27.9.2023
Kategorie: Ze světa

Všichni se bojí

Sdílejte článek:

PETR VLK

Asi  ze třech, možná, že  dokonce  ze  čtyřech stran mi  najednou přilétl  rozhovor  Tuckera  Carlsona, který  dal minulý pátek  redakci  Weltwoche.  Z kteréhožto  webu  už Kosa  několikrát přebírala. A je  to  věru moc pěkné  čtení.  O  současném západním informačním mainstreamu. O  té  dmeokracii, v které  žijeme a kterou si tak užíváme. Nešlo  to nevydat.  všem, kteří mne  na  tenhle  interview  upozornili, velmi děkuji. Takže  pojďme  na věc:

They’re all afraid”

podle překladače

„Všichni se bojí“

Tucker Carlson je nezastavitelný. Od svého náhlého odchodu z Fox News zaznamenal rekordní sledovanost na  svém soukromém kanále. V exkluzivním rozhovoru pro Weltwoche hvězda politických médií demoluje mašinérii mainstreamových médií, odhaluje své obavy z potenciální obnovy Donalda Trumpa ve velké politice, mluví o znepokojivém stavu rodiny Bidenových a diskutuje o tom, co s ním bude dál v Post-Fox News.

Když Tucker Carlson v dubnu opustil kanál Fox News, jeho nepřátelé jásali. Ale pokud si mysleli, že tenhle  válečník byl konečně poražen, jejich úsudek byl stejně tristní jako jejich analýza situace. S pomocí Elona Muska Carlson oslovuje ještě větší celosvětové publikum se svou novou show „Tucker Carlson na Twitteru (nyní známý jako „X“).

Ostřílený hlasatel maximalizoval své poslání: porazit dusivou zaujatost a nignoranci mainstreamových médií nejen ohledně kritických událostí doma, ale i  po celém světě.

Teď konkrétně se Carlson  právě vrátil ze Spojených arabských emirátů, kde se setkal s jejich vládcem Mohamedem bin Zayedem. Carlson prohlašuje šejka za „nejzajímavějšího a nejmoudřejšího vůdce, se kterým jsem kdy mluvil“ – což je provokativní hodnocení vzhledem k tomu, že moderátor vedl svou  talk show minulý měsíc s Donaldem J. Trumpem. Carlson o arabském vůdci nadšeně říká: „Nikdy jsem nepotkal pokornějšího vůdce – a věřím, že pokora je předpokladem moudrosti.“

Carlson je ke svým kolegům v tisku mnohem méně laskavý. „Všichni jsou to ustrašení lidé ,“ posmívá se 54letý muž. Místo aby hnali mocné k odpovědnosti, „dělají pravý opak“. Ve skutečnosti „plní  jen rozkazy“.

Při pohledu na prezidentské volby v roce 2024 říká: „Snaží se uvrhnout Trumpa do vězení za zločin, že kandidoval proti Joe Bidenovi… O tom jsou tyto volby. Dovolíme to, nebo ne? A já si prostě nemyslím, že to  můžem dopustit.“

Weltwoche: Od té doby, co jste opustil Fox a vydal se sólo s vaší novou show „Tucker Carlson na Twitteru (nyní známý jako „X“), vaše příspěvky zaznamenaly desítky a někdy i stovky milionů zhlédnutí. Vzlétáte jako Buzz Lightyear. Cítíte tu svobodu? Chcete-li prozkoumat další témata a nápady? Vyjádřit své názory?

Tucker Carlson: Určitě. Pokud něco, své názory jsem vyjádřil méně . Nedělal jsem mnoho scénářů přímo na kameru, kde jsem napsal  scénář a vyjadřil svůj názor. Udělal jsem teď  to, co jsem chtěl dělat už dlouho, ale nemohl jsem, tedy nasednout do letadla a odjet se podívat do zbytku světa. Nemohl jsem, protože jsem měl každodenní show, kterou bylo potřeba odvysílat.

Za posledních několik let – zejména od začátku války na Ukrajině – jsem se přesvědčil, že svět se mění mnohem rychleji, než většina Američanů chápe. A protože v amerických médiích není prakticky žádné zpravodajství o zbytku světa, Američané z toho nemají dobrý pocit.

