11.7.2017
Kategorie: Ekonomika

EU, Dolní Zapomenutá a dotace

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

V roce 1998 si v malé vesničce o pár domcích udělala podnikatelka z chalupy penzionek. Zvládla to bez dotací. Byl určen pro ty, co rádi jezdí na kole, sbírají houby a hledají klid. Žádné davy se na ubytování samozřejmě nehrnuly, ale na údržbu a provoz penzionek vydělal. A to v obci, která nemá pro turisty naprosto žádné lákadlo a za 25 let se pro turisty v obci nic nezrealizovalo. Ani koupaliště, ani rozhledna, ani ani nic.

Místo zaslíbené v očích EU

Tak musí vidět Dolní Zapomenutou vidět v EU všichni úředníci, co přidělují dotace. Už v roce 2010 došli k názoru, že jeden penzionek v Dolní zapomenuté rozhodně nestačí a obratem místnímu oblíbenci poskytli nevratnou dotaci na penzion číslo 2. Jen o 500 metrů od toho prvního, té malé podnikatelky. Zřejmě úředníci došli k názoru, že nabídkou druhého penzionu se návštěvnost místa s nulovými turistickými atrakcemi výrazně zvýší. Nezvýšila.

EU to nevzdává

Neúspěch druhého penzionu byl úředníky státu a EU vyhodnocen jako nedostatečná podpora turistického ruchu. A tak se začalo plánovat. Koupaliště? Rozhlednu? Vše bylo řádně posouzeno a vyhrál návrh na třetí penzion. Jeho poloha byla zvolena 50 metrů od prvního, aby si turisté lépe mohli vybrat. A dotace opět přiklepnuty. V EU bylo jasné, že turistický ruch nyní propukne v plné výši. Nepropukl.

EU ví a zná

Stejně jako EU zvládá migraci, se stejnou vervou se rozhodlo spolu se státním českými úředníky, že ke zlomu v turismu vesničky Dolní Zapomenutá dojde, kdyby čert na hromu jezdil. Volba na řešení po opětovném zamítnutí koupaliště, rozhledny a dětského areálu s tobogány padla jednomyslně. Byl schválen nový návrh v podobě penzionu číslo 4. Tentokráte se postavil 1 km od penzionu prvního na konci vesnice a jeho otevření se očekává každým dnem. Také se očekává, že proudy vozidel, plánovaných v EU a na českých úřadech, které budou brzy směřovat do vesničky Dolní Zapomenutá, se rozdělí mezi všechny čtyři penziony, zvláště mezi poslední tři, tak štědře dotované. Ty totiž mají výhodu v tom, že mohou proti prvnímu penzionu nabízet výrazně nižší ceny vyplývající z tučných dotací a tím uspokojit turistický hlad, který sice stále nenastal, ale v EU a na českých úřadech vědí, že brzy přijde. Jako Godot.

Pravdivý příběh

Podle „true story“ uvádějí s oblibou američtí autoři u svých filmů a příběh z vesničky Dolní Zapomenutá je, žel, smutně pravdivý. Asi nikdo soudný nikdy nepochopí, co vedlo EU a české úředníky k tomu, aby v „Bohem zapomenutém místě“ nechali postavit 4(!) penziony, když ten první se s bídou uživil. Žádný ze čtyř penzionů se do zisku nedostane. To, že jsou dotace EU zcela vyhozené peníze z okna je asi každému jasné. To, že dotace křiví podnikatelské prostředí je dávno prokázané. To, že mnohé z dotovaných penzionů v celé republice jsou jen fasády pro zcela jiné soukromé užití je jasné asi také. To, že zřejmě jediným kritériem pro udělení dotací je často výše korupce se už ani říkat nemusí. Babiš říká, že „všici kradnů“ a v Dolní Zapomenuté je důkaz nemorální politiky přímo hmatatelný. Asi jako v Horní Zapomenuté o padesáti obyvatelích. Tam mají dokonce za dotace nabíječku pro elektromobily. No nekupte to za ty EU prachy….

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (41 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x