrák nemá hlad, protože si v první popelnici najde dost jídla, které byť ještě perfektně jedlé, ostatní vyhodili. Ráno si nikdo nevytřepává ponožky, jestli v nich není had nebo škorpion, nemají tam zemětřesení, tajfuny ani sopky. Všichni lidi tam stejným jazykem říkají, co si myslí a věří v to, co chtějí, aniž by druhý den zmizeli. Dokonce tam, děti, mají čtyři roční období!

Pohádka může brzo skončit. Třetí svět si všimne, že ona země opravdu existuje a přijede sem na návštěvu. V takovém Egyptě, hned za mořem, je 40 % potravin dováženo a subvencováno státem. V případě neschopnosti za ně zaplatit, to může znamenat 40 milionů lidí, kterým bude hrozit smrt hladem. I naši sousedi, a to jak východní, tak západní, mají naší malou zemi v „merku“, protože je to srdce a křižovatka Evropy. O účinnosti smluv a paktů i ochotě našich spojenců, jsme se už měli možnost přesvědčit. Anebo to může být něco zcela jiného. Přírodní katastrofa, masivní blackout, aliance politiků s marťany…

Výše zmíněným hrozbám se může postavit národ, který drží při sobě a může se opřít o armádu. Abych nevysvětloval dlouho, nabídnu fungující příklad srovnatelné evropské země: Švýcarska. Ačkoliv menší (41 proti 78 tisícům km2) a s o něco menší populací (8,4 proti 10,6 milionu obyvatel), má Švýcarsko 160.000 aktivních vojáků (proti našim 24.000) a dalších 1.900.000, které mohou povolat. Na rozdíl od našich branců ovšem prošli výcvikem. Zde zmíním věc, která se mi na švýcarské armádě líbí nejvíc. 18týdenní základní vojenská služba a cvičení jsou podmíněně povinné. Kdo nemůže, může nastoupit civilní službu. Kdo nechce, ať už z jakéhokoliv důvodu, platí po dobu, kdy by byl jako záloha (19-34 let) o 3 % vyšší daně. Jednoduché, spravedlivé, účinné.

Techniku příliš rozebírat nebudu. Kdo chce najde nespočet fór, kde se situace rozebírá. Pokud s Snad jen poznámka, že největší ozbrojenou silou není naše armáda, ale firma Czechoslovak Group.

Co je ovšem nejdůležitější je vůle bránit se. Švýcaři mají koncept Schweizer reduit – národní pevnost, díky které si Němci rozmysleli plánovanou invazi za druhé světové války. Rizika a ztráty jednoduše převážily benefity.

Nevymýšlejme již vymyšlené.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (36 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...