To, čemu my v této zemi říkáme „Poválečný řád“ – instituce zřízené po druhé světové válce, aby udržely svět mírový a prosperující se Spojenými státy na vrcholu pyramidy, a to by včetně dominance dolaru, systému SWIFT, NATO – to vše se mi zdá být v troskách. To je můj pohled na to. Chtěl jsem cestovat a zjistit, jestli se to ve skutečnosti děje – a také se to děje.

Weltwoche: Nyní cestujete po světě více než kdy jindy. Jaká osobnost vás v celosvětovém měřítku konkrétně fascinuje?

Carlson: Myslím, že právě teď je nejzajímavějším a nejmoudřejším vůdcem, se kterým jsem kdy mluvil, vládce Abu Dhabi, MBZ. [Šejk Mohamed bin Zayed Al Nahyan, známý svými iniciálami jako MBZ , je vůdcem Spojených arabských emirátů a vládcem Abu Dhabi .] Vážím si ho.

Weltwoche: Právě jste přiletěl zpět do USA z Abu Dhabi?

Carlson: Ano, mluvil jsem s ním. Dělal jsem rozhovory s mnoha lidmi, kteří řídí země nebo organizace. Za třicet let jsem dělal rozhovory s mnoha lídry. To byla moje práce. A nikdy jsem nevedl rozhovor s nikým, kdo má na starosti něco [kdo je] ochotnější přiznat, když něčemu nerozumí nebo nemá žádnou odpověď na otázku. Nikdy jsem nepotkal pokornějšího vůdce a věřím, že pokora je předpokladem moudrosti.

Moudří lidé přiznávají, co nevědí, a to jsem ještě nikdy neviděl. To se na Západě nevidí. Nebudete dělat pohovor s prezidentským kandidátem ve Spojených státech nebo s prezidentem, který je ochoten říci: „Neznám odpověď. Přemýšlel jsem o tom a nejsem si jistý.“ Nikdy to neřeknou, protože nelze přiznat, že něco nevíš.

Rozsah lidského poznání je samozřejmě velmi omezený. Vlastně nic nevíme. Nevíme, jak funguje mozek nebo jak byly postaveny pyramidy. Seznam věcí, které neznáme, je mnohem delší než seznam věcí, které známe, a to nikdo nepřizná. Lidé, kteří to přesto  udělají, kteří jsou ochotni to říct nahlas, jsou ti, kterým věřím. Takže jsem byl velmi ohromen. Nikdy na mě vůdce neudělal větší dojem.

Ale je tu spousta zajímavých lidí z celého světa. Třeba  Javier Milei, pomyslel jsem si, je zajímavý člověk. [ Javier Gerardo Milei je argentinský ekonom a politik známý svými libertariánskými názory. Vede v průzkumech pro příští prezidentské volby.]

Weltwoche: Pojďme se krátce ohlédnout za mnoha lety u Foxu, kdy jste se stal globální mediální hvězdou a umístil se na prvním místě s „Tucker Carlson Tonight“ v kabelových sítích. Během nedávné epizody vaší show na „X“ jste řekl: „Murdochovi se mi nikdy nepletli do cesty. Byli na mě vždy hodní. Ale vždy existovali malomyslní. … Je to společnost řízená bojácnými ženami, víte, co tím myslím?“ Co myslíš?

Carlson: No, strávil jsem čtrnáct let ve Foxu a většinu času jsem pracoval na svém vlastním podnikání. Neměl jsem žádnou roli ve vedení společnosti – ani zdaleka ne. Byl jsem jen zaměstnanec. Takže o tom, jak společnost funguje, je spousta věcí, o kterých bych nevěděl.

Podle mých zkušeností ke mně rodina, která vlastní, která společnost ovládá, Murdochovi, byla vždy velmi gentlemanská. Velmi zdvořilý, milý, dal mi obrovský prostor. Často nebo někdy jsem měl pocit, že nesouhlasí s tím, co říkám, že mé názory jsou odlišné od jejich. Ale nechali mě vyjádřit svůj názor a byl jsem za to vděčný. Jsem za to vděčný Nikdy jsem s nimi neměl problém a nemám s nimi problém ani teď. V určitých věcech bych s nimi nesouhlasil, ale vždy budu vděčný za šance, které mi dali, a za laskavost, kterou mi projevili.

