23.9.2023
Kategorie: Společnost

Jsou důchodci problém dnešní společnosti?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Fialova vláda připravuje důchodovou reformu. Jejím skrytým mottem je zjištění, že důchodci jsou problémem, který je třeba řešit. Někde ukazoval ministr práce a sociálních věcí Jurečka tabulku vyjadřující počet občanů pracujících dříve a dnes na jednoho důchodce. Za socialismu to bylo 3:1, před cca 20 roky 2:1, a dnes se údajně blížíme k poměru 1:1. To je vcelku zvláštní, protože zase o tolik se průměrný lidský věk neprodlužuje. Hledejme tedy důvody jinde.

Nejdříve je třeba konstatovat, že každý důchodce celý život pracoval a platil daně a sociální odvody. Na svůj důchod si tak vydělal a je chybou státu, že takto vybrané peníze rozhází za nesmysly. Je doslova drzost tvrdit, že na seniory musí lidé v aktivním věku pracovat a živit je. Kdyby byli politici dobrými hospodáři, ukládali by lidem odebrané finance na pozdější dobu, tedy na chvíli, kdy jim pomohou v klidu strávit zbytek života. Jenže to stát nedělá a rozdává de facto cizí peníze. Každý z nás tak živí, tedy mimo jiné, nějakého toho nepřizpůsobivého spoluobčana, zaměstnance v neziskovce či třeba ve státním úřadu nebo v politice. Kdyby bylo možno si ty sociální platby posílat na svůj účet, možná by byli senioři bohatými lidmi.

Důchodový fond předešlé vlády utratily. Prostě ho ukradly. Daleko horší však je to, proč Jurečkovi vychází tabulka tak, jak ji prezentuje. Přestože se do penze odchází později, zbývající produktivní část nestačí údajně odvádět dostatečně dost na to, aby vláda ,,utáhnula“ důchody. Proč tomu tak je?

Mládež se rozhodla studovat nejlépe do 25 let, a to ve velkém množství. Kdysi chodili na vysokou školu jen ti nejlepší a zbytek začínal pracovat už okolo dvaceti let. Úplně chybí ti, kteří něco umí a dokážou vytvářet skutečné hodnoty.

Společnost bývala mnohem produktivnější. Vezmeme li v úvahu, kolik u nás zůstalo podniků a dílen schopných prací a výrobou něco solidního vyprodukovat, místo toho vzniklo množství kanceláří, v nichž nevzniká nic, pak jsme si odpověděli na to, proč chybí peníze.

Změnil se venkov. z něhož uteklo mnoho lidí do měst a starší lidé jsou závislí na tom, co si koupí a nemají možnost si mnohé vypěstovat.

Narostla státní administrativa živená z našich daní. Další složka, která nic neprodukuje.

Národní hospodářství je založeno na dotacích čehokoliv. Množství financí končí v nesmyslných projektech existujících jen proto, aby byly a někdo na nich vydělal. Kdysi se žilo podle toho, kdo co dokázal, tolik měl. Nyní je častější vidět vzestup jedinců či firem závislých na úspěšnosti získat dotaci. Nejen, že jsou pokřivené charaktery i trh, ale je to doslova ukázka nabídky možností korumpovat, mlaskat a krást. Jen na ty seniory nezbyde.

A teď to nejdůležitější. Z péče o staré lidi se stal byznys. To, kolik se platí za domovy důchodců, za ošetřovatelky či za další základní potřeby, je ostudou této společnosti. Neschopnost postarat se o ty, na jejichž bedrech ležela tíha prosperity státu v době, kdy byl produktivní, je šílená.

Přidejme ještě určitou asociálnost současné společnosti, neúctu mezi lidmi, aroganci pseudoelit tlačících se na rozhodující posty ve věku, kdy jim chybí úcta, pokora a zkušenosti nahrazované drzostí, agresivitou a arogancí. Z toho žádná dobrá věc vzniknout nemůže. Kdysi měli starci velkou moc a různé Rady starších jsou součástí lidské historie od nepaměti. Bohužel nyní jsou však postaveni často mimo hru. Máme poslance ve věku pod 25 let, ve špičkové politice je prodavačka mobilů ve věku, kdy by se měla věnovat výchově dětí, navíc osoba postrádající jakýkoliv kousek sebereflexe. Další pohybující se v této sféře postrádají rozhled daný právě odžitými a odpracovanými léty.

Problémů je tedy s důchodci mnohem méně, než nám vláda a média tvrdí. Trapnost řady tvrzení dosahuje nadpozemských výšin. Místo úcty ke stáří a snahy udělat ho všem co nejvíce krásným tak stát podporuje ty, kteří ještě nic nedokázali a bez výrazné pomoci by dávno zůstali o hladu. Senioři si zasluhují úctu, pochopení, lásku, podporu. Bylo tomu tak vždy a až poslední vláda tvrdí, že tomu tak není. Je to jen další minus této politické generace a Pětikoalice.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x