9.11.2013
Kategorie: Ekonomika

Česká republika, otrokářský ráj to na pohled

Sdílejte článek:

PETR FOJTÍK 09|11|2013

Jak se Vám líbí, že od zítřka budeme všichni o pět procent chudší? Že svým způsobem díky kroku ČNB zdraží úplně všechno? Vždyť jsme dnes ve své spotřebě jako stát absolutně nesoběstační, dováží se úplně vše. Potraviny, většina spotřebního zboží, energie…

 

[ad#hornisiroka]

 

Jsme průmysl montoven. Drtivá většina surovin a výrobního materiálu se dováží. Zvýší se tedy náklady na nákup výrobních produktů.

 

Myslíte, že se vyveze dráže? Ani náhodou. Globální firmy moc dobře devalvace koruny využijí snížením cen finálního vyváženého produktu k vlastní lepší konkurenceschopnosti a k vyšší marži. Ale ne v Čechách, jen tam, kde své výrobky prodávají.

 

Leda, že by se zvýšil export potravin a surovin k jejich výrobě. Jenže jejich výrobní náklady se zvýší spolu se zvýšenou cenou pohonných hmot..

 

Takže oživení ekonomiky možná přijde. Po devalvaci přišlo v minulosti téměř vždy. Jenže v dnešní době provázanosti nadnárodních firem jsem k tomuto kroku skeptický. Nepomůže to ani státnímu rozpočtu ani rozpočtům rodin a obyvatel státu. A nějaké mikrooživení bude jen chvilkové.

 

O to větší bývá pak ekonomický pád…

 

 

Devalvací se vždy státy snažily zlepšit svoji ekonomickou situaci. Hlavně na úkor svých obyvatel.

 

Takže nám o pět procent klesá ze dne na den hodnota důchodových pojištění, ale třeba i ještě včera nakupovaných státních dluhopisů.

 

O pět procent klesá hodnota důchodů, hodnota mezd. Když si k tomuto kroku přidáte ještě letošní zhruba tříprocentní inflaci, dostáváme se zpět do devadesátých let minulého století.

 

Direkcí se nikdy nic nevyřešilo. Řeči ČNB o tom, že zdražení dovozu povede k vyhledávání a kupování českých výrobků, je scestná. Za prvé český výrobek vyrobený ryze z českých surovin skoro nenajdete, za druhé nevěřím tomu, že čeští výrobci nevyužijí situace ke zvýšení svých marží. 

 

Ale přilákají se zahraniční investoři. Stejným způsobem jako do Bangladéše nebo třeba do Indie. Jsme přece státem montoven. Tímto opatřením jím být nepřestaneme.

 

Naopak, staneme se o pět procent levnější pracovní silou. O pět procent levnějšími otroky.  

 

[ad#velkadolni]

 

S životními náklady meziročně o 7 – 8 procent většími.

 

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...