31.5.2016
Kategorie: Ekonomika

Babišova “férovka”

Sdílejte článek:

RED 31|05|2016

Během pár dnů se má spustit masivní reklamní kampaň na podporu elektronické evidence tržeb. Stát do ní investuje 34 milionů. Šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček k tomu uvedl: “Informační kampaň bude zaměřená na širokou veřejnost, jak pro běžné lidi, tak podnikatele. Bude to online, televize, tisk i rádio. Přes léto bude sice utlumena, ale od září se zase rozjede a potrvá do listopadu.”  

[ad#clanek-respo]

Jedním z hlavních hesel kampaně bude slogan “Férově pro všechny”. Cílem je podle ministra financí Andreje Babiše přesvědčit lidi, že z EET plyne lepší výběr daní, který se projeví například na platech učitelů nebo vojáků a příští rok chce navíc začít účtenkovou loterii, prý aby lidé neměli pocit, že si musí brát účtenku povinně. Babiš si také nechal udělat průzkum veřejného mínění, který mu prý ukázal, že nová daňová povinnost pro obchodníky se těší velké oblibě nejen u voličů koaličních stran, ale i u klasických kritiků, jako jsou ODS nebo TOP 09. Podle stejného výzkumu se pak na slosování stvrzenek těší tři čtvrtiny lidí a dvě třetiny populace věří v lepší výběr daní.

Drzost (ne)agenta Bureše snad opravdu nemá mezí. Socialistickou šikanu malého a středního podnikání, která dozajista povede k likvidaci mnoha českých menších firem a živností, předkládá občanům za 34 miliónů jejich peněz, jako férovou hru s celonárodní losovačkou o ceny. Jenže pro mnoho lidí to bude hra doslova o holý život.

Možná by měl Babiš ve své kampani raději vysvětlit, kolik EET pokladny budou skutečně v celkových nákladech stát. Ministerstvo financí totiž dosud neprozradilo, že k připojení na finanční správu nebude stačit elektronická pokladna od pěti tisíc korun výše a připojení na internet. Nejdražší bude licence na speciální software, která vyjde každého podnikatele na tisíc korun měsíčně. Tato nová „daň“ nepochybně ukončí řadu živností, IT firmy se však mohou těšit na zisk přes pět miliard ročně.

Všechny argumenty se totiž zatím využívají jen účelově na podporu vládního projektu, přitom by šel snadno zpochybnit každý z nich. Nejhorší je ovšem příslib pěti tisíc korun, které mají uhradit podnikatelům náklady na EET. Úřady tím záměrně odvádějí pozornost od skutečnosti, že podnikatelé budou ve skutečnosti platit nesrovnatelně víc.

Postup při zavedení pokladen bude mnohem složitější, než si většina budoucích uživatelů dokáže představit. Dnes se třeba starají o to, jak zařídit, aby měli v krámě připojení na internet, a mnozí si dosud myslí, že by po určitých úpravách mohli používat svou stávající pokladnu. Málokdo si tedy uvědomuje, že se jeho podnik stane součástí největšího tuzemského systému na přenášení a ukládaní dat, který nemá obdobu v žádné jiné evropské zemi, a který zdaleka nebude zadarmo.

Mimo jiné předpokládá, že si i ten nejmenší živnostník či prodejce zemědělských přebytků na farmářském trhu zajistí připojení k internetovému rozhraní Finanční správy. To znamená koupit licenci od specializovaných IT firem, které dodají program schopný s Finanční správou komunikovat. V této chvíli však není ani samotným IT firmám jasné, jak přesně budou registrační pokladny na rozhraní Finanční správy napojovat.

[ad#clanek-respo]

Zákon o evidenci tržeb vznikl s ambicí, že zlikviduje daňové úniky. Když se mu to “povede”, pak je zřejmé, že jeho tíže dopadne převážně jen na malé živnostníky, kteří již dnes bojují s daňovými zákony, aby dokázali ekonomicky alespoň přežít. Velké firmy si, díky svým možnostem s optimalizacemi a odklony pomocí renomovaných odborníků na daňovou džungli, jistě poradí stejně dobře jako nějaká firma z holdingu, co inkasovala 54 miliónů Kč na Čapí hnízdo. 

Jak to všechno spojit s pokryteckým heslem „Férově pro všechny“ je opravdu zajímavá otázka do diskuse.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...