14.12.2020
Kategorie: Politika

Bartoš premiérem?

Sdílejte článek:

RADIM HRBÁČ

Když Bartoš téměř před rokem sebevědomě prohlásil, že chce být příštím premiérem, vzbudil posměch. I ode mne. Vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že by se volební počty mohly překlopit natolik, aby měl Bartošův výrok racionální opodstatnění.


Krátce na to přišla korona a nesešel se ani rok s rokem a Bartoš se tím premiérem reálně může stát. Babiš ztrácí procenta a Piráti se STAN je zdatně nabírají. Zajímavé přitom je, že Piráti nehrají na čistě primitivní notu „žádné opatření, žádný lockdown, ekonomika vpřed“, jako tak činí Trikolóra, SPD a konečně i ANO. Přestože elektorát bukanýrů tvoří mladí neoliberálové, kterým by ohrožené skupiny mohly být šumák na druhou. Nedělají ramenatá prohlášení, vyčkávají a rostou.

Babiš si je situace vědom. Uvědomuje si, že začíná tahat za kratší konec provazu a začíná taktizovat. Kdysi jsem řekl, že postavení Babiše je ideální pro demokracii. Je zcela závislý na voliči, protože nezíská-li potřebnou většinu, padne a protistrana ho s gustem zlikviduje. Rituálně a exemplárně na důkaz své velikosti jako oběť davu. Babiš tedy vždy bude velmi pečlivě analyzovat veřejné mínění a dělat pouze to, co si bude přát většina občanů, jeho potenciálních voličů, aby se udržel ve hře. S koncem hry končí on sám.

Dostal se nyní do situace, kdy zájem potřebné většiny definovat nedokáže. Sovětský defektor Jurij Alexandrovič Bezmenov kdysi ještě za železné opony definoval subverzi. Na YouTube je k vidění jeho přednáška „Umění subverze“, kde vysvětluje know-how rozvratu společnosti. Společnost v rozvratu pod působením propagandy není schopna definovat své cíle a sjednotit se ve svém zájmu. Babiš není schopen oslovit svou potřebnou většinu. Podobným způsobem dopadl Donald Trump při volbách v USA. Subverze úspěšně proběhla. Veřejnost je naprosto zmatena protichůdnými tvrzeními okolo koronaviru a otázky, jak by se mělo postupovat. V míře zcela nevídané, přičemž výsledky České republiky jsou tak zoufale špatné, že bez působení propagandy ve srovnání se zahraničím nemůže být nalezení vhodných řešení nic moc složitého.

Volby v USA jsou dalším milníkem, který Babišovo taktizování ovlivnily. Babiš měl svou pozici rozehránu na všechny strany. Velmi dlouho úspěšně působil v tandemu se Zemanem. Prezident Zeman je ze všeho nejvíce přítele Izraele, jako takový se nesnesl s předtrumpovskou politikou USA ani s politikou EU, které lze prohlásit za antižidovské. Působení na Blízkém východě, podpora Palestiny a kritika židovského státu, Zemana jasně stavěly do opozice. O to více Zemanovi konvenoval Trump. Babiš v tandemu se Zemanem neměl až donedávna důvod zaujímat jinou pozici, dokonce si po vzoru „Make America Great Again“ pořídil kšiltovku „Silné Česko“.

První zjevně vážná trhlina v tandemu prezident – premiér se ukázala při odvolání Adama Vojtěcha, kdy na jeho místo postoupil dosavadní náměstek prof. Prymula. Člověka z Aspen Institute CE tak na MZČR nahradil Zemanův muž. Který zaujal razantnější postoj vůči šíření koronaviru v české populaci, kdy by platilo, že není-li koronavirus, není ani subverze. S úspěšnou strategií by musela utichnout i protichůdná prohlášení generující chaos. Prymula byl odvolán a na jeho místo přišel člověk se sympatiemi k Milionu chvilek pro demokracii, tedy antibabišovsky zaměřený, který má naopak postoj k řešení krize liberální a tak jako po první vlně razí heslo „rozvolnit“. To způsobilo vlnu druhou a v současnosti způsobuje vlnu třetí. Každopádně generuje prostředí, ve kterém je možné tvrdit úplně všechno a perfektně tak demoralizovat a destabilizovat populaci.

Důsledkem ztráty preferencí u ANO a vzestupu preferencí u Pirátů, kteří se STAN a podporou demobloku nakonec mohou dosáhnout na potřebnou většinu, je, že Babiš si uvědomuje, že může skončit. A že si uvědomuje, jak může skončit. Důsledkem je, že si Babiš hledá osobní záruky. Našel je rovněž tam, kde působí už celá řada českých politických i veřejných osobností. V Aspen Institute Central Europe, která je politickým think-tankem nikterak nezastírajícím úmysl ovlivňovat směřování a politiku cílových zemí ve svůj prospěch. Členem Aspenu se měl stát v průběhu amerických prezidentských voleb, kdy už mu jako částečnému insiderovi asi bylo jasné, že kšiltovku zahodí. Aspen Institute je NGO v opozici k Trumpovi, je to nástroj prosazování Pax Americana, který budoucnost USA vidí v zajištění jednoznačné nadvlády USA jako jediného hegemona. Vzápětí přišla první indicie, kdy Babiš připustil vyřazení Ruska a Číny z tendru na dostavbu JE Dukovany.

Silná vlivová skupina v podobě zájmu US administrativy může Babiše ochránit před pádem a dokonce mu i zajistit další politické působení. Tím spíše, že US administrativa pod Bidenem bude postupovat v synergii s Evropskou unií, rozhodně co do zájmu přestavby dle neoliberálního konceptu multikulturalismu, environmetalismu a konfrontace s Ruskem a Čínou. Nejenže tedy aspenovská vlivová páka Babišovi může další politické působení zajistit, ono je dokonce v jejím přímém zájmu, aby mu ho zajistila. Jen tak se jí Babiš vyplatí. Je tedy nakonec možné, že Babišovo hysterické nařčení Pirátů promigrantskou neokomunistickou partou, extrémní levicí a neomarxisty, je jen úsilím neztratit svá politická aktiva. Dokud reálně může přinést volební hlasy a vliv, je on osobně stále ve hře.

Tandem Zeman – Babiš se však rozpadl, když Zemanova (jediná možná) sázka na Trumpa nevyšla.
Čeká nás budocnost mezi ženevskou centrálou pirátských neomarxistů a aspenskými jestřáby kroužícími okolo Ruska. Otázkou je, zda nás tak dříve zdecimuje Velký reset, anebo Třetí světová. Americké volby až na toto rozhodly vše.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 3,76 out of 5)
Loading...