10.12.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Až budete, pane Macrone, příště kritizovat Českou republiku …

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Zemi galského kohouta ochromily již několikátý víkend za sebou mohutné demonstrace takzvaných “žlutých vest.” A ani odvážný reformátor Evropské unie, francouzský prezident Emmanuel Macron, si s nimi neví rady…

 [ad#textova1]

Přestože je Emmanuel Macron francouzským prezidentem teprve rok a půl, stal se z něj spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, jejíž hvězda pomalu, ale jistě upadá, jeden z nejznámějších evropských politiků. Postaraly se o to především jeho názory na reformu Evropské unie, v rámci nichž Macron například prosazuje vytvoření vícerychlostní Evropy čí sladěný daňový systém a společnou armádu pro takzvané tvrdé jádro EU, kam by patřily jen ekonomicky vyspělé země.

V České republice ovšem současný francouzský prezident moc populární není a na vině je především jeho kritika naší země za její přístup k migrační politice. Macron v minulosti opakovaně kritizoval české vládní politiky za jejich odmítání povinných uprchlických kvót či společného rozpočtu pro eurozónu. Dokonce prosazoval, aby zemím, které nejsou se zbytkem EU dostatečně solidární v uprchlické otázce, byly vyloučeny ze schengenského prostoru a přestaly mít možnost čerpat peníze z evropských strukturálních fondů.

O co více však je současný šéf Elysejského paláce nadšenějším reformátorem v rámci Evropské unie, o to hůře se mu daří zvládat problémy na domácí politické scéně. Jak asi téměř všichni zaregistrovali, zemi galského kohouta zcela ochromily již několikátý víkend za sebou mohutné demonstrace hnutí takzvaných “žlutých vest.” Lidé v rámci nich již od 17. listopadu protestují kvůli Macronem chystanému zvýšení spotřební daně z pohonných hmot, které by mělo za následek navýšení cen nafty i benzínu.

A přestože Macron demonstrantům již před týdnem ustoupil, když slíbil půlroční odklad tohoto opatření, protesty na veřejnosti neubírají na intenzitě. Během včerejška bylo například během nich zraněno 135 lidí, zatčeno přes tisíc demonstrantů, v ulicích byla opět zapalována auta, vzduchem létaly zápalné láhve, docházelo k rabování obchodů (viz odkaz zde). Pro většinu Čechů nepochopitelná věc, zvlášť v kontextu s tím, že průměrná cena za litr pohonných hmot je v současné době ve Francii jen o pár korun vyšší než u nás (zhruba o 5 Kč v případě nafty a necelých 7 Kč v případě benzínu – viz odkaz zde), přičemž průměrná mzda je ve Francii několikanásobně vyšší než u nás.
Ne, že by se u nás nedemonstrovalo – především v Praze bylo demonstrací proti prezidentovi Zemanovi a premiérovi Babišovi za poslední půlrok docela dost. Ovšem nelétaly při nich vzduchem zápalné láhve či dlažební kostky, nikdo při nich nezapaloval auta nebo obchody. Navíc obliba českého prezidenta Zemana se i přes některé jeho kontroverzní kroky stále pohybuje dle průzkumů kolem 50 %, a volební preference hnutí ANO navzdory aférám Andreje Babiše dokonce rostou. Zatímco obliba Emmanuela Macrona u Francouzů stále klesá – v září letošního roku byla necelých 30 %, nyní by to asi bylo ještě horší…

Než proto bude Emmanuel Macron příště Českou republiku či jinou ze zemí Visegrádské čtyřky za cokoliv kritizovat, měl by si nejprve udělat pořádek doma ve Francii. A možná si dokonce od českého, maďarského či slovenského premiéra nechat poradit v otázce toho, jak ve své zemi udržet sociální smír.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...