Ve Fox News je spousta skvělých lidí, ale je tu také spousta lidí, kteří jsou prostě vyděšení, kteří se jen snaží přežít další den. A nemyslím si, že dělají Xanax dostatečně silným, aby se někteří lidé, kteří to místo řídí, uklidnili. [smích]

Myslel jsem to, co jsem řekl. Pracoval jsem v mnoha zpravodajských organizacích ve Spojených státech a všechny jsou stejné. Všichni se bojí, že budou žalováni, že  někdo  na ně  bude  křičet, že  budou vyhozeni nebo ponižováni. Ale zajímavé je, že se nikdo z nich příliš nebojí, že by se něco pokazilo. To není problém. Nebojí se ani tak nepřesnosti, jako spíš toho, že budou nemoderní nebo že řeknou něco zakázaného. Čeho se opravdu obávají, je říkat pravdu.

Mysleli byste si, že když řídíte zpravodajskou organizaci, vaším hlavním zájmem bude, abyste to udělali správně, a že byste se báli, kdyby někdo udělal chybu. Ale to není jejich hlavní starost. A nejen u Foxu. Pracoval jsem v MSNBC a CNN. Pracoval jsem v PBS. Rok  v ABC. Určitě jsem obešel spoustu zpravodajských společností a všechny jsou stejné. Všichni jsou to ustrašení lidé, kteří vydělávají víc, než by pravděpodobně měli, a bojí se, že přijdou o práci. Občas najdete odvážného člověka, ale jsou velmi, velmi, velmi vzácní. Velmi vzácní.

Weltwoche: Média jako „čtvrtý stav“ mají vážný problém s důvěryhodností, a to nejen v USA. Tady je to stejné. Jedinou národní zpravodajskou organizací v USA, která získává většinu důvěry veřejnosti, je podle YouGov [květen 2023] The Weather Channel.

Carlson: Ano.

Weltwoche: Polovina americké veřejnosti věří, že zpravodajská média se záměrně pokoušejí oklamat, dezinformovat a dělat propagandu Gallup, únor 2023 . Jste v branži dlouho. Proč je stav médií tak mizerný?

Carlson: No, protože pokud chcete rozvrátit demokracii, musíte mít pod kontrolou informace, které občané dostávají. Řekl bych, že zpravodajská média v demokraciích jsou mnohem méně důvěryhodná než v jiných zemích jednoduše proto, že na nich v demokracii záleží více. Lidé volí na základě informací, které mají. Pokud tedy chcete kontrolovat jejich hlasy, musíte ovládat to, co vědí.

Ze strany lidí, kteří řídí Spojené státy, došlo po řadu desetiletí k velmi agresivnímu pokusu ovládnout to, co je dostupné na našich zpravodajských stanicích a v našich novinách – ovládnout zpravodajská média. A mají.

Weltwoche: Zdá se, že lidé pracující pro zpravodajská média s tím souhlasí.

Carlson: Samozřejmě,  protože jsou vyděšení. Prostě se bojí. Jdou s tím, absolutně. Bojí se říct něco, co by urazilo lidi, kteří řídí vládu, kteří řídí největší firmy. A to není jen zvrácenost toho, co by měli dělat, je to inverze. Existují proto, aby hnali lidi u moci k odpovědnosti. Místo toho dělají pravý opak. Plní svá zadání.

Například  vakcínu co zavádějí ve Spojených státech. Má to obrovské dopady na  obyvatelstvo. Berou ji stovky milionů lidí a není povoleno žádné podávání zpráv o této vakcíně – žádné skutečné informování. Lidé jsou doslova vyhozováni z práce, pokud by pochybovali o účinnosti a bezpečnosti této vakcíny. To je šílené. Pokud byste ve fungující demokracii měli povinnou drogu, kde ji všichni musí brát, úkolem sdělovacích prostředků by bylo informovat o tom, zda je nebo není bezpečná a zda funguje nebo ne. Udělali pravý opak.

Dokonce i válka na Ukrajině. Toto je potenciálně jaderný konflikt mezi supervelmocemi. Neměli bychom vědět všechno, co můžeme? „Ne.“ Není dovoleno.

