28.8.2023
Kategorie: Ekonomika

Myslitel Péťa, Agrofert a ceny potravin

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Tak on Blyštivý Péťa nebyl nikdy moc velký myslitel. Do čela ODS se dostal s hesly za které je dnes kritizována SPD, jeho volební slogan byl “Za vše může Babiš” a tohoto sloganu se nezbavil, i když už je druhým rokem premiérem vlády této země.
Kdyby Babiš snížil ceny potravin, tak se sníží i inflace, tak by se dalo shrnout jeho vystoupení na Země Živitelce. Takže za drahé potraviny může Babiš, za inflaci může Babiš.

Je asi vcelku jedno, kolik mají zisk Kostelecké uzeniny, Olma a další potravinářské firmy z Agrofertu. Podniká se proto, aby firmy vydělávaly. Pokud by produkovaly drahé výrobky, tak neobstojí v konkurenci, nejen českých, ale i zahraničních potravinářských firem. Obchodní řetězce se totiž řídí “levně nakoupit, draho prodat” Zabaleno do péče o zákazníka.

Problém není u Babiše, rozhodně ne. Kostelecké uzeniny, Olma, Kmotr, neprodávají jen na našem trhu, ale vyváží i do Polska, na Slovensko, do Německa, do Rakouska, Slovinska. A pro řetězce, které působí jak u nás, tak v dotyčných zemích. A kontrolní otázka? Proč je za hranicemi v Polsku v Kauflandu stejný masný výrobek z Kosteleckých uzenin mnohem levnější, než v Kauflandu v Opavě? Nebo v Kauflandu v Mnichově? Tyhle řetězce nenakupují pro každou zemi zvlášť, ale centrálně pro všechny své trhy.

Olma měla za loňský rok zisk 215,8 milionu korun, při obratu 4,418 mld.korun. Jak jistě víte, jedno procento je 44,18 mil. Takže čistý zisk činil 4,88 procenta. Představte si to, Babiš měl na každém mléku, sýru, máslu čistý zisk necelých pět procent. Keťas jeden.

Agrofert měl celkový zisk 12,97 mld.korun. Při tržbách 245 mld.korun. Což činí 5,29 procenta. Z toho 56 procenta zisku vytvořily chemičky v zahraničí.

Opravdu si někdo myslí, že tohle je nadprůměrný zisk?

Tak si představte, že budeme mít prodejnu s obratem 2 mil.korun ročně a zisk z této prodejny bude pět procent. Což je 100 tisíc korun. Abyste dosáhli tohoto zisku, tak musíte k ceně zboží připočítat náklady na energie, odvody státu na sociálním a zdravotním pojištění. Energie budou činit 20 tisíc měsíčně, odvody státu, cca min. 6 tisíc. Další náklady na auto atd. 5 tisíc.

To je celkem 31 tisíc korun měsíčně, tedy 372 tisíc za rok. Koupíte zboží za 1,5 mil korun. K tomu přidáte 25 procent. Z kterých vám po odečtení nákladů, odvodu daně státu zůstane pět procent.

Spíše nezůstane. Dříve zkrachujete. Protože zatímco vy koupíte kilo salámu za 100 korun kilo, tak řetězec koupí ten stejný salám od stejného výrobce za 80 korun, proč? Protože řetězec má páku na výrobce. Buď naše cena anebo jdeme jinam. A jinde rádi prodají za cenu, kterou chtějí obchodní rětezce. Lepší pět procent v kapse, než nic, že?

Vy si totiž přidáte 25 procent. řetězec si přidá 50 procent. Vy budete prodávat salám za 125 korun kilo, řetězec za 120. V akci za 110, protože ten rozdíl mu zaplatí dodavatel v rámci smluvních vztahu o zaknihování, atraktivní místo v regálu atd. A tomuhle se prostě nedá konkurovat. Ale může za to Babiš.

A teď si uvědomte jednu věc. Agrofert obrat za rok 250 miliard korun z toho potravinářství cca 30 miliard. Skupina Schwarz (Kaufland a Lidl) přes tři biliony korun.I kdyby Agrofert všechno své výrobky prodal jen Kauflandu a Lidlu, tak jeho podíl na obratu těchto řetězců bude činit 3 procenta. Ale protože tak tomu není, tak jeho podíl je kolem jednoho procenta.

Tak hlavně, že Blyštivý Péťa má jasno a jeho fan club mu tleská.

Co na tom, že ze sebe zase udělal debila.

 

fb

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x