3.3.2020
Kategorie: Společnost

Biatlon bez diváků … vláda blbne

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonEpidemie čínské chřipky se začíná promítat do každodenního života stovek osob. Poté, co vláda rozhodla o světovém poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě bez divácké kulisy, už jde o desetitisíce.

Evropské vlády přistupují k opatřením proti šíření čínské chřipky i tím, že nepovolují shromáždění většího počtu osob na jednom místě. Francie omezila počet lidí na akcích na maximálně 5000 osob (co na to „žluté vesty“ ještě není veřejně známo), jiné vlády stanovily tyto počty i menší.

 

Česká vláda v atmosféře prvních třech potvrzených případů čínské chřipky na českém území přistoupila k tomu, že rozhodla o soutěži světového poháru v biatlonu bez diváků. Zdůvodnila to tím, že na akci by přijela řada diváků z ciziny a hrozí tak nákaza importovaná právě zahraničními návštěvníky. Zákaz se dotkne asi padesáti tisíc diváků, kteří se na biatlon chystali a budou vládním rozhodnutím (resp. Bezpečnostní rady státu) zcela jistě postiženi.

Organizátoři v důsledku zákazu vstupu diváků očekávají finanční ztrátu řádově 45 milionů korun a budou zřejmě požadovat finanční kompenzaci od státu. Kriticky se k rozhodnutí Bezpečnostní rady státu vyjadřoval v Událostech zejména Michal Krčmář. Zklamání z neúčasti fanoušků je samozřejmě pochopitelné zvláště poté, co si speciálně biatlon u fanoušků získal na popularitě i díky výkonům českých reprezentantů. Ostatně, zahraniční závodníci se na Nové Město na Moravě těšili i kvůli divácké kulise.

Uvidíme, jak to nakonec v praxi dopadne, tj. zda se někteří návštěvníci přece jenom nepřijedou podívat a pokusí se závody sledovat alespoň podél trati. Neumím si dost dobře představit, jak divákům zabránit k přístupu na trať bez masivního nasazení armády a policie. A tím se dostáváme k tomu zásadnímu problému: Není zákaz diváků na světovém poháru přehnanou reakcí na nemoc, která u naprosté většiny lidí probíhá bez vážnějších příznaků a úmrtnost na tuto nemoc odpovídá poněkud těžšímu průběhu zcela „obvyklé“ sezónní chřipky?

V pořadu Interview ČT24 byl do studia pozván nejvytíženější ministr české vlády současnosti Adam Vojtěch a zpovídala ho redaktorka Zuzana Tvarůžková. I v tomto rozhovoru padlo pár slov o biatlonu v Novém Městě na Moravě a Vojtěch zákaz vstupu diváků zdůvodňoval zájmem o co největší bezpečnost Česka. Nyní, v této situaci a podmínkách, se ještě jedná o relativně „drobné věci“. Ztráta padesáti milionů za biatlonovou akci je zatím poměrně „nízká cena“. Pokud se však virus bude šířit uvnitř republiky bez „cestovní anamnézy“, půjde pak už možná o stamiliony a miliardy. Zejména, pokud bude zastavena výroba buď kvůli výskytu nákazy v dané firmě nebo z důvodu potíží se zásobováním materiálem a díly. Je otázkou, zda vyhlašované záměry o karanténě pro všechny, kteří přišli nebo přijdou s lidmi nakaženými čínskou chřipkou, nakonec nepovedou k několikatýdennímu výpadku ekonomiky a nepromítnou se do propadu tržeb a následně i HDP. Zatím paradoxně působil virus na zvýšení poptávky po trvanlivých potravinách a ochranných pomůckách, což vedlo k růstu obratu v daném segmentu až do desítky či stovky procent (jen obyčejné roušky podražily až o 1000 %!). Vojtěch argumentoval tím, že se na rozdíl od sezónní chřipky jedná o zcela novou infekci, a proto je zapotřebí k této situaci přistupovat opatrně.

Domnívám se, že opatrnost je na místě například v případě zákazu návštěv zařízení nemocnic, LDN, což je obvyklý systém i v případech vrcholící sezónní chřipky. Zákazy shromažďování už ale v případě chřipky vyhlašovány nejsou. Ostatně, v Událostech se zákaz diváků na biatlonu konfrontoval s utkáními fotbalové či hokejové ligy, která zatím Bezpečnostní rada státu nechala divákům přístupné.

Problém je zejména v tom, že kraje a obce vyžadují „detailní informace“ od vlády a potažmo Bezpečnostní rady státu a vláda tak jedná právě proto, aby jí například i politická opozice neobvinila z nečinnosti. Právě tlak krajů a měst je možná příčinnou až přehnané opatrnosti vlády.

Jeví se mi to proto tak. Naprostá většina lidí si je vědoma toho, že si za svůj zdravotní stav odpovídá. Patřím do kategorie 65+ a léta jsem se vyhýbal preventivnímu očkování proti chřipce do chvíle, kdy jsem chřipku dostal a bylo mi přes čtrnáct dní docela blbě. Poslední dva roky jsme proto spolu se ženou přikročili k preventivnímu očkování a loňskou i letošní zimu jsme přečkali bez chřipky. Podobně to vidím i se současnou epidemií čínské chřipky. Očkování zatím není k dispozici, možná bude za pár měsíců. Měli jsme jet do severní Itálie počátkem jara a cestu jsme zrušili – proč se zbytečně vystavovat riziku nákazy. Pokud mladší lidé nechtějí přijít o lyžovačku v Itálii, docela je chápu. Vystavují se riziku, nicméně pro mladší ročníky je čínská chřipka zřejmě jen minimálně nebezpečná. Záleží tedy na rozhodnutí každého člověka. Trochu v současném „koronavirovém třeštění“ cítím prvek toho, že je to zejména stát, který se má o nás postarat, abychom čínskou chřipku nedostali. Ostatně, v tomto se ČT docela „vyznamenala“ referováním o čínské chřipce přímo v Číně prostřednictvím zpravodajky Barbory Šámalové. Za průběh této nemoci a její vznik přímo obvinila čínskou komunistickou vládu. Nyní, když je čínská chřipka v Česku, se opět česká vláda snaží (i pod tlakem médií) o naši ochranu. Je to krásné, ale naprosto nerealistické.

Jsem proto toho názoru, že dnes má naprostá většina českých občanů dostatek informací k tomu, aby se rozhodla, co dělat. Nelze uzavřít hranice a zakázat cestovat – to lze v komunistické Číně! Každý by měl proto jednat tak, aby zbytečně neriskoval své zdraví. My, „staříci a stařenky 65+“ bychom rozhodně neměli jezdit viru v ústrety. U mladých a mladších lidí je to jejich volba, zda pojedou do rizikové oblasti. Zkušenost se zaplněností zájezdů do Itálie ukazuje, že asi 50 % lidí si cestu rozmyslí. Zákaz diváků na biatlonu považují za naprosto přehnaný. Jsme svéprávní a generace 65+ by proto měla sama na takovou akci nejezdit, ostatní podle svého naturelu.

Apeluji tímto na vládu v tom, aby se nás nesnažila za každou cenu „ochránit“ zákazy, ale spíše apelovala na zdravý rozum každého jednotlivce. Pokud bychom totiž podlehli představě o tom, že lze čínskou chřipku porazit zákazy a karanténami, skončí jedna polovina v karanténě a druhá v blázinci.

Udělala vláda správně, když zakázala diváky na závodě SP v biatlonu?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...