Pokusil jsem se udělat rozhovor s Vladimirem Putinem a americká vláda mě zastavila. Tak o tom chvíli přemýšlejte. Mimochodem, nikdo mě nebránil. Nemyslím si, že by se ve zpravodajských médiích objevil někdo, kdo by řekl: „Počkejte chvíli. Ten chlap se mi nemusí líbit, ale má právo vyslechnout koho chce, a my máme právo slyšet, co říká Putin. Není vám dovoleno slyšet Putinův hlas. Protože proč? Nehlasovalo se o tom. Nikdo se mě neptal. Je mi 54 let. Zaplatil jsem daně a řídil se vždy  zákonem.

Jsem americký občan. Jsem mnohem loajálnější Američan než třeba Joe Biden nebo Kamala Harris, která v této zemi ani nevyrostla; vyrostla v Kanadě. A oni mi říkají, jaké to je být loajálním Američanem? V tuto chvíli mě to ani nezajímá. ani mě to nezajímá. Když mi David Frum [publicista časopisu The Atlantic ] z Kanady řekne, že jsem neloajální Američan, je to vtip. Je to vtip. A už mě nezajímá, co si vlastně myslí. A nemusí mě to zajímat.

Weltwoche: Vysoká hodnocení vašeho pořadu dokazují, že zvyšujete hlas, který lidé chtějí slyšet. Jedním z takových příkladů mediální manipulace je mediální potlačení skandálu notebooku Huntera Bidena. Studoval jste nechvalně známý případ „laptopu z pekla“. Stejně tak my ve Weltwoche od jara loňského roku. Máte hluboké znalosti o kšeftařské síti Biden. V říjnu 2020 jste jako první udělal rozhovor s  obchodním insiderem od Bidenů, Tonym Bobulinskim. Usoudili byste z toho, co jste viděli, že Joe Biden věděl o podnikání svého syna? Že to usnadnil? A že z toho mohl profitovat on sám?

Carlson: No, to nejsou jen názory. To je fakticky prokázáno. Minulý měsíc jsme vyzpovídali Devona Archera [dlouholetého blízkého obchodního partnera a přítele Huntera Bidena], který při desítkách příležitostí na obchodních schůzkách sledoval, jak Joe Biden na obchodní schůzce volá svému synovi Hunterovi. Jeho syn tehdy dával na  hlasitý odposlech, když byl Joe Biden viceprezidentem Spojených států, aby pomohl synově podnikání. Mimochodem, obchod, takzvaný „byznys“, spočíval výhradně v tom, že byl synem Joea Bidena. Hunter Biden neměl žádné odborné znalosti v energetice. O ukrajinském plynu nic nevěděl. Je to vtip, který neznal. Neměl žádné relevantní zkušenosti ani znalosti o žádném z takzvaných „podniků“, které vedl.

Prodával čistě přístup svému otci. Není to spekulace. To řekl jeho obchodní partner na záznam na kameru. Ano, o tom není debata. To je fakt.

Myslím, že média tak nenávidí Trumpa nebo nějakým způsobem profitují z toho, že je Joe Biden prezidentem, že mají pocit, že  o tom musí lhát. Oni lžou, tečka.

Weltwoche: Dalším příběhem, který vyvolal nulovou zvědavost v tisku DC, je obvinění, které údajně uvedla jeho vlastní dcera Ashley ve svém soukromém deníku, že se k ní Joe Biden mohl chovat způsobem, který ona sama popisuje jako „pravděpodobně nevhodný. „když byla mladá dívka. Hunter dal svému otci alias „Pedo Peter“ v seznamu kontaktů v mobilním telefonu. Předpokládám, že v Americe je „Pedo Peter“ pro otce neobvyklý výraz. Proč tisk projevil tak malý zájem o vyšetřování těchto znepokojivých detailů, zejména v době po #MeToo?

Carlson: No, [Ashley] to uvedla ve svém deníku, jehož jediným publikem byla ona sama. Netvrdila to. Zaznamenala to: že se s ní její otec jako dítě sprchoval, a protože to udělal, stala se závislá na sexu. To si zapsala do deníku. Reakcí Bidenovy administrativy bylo přimět ministerstvo spravedlnosti, aby provedlo razii v domě muže, který měl ten deník, zatklo lidi, kteří deník drželi, ačkoli ho neukradli, zaplatili za něj. Ashley Biden to nechala v domě, který si pronajala, a nikdy o tom nic neřekli.

