18.3.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Británie bojuje s menstruační chudobou

Sdílejte článek:

NAFTALI

Britská vláda reaguje na problém menstruační chudoby. Některé dívky z nízkopříjmových rodin v době menstruace nechodí na vyučování. Hygienické potřeby si nemůže dovolit každá desátá Britka.

Na druhých stupních základních škol a na středních školách v Británii budou studentkám zdarma k dispozici dámské hygienické potřeby. Britská vláda tak chce bojovat proti menstruační chudobě, která postihuje ženy z nízkopříjmových rodin. Informují o tom britská média.

Program odstartuje v září, uvedl to při svém jarním prohlášení britský ministr financí Philip Hammond. „V návaznosti na rostoucí obavy ředitelů škol, že některé dívky nechodí na vyučování, protože si nemůžou dovolit hygienické potřeby, jsem se rozhodl od nového školního roku uvolnit peníze na bezplatné poskytování těchto potřeb na druhých stupních základních škol a středních školách v Británii,” řekl Hammond.

V posledních dvou letech na problém tzv. menstruační chudoby ve Velké Británii upozorňovalo například hnutí #FreePeriods, za kterým stojí 19letá aktivistka Amika Georgeová. V lednu hnutí ve spolupráci s charitativní organizací Red Box Project spustilo kampaň, která vyzývala vládu k poskytování menstruačních potřeb ve školách zdarma.

Georgeová hnutí hodnotí rozhodnutí vlády jako významný krok směrem k rovnosti pohlaví. „Menstruace by nikdy neměla dítěti bránit v naplnění jeho pravého potenciálu. Nyní, po dvou letech kampaně, vidíme, že menstruační potřeby budou zadarmo na některých britských školách. Budeme dále bojovat za lepší vzdělání a pracovat na destigmatizaci menstruace,” řekla aktivistka.

Podle organizace Plan International UK téměř polovina britských dívek někdy vynechala jeden celý den vyučování kvůli menstruaci. Každá desátá Britka ve věku od 14 do 21 let si nemůže dovolit menstruační potřeby.

Tak nevím, po přečtení tohoto textu mám zvláštní pocit, jestli to není vtip. Nechce se mi ani věřit tomu, že by se našla rodina, která by byla tak strašně chudá, že by nemohla dceři koupit ani ty nejlevnější vložky. Navíc mám i dojem, že takové katastrofální zprávy o stavu chudoby ve Velké Británii se objevují až nyní, kdy se Británie rozhodla brexitovat. Vždyť nejméně dvacet let jsme byli pořád jen intenzivně masírováni, jak je to vše na západ od našich hranic super a že chudoba dlí jen v post sovětském Rusku. Nicméně by mě zajímalo, jak tyto rodiny, tak chudé, že nemohou koupit dceři ani nejlevnější vložku, vlastně žijí a jak vedou rodinný rozpočet.

I u nás se najdou zástupy takzvaně chudých, kteří neustále natahují ruce po sociální podpoře, ale stačí si spočítat, kolik peněz tito lidé utratí za alkohol a cigarety. Já prostě nevěřím, že by v Británii byli lidé tak chudí, že by neměli na nejlacinější vložku pro dceru, spíš tito lidé neumějí hospodařit, žijí ze dne na den zvyklí na to, že se o ně někdo postará.

Ale děsí mě, jak ochotně se toho faktu chápou neziskovky a hned chtějí rozdávat zadarmo, tedy správně z peněz těch ostatních. A ještě víc mě děsí, že se tento článek dostane do rukou našich dobrotrusům, kteří jsou přímo puzeni zachraňovat neschopné lidi na úkor těch, co umějí doma hospodařit. Zatím rozdáváme jen obědy v jídelně dětem jejichž rodiče za měsíc často propijí a prokouří tolik, že by z těch peněz nasytili mateřskou školku.

Dnes rozdáváme obědovné, je otázka času, kdy přibude vložkovné.


 


Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...