20.10.2016
Kategorie: Ekonomika

Bail-in: Peníze na vašem bankovním účtu vám v podstatě nepatří. Ráno tam nemusí být ani halíř …

Sdílejte článek:

TYLER DURDEN

Jeden výstřel z pistole přehlušil tichý večer a Antonio Bedin se zhroutil mrtvý. Antonio byl 67 roků stár, italský důchodce a právě spáchal sebevraždu. Byl sužován zdravotními problémy a ztrátou svých úspor.

[ad#clanek-respo]

V loňském roce se totiž čtyři malé italské banky dostaly do platební neschopnosti a okamžitě potřebovaly kapitál. Použily nástroj zvaný bail-in. Antonio tak byl jedním z tisíců drobných střadatelů, kteří byli finančně zničeni. Antonio přišel o všechno. Pak se zastřelil. Nebyl sám. 

Stejně tak i další důchodce, který se oběsil ve svém domě nedaleko Říma poté, co ztratil více než $ 100,000. Jejich příběhy se staly zlými zprávami a zrodily intenzivní hněv na bail-in. Bail-in je, když banka rekapitalizuje sama sebe “znárodněním” svých věřitelů, včetně vkladatelů, kterým sebere peníze na účtech. 

Většina lidí si myslí o penězích, které mají jako vklad v bance, že jsou jejich osobní aktivum, které vlastní. Ale to není pravda.

Jakmile je proveden vklad v bance, už to není váš majetek. Je to banky. To, co střádal vlastní je jen příslib banky platit. Není to nijak zajištěné než důvěrou v bankovní systém. To je něco úplně jiného než vlastnit fyzickou hotovost nacpanou pod matraci. Peníze uložené do banky z vás technicky dělá jen věřitele banky. A tak může dojít k bail-in, když se banka dostane do potíží.

Lidé na Kypru to poznali na počátku roku 2013. To se probudili do jinak běžné v soboty ráno v šoku, že peníze na jejich účtech byly použity na bail-in k rekapitalizaci bank. Není divu, že mnoho Italů nechce jen čekat, aby se z nich stali “Kypřané.”

Nedávno jsem strávil týdny v Itálii zkoumáním probíhající bankovní krize. Mluvil jsem s prominentním právníkem, který mi řekl, že většina Italů nyní nedůvěřuje bankám. Podstatnou část svých úspor drží v hotovosti pod matracemi. Také kupují spoustu zlata. Byl jsem v Itálii mnohokrát v průběhu let. Ale tentokrát jsem viděl něco nového. Všude visely reklamy na zlaté “pruty”.

Myslím, že to ukazuje na silnou nedůvěru v bankovní systém. Zdá se mi, že pomalu začíná run na banky. To je ta poslední věc, italský bankovní systém potřebuje. 

Vidím jenom, že se situace stále zhoršuje …

Italové se oprávněně bojí bail-in. Tato obava je vede stáhnout své úspory do hotovosti a případně koupit zlato. To dále odčerpá kapitál bank, což dělá více pravděpodobné, že bude třeba provést bail-in, aby zůstaly solventní, což palivo pro ještě více výběrů. Je to zničující proroctví.

To znamená, že je velká šance, že mnoho italských nic netušících střadatelů bude připraveno o své peníze. Představa, že by potenciálně mnoho dalších důchodců mohlo poté spáchat sebevraždu, protože se dostali na dno z bail-in má v Itálii obrovskou emocionální sílu. Je to jako politický nitroglycerin. Mohlo by to mít katalyzující politický vliv.

To je ten nezáviděníhodný hlavolam, kterému pro-EU italská vláda čelí. Mohou nechat bankám bail-in, nebo jej mohou zastavit a nechat celý domeček z karet spadnout. Každá z těchto možností je politická sebevražda.

V případě Itálie to má navíc i velký psychologický efekt na ostatní země EU, které by rychle mohly začít opouštět euro a vrátily se ke svým národním měnám. Hospodářské vazby a integrace jsou tím, co ještě drží EU pohromadě. Jednotná měna je jako ekonomické lepidlo. Bez eura hospodářské vazby oslabí a celý projekt by mohli zrušit.

Byl by to konec zemí EU na cestě k největší světové ekonomice … A mohlo by to explodovat do globálního krachu akciového trhu jaký svět nikdy neviděl.

Financial Times to nedávno vyjádřily takto: Italský výstup z jednotné měny by znamenal totální kolaps eurozóny během velmi krátké doby. To by pravděpodobně vedlo k nejnásilnějšímu ekonomického šoku v historii, převyšujícím bankrotu Lehman Brothers v roce 2008 a pád Wall Street 1929.

Není divu, že nechutný George Soros si je velmi dobře vědom toho, co se děje. Ten nedávno řekl, v odkazu na Brexit a události v Itálii: “Nyní se katastrofický scénář, kterého se mnozí obávali, zhmotnil, takže rozpad EU je prakticky nezvratný.”

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Tyler Durden

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...