To je sexuální zločin. Mám tři dcery. Mohu vám slíbit, že pro otce není normální sprchovat se se svými dcerami. [Ashley] ve svém deníku uvedla: „Myslím, že mám závislost na sexu, protože můj otec se mnou sprchoval.“ To napsala  ona.

Mimochodem, Joe Biden má demenci a neřídí Spojené státy. Takže to vyvolává zřejmou otázku: „Kdo je?“

Weltwoche: Kdo je?

Carlson: Předpokládám, že Barack Obama přes jeho omezení pracuje pro Joea Bidena. Ale to nemohu dokázat. The New York Times se neobtěžoval o tom informovat, ale Joe Biden trpí demencí. Není schopen vyslovit celou větu a tím méně řídí největší organizaci v dějinách lidstva, kterou je americká vláda. Celá premisa je směšná a teď nám to říkají? Je mu 80 let. Sotva mluví. Sotva může chodit. A bude znovu kandidovat na prezidenta Spojených států,  v  době války? Celá věc je tak tristní, že se dostáváme do bodu, kdy se nesnaží nikoho přesvědčit. Jen se snaží potlačit a zatknout lidi, kteří se ptají. Zatkli desítky lidí, politických odpůrců, ne za spáchání zločinů, ale za to, že se jim v posledním měsíci postavili. Desítky za poslední měsíc.

Náš systém kolabuje v reálném čase. Přímo sledujeme, jak se to děje. Pokud čtete americká média, jsou to příběhy o Kim Kardashian a spousta irelevantních keců o transnie a všech těchto věcech. Závěrem je, že prezident Spojených států je non compos mentis .

Kdo řídí vládu? Pokud na tuto otázku neumíte odpovědět, neděláte svou práci v médiích dobře, řekl bych. Ale to je jedno.

Weltwoche: Skvěle se vám povedl rozhovor s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, který se dostal do vysílání právě ve chvíli, kdy republikánští kandidáti vedli svou první debatu na vašem předchozím kanálu Fox. V roce 2018, když jsme se poprvé setkali na rozhovoru, byl Trump ve funkci téměř dva roky. A řekl jste mi své hodnocení, že v tom okamžiku „Trump není schopen“  co by americký prezident. Jako příklad jste uvedl hranici – nepostavil zeď dostatečně. Pokud se Trumpovi podaří triumfální návrat do Bílého domu, může být podle vás efektivní?

Carlson: Ne. Samozřejmě, nevím to přesně. Jen bych spekuloval. Myslím, že jeho první prezidentské období ukázalo, že je docela těžké řídit organizaci, miliony lidí, když většina z nich je placena za to, aby se vám postavili, což je realita. Existují odborově organizovaní federální zaměstnanci, jejichž práce závisí na druhé straně. Takže systém sám o sobě je velkou překážkou  pro někoho, kdo se snaží systém reformovat.

V tuto chvíli se však pokoušejí zavřít Trumpa do vězení za zločin, že kandidoval  proti Joe Bidenovi. Mluvím jen jako volič. To je vše, co potřebuji vědět.

Myslím si snad, že kdyby Trump zítra převzal vládu, učinil by CIA odpovědnou voličům? Ne. Myslím, že by postavil zeď? Nevím. Doufám.

Vím, že nelze, absolutně nelze dovolit, aby politická strana využila našeho soudního systému k uvěznění hlavního oponenta prezidenta. To  je nepřípustné. To se prostě absolutně nesmí.

Z mého pohledu o tom tyto volby jsou. Dovolíme to, nebo ne? A já si prostě myslím, že to nemůžeme dopustit.

Weltwoche: Vaši kolegové novináři vás nepřestávají kritizovat. Vaše zprávy nazývají „proruské“ nebo „protrumpovské“. Nedávno jste se hodně angažoval při rozhovoru s Larrym Sinclairem, kde mluvil o [vedení] údajné gay aféry s Barackem Obamou. Sinclair, odsouzený podvodník, tvrdí, že v roce 1999, kdy byl Obama státním senátorem, viděl bývalého prezidenta Spojených států Baracka Obamu kouřit crack, než se s ním zapojil do sexuálních aktivit. I když je pravda, že jeho tvrzení nikdy neprošetřoval tisk mobilizovaný Obamou, máte obavy, že formát rozhovorů jeden na jednoho ve vaší online show omezuje vaši schopnost plně prozkoumat pravdivost faktických tvrzení vašich hostů?

Carlson: Oh, jasně, samozřejmě. Už 25 let dělám individuální rozhovory v televizi.

Weltwoche: V době, kdy jste dělali ty rozhovory, jste měli velký tým.

Carlson: No, stále pro mě pracují. Mám stejný tým. [smích] Ano, mám úplně stejný tým. Ve skutečnosti přijdou za minutu na večeři .

Myslím, že Larry Sinclairovi bylo křivděno. V jednu chvíli byl zatčen. Byl odmítnut jako „nedůvěryhodný“. To trvá už patnáct let. Lidé na Larryho Sinclaira útočili nebo ho vyhazovali. Můj názor byl: „Já hraju  rovinu aspoň, myslím. Proč se nám neozve Larry Sinclair? Dobře, tady je Larry Sinclair. Máš možnost se rozhodnout, co si o něm myslíš.“

Jinými slovy, lháři, prokázaní lháři jako Ben Smith, v té době v Politico , se tam mohli dostat a říct nám, že vše, co Larry Sinclair řekl , bylo nepravdivé. Dobře, to je pozice Bena Smithe. Zde je pozice Larryho Sinclaira. Zdá se, že já jsem ta rovnováha, pokud jde o mě. Dává to smysl?

Weltwoche: Někteří kritici se ptají: Liší se vysílání osobních vzpomínek Larryho Sinclaira od obvinění Christine Blasey Fordové proti Brentu Kavanaughovi?

Carlson: No, je to velmi odlišné. Myslím, že se liší ve svých detailech. Je to velmi odlišné. Ale také si myslím, že Larry Sinclair má právo… Larry Sinclair, podle mého názoru, velmi důvěryhodným způsobem řekl, že měl sex s Barackem Obamou. Protože jsme teď tak fanaticky pro-gay a všechno gay je dobré, proč je to špatné? „Obama má rád chlapy.“ Proč je to útok na Obamu? Víte, co mám na mysli? Jako, jsem tady jediný nehomofob?

Zdá se mi zřejmé, že Obama má rád chlapy. Řekl to své přítelkyni. Alex McNear [který bylaomanticky zapletený s Obamou během jeho krátkého působení na Occidental College] je mimochodem můj vzdálený bratranec. A Obama mu  řekl : „Snívám o sexu s muži.“ Myslím, že je trochu zvláštní myslet si, že říkat to nahlas je nějakým způsobem útok. Nevím, proč by to bylo. Myslel jsem, že bychom měli mít rádi chlapy. [smích] Nestíhám.

Weltwoche: Tuckere, udělal jsi pozoruhodnou cestu. V průběhu let jste změnil názor na velké problémy, důležité záležitosti, jako je invaze do Iráku.

Carlson: Ano.

Weltwoche: A vy jste o tom veřejně informovali. Jen málokterý novinář je ochoten přiznat překlep, natož vážně opravit informační kurz. Je nějaký problém, který právě teď přehodnocujete a znovu se na něj díváte? Dříve zastávaná pozice, která je v současné době přezkoumávána?

Carlson: Oh, změnil jsem názor jako každý. [smích] Neustále měním názor na věci. Neustále. Bože, je tu spousta problémů, o kterých si nejsem jistý, jestli jim úplně rozumím. Například [Umělá inteligence]. Velmi se obávám, že AI zničí svět a stane se autonomní. Ale bude? Nevím. Myslím, že kromě obav na úrovni vnitřností nemám příliš chytrý pohled na AI.

Je spousta takových problémů, na které se snažím přijít. Naštěstí nemusím mít názor na všechno. Jsem dost starý na to, abych si dovedl  přiznat, když na něco neznám odpověď.

Řeknu vám toto: Můj názor je, že válka na Ukrajině ohrožuje západní civilizaci, postupem času sílil, nikoli slábnul. Cítím to tak. Myslel jsem si to předtím. Teď stále  více. V minulosti jsem se obával mnoha věcí, které se ukázaly jako zbytečné. Včera jsem byl zrovna na Středním východě a myslel jsem si, že jsem poprvé šel do Perského zálivu v roce 2001, hned po 11. září, a byli jsme zcela přesvědčeni – byl jsem zcela přesvědčen – že se díváme na začátek 500 roční války proti islámu, Západ proti islámu. A takhle to vlastně vůbec nedopadlo.

Arabové ze Zálivu, se kterými jsem se za ta léta zabýval, jsou mnohem tolerantnější než váš průměrný bílý, sekulární liberál v Americe – mnohem tolerantnější. V Abu Dhabi mají větší a křesťanštější vánoční oslavu než my v New Yorku.

Weltwoche: Obecně, co vám dává naději v poněkud znepokojivém období při pohledu do budoucnosti? 

Carlson: Že sázky jsou najednou tak vysoké, že chytří lidé přehodnocují své předpoklady. Vidím to všude kolem sebe. Všude kolem vidím lidi, kteří se sami sebe ptají: „Dřív jsem tomu věřil. Je to stále pravda? Byla to někdy pravda? Co je pravda?“ Lidé se zaměřují na otázky pravdy a lži, myslím, mnohem hlouběji, než kdy dříve a to je dobře.

Také vidím probuzení duchovního vědomí a náboženské víry ve Spojených státech, což je podle mě skvělé. Ne každý dospívá ke stejným závěrům jako já, ale to je v pořádku. Je to lepší, než si myslet, že vás Amazon udělá šťastnými, protože Amazon vás ve skutečnosti šťastnými neudělá. To není pravda. To je lež. A zdá se, že stále více lidí dochází k závěru, že je to lež, a to je podle mě skvělá věc.

Existuje myšlenka, že hlavní hrozbou pro naše štěstí jsou věřící lidé. To je absurdní. Hlavní hrozbou pro naše štěstí jsou lidé, kteří si myslí, že jsou Bůh. To jsou ti nebezpeční. Pokud si myslíte, že jste Bůh, neexistuje žádný limit pro to, co uděláte, protože si myslíte, že jste konečným arbitrem, jste konečným soudcem, jste všemocný. To je děsivé.

Cítím se mnohem pohodlněji mezi věřícími lidmi. Jsem křesťan, ale nemusí sdílet mé názory. Jak jsem právě řekl, nedávno jsem se setkal s několika lidmi. Přímo uprostřed našeho setkání bylo svoláno k modlitbě a všichni vstali, poklekli a obrátili se k Mekce a uctívali Alláha. Před dvaceti lety bych si pomyslel: „Ach můj bože, jak hrozivé!“ Teď jsem si pomyslel: „Jak úžasné. Jak skvělé to je?“

Weltwoche: Kdy se znovu  vrátíte do Švýcarska? Vím, že to tady může být nuda. Řekl jste mi, že není co reportovat. Ale bylo by hezké mít Vás tady.

Carlson: Miluji to zde. Miluju nudnou zemi. Máte poslední nudnou zemi na Západě.

Weltwoche: Švýcarsko se také mění.

Carlson: Já vím, je to pravda. Ale aspoň je krásně. Máte-li inspirativní fyzickou krásu, je docela těžké dát hory pryč. Doufám, že Švýcarsko zůstane úplně stejné. Jakmile se americké impérium zhroutí, získáte zpět bankovní tajemství.

Mimochodem, mlčenlivost neznamená provinění. Soukromí je předpokladem svobody. V ložnici mám zámek ve  dveřích. Neznamená to, že dělám něco nezákonného ve své ložnici. Nejsem otrok; Jsem občan. Mohu mít soukromí.

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Skvělý  rozhovor, opravdu  skvělý!  Rád  bych věděl, co komu na něm  vadí. Jakože  vadí.

Vlastně  vím

-mediálním poskokům,  že  někdo veřejně  řekne , že  to jsou  ustrašení  nesvéprávní  pisálci a  jen a jen hlásné  trouby, takže  ze  strachu lžou

-o politicích  říká Carlson totéž

-o  nejvyšší  americké vrchnosti,  že je  dementní.

Žádný  div , že  je  v USA  a  vůbec na kolektivním Západě  považován za  nejhorší možnou škodnou.

Ale  víte, co by mne zajímalo?  Jak by  asi hodnotil český  media a  české  politikáře….. To by byl nářez!

 

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x