2.8.2023
Kategorie: Politika

Mediální obraz nade vše

Sdílejte článek:

ŠIMON MIČA

Současní politici se namísto řešení skutečných problémů a dělání nepopulárních kroků spíše starají o svůj mediální obraz a svoje PR.

Pro člověka sledujícího politiku již delší dobu to samozřejmě není žádné překvapení. Současné politické elity si potřebují vybudovat a udržovat dobrý mediální obraz a dobré vztahy s veřejností. Politik, který není miláčkem médií, nebo který si dovolí média a novináře kritizovat, bude mít velmi náročný politický život.

Nejlepším příkladem současnosti je americký exprezident Donald Trump. Ten je terčem amerických i světových médií již osm let, od doby, kdy ohlásil svou první kandidaturu na prezidenta USA. Říkal, a hlavně dělal, nepopulární kroky. Ba co více, dovolil si novináře kritizovat za špatnou práci, a to se v dnešním světě neodpouští. Jedno číslo, které mluví za vše: 95 procent amerických novinářů otevřeně podporovalo Hillary Clintonovou proti Donaldu Trumpovi při amerických prezidentských volbách roku 2016. Jejich zklamání pak bylo samozřejmě obrovské. Byl uspořádán velký mediální lynč Donalda Trumpa, který trvá dodnes. Pozitivní věci během jeho prezidentování byly systematicky zakrývány a neustále byly řešeny pseudokauzy o údajném vměšování Ruska do voleb a nátlaku na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského kvůli vyšetřování Huntera Bidena, za který Trumpovi hrozil impeachment. Nic z toho nebylo potvrzeno. Nově se řeší útok na Kapitol ze 6.1.2021.

Oproti tomu se můžeme podívat na příklad ze Slovenska. Igor Matovič byl miláčkem médií. Svou politickou kariéru založil na boji proti korupci a kmotrům. Byl novináři vyzdvihován až do nebe, a nakonec ve volbách roku 2020 skončilo jeho hnutí OĽANO na prvním místě se ziskem 25 procent. Řízení země se mu však příliš nedařilo, Slovensko se ocitlo v politické krizi a Matovič byl po roce od jmenování do funkce premiéra nucen podat demisi. Jeho pozitivní mediální obraz, který ho vynesl do premiérského křesla, nedokázal přebít jeho politickou neschopnost. To stejné lze vysledovat u prezidentky Zuzany Čaputové. Politický marketing ji dokázal dosadit do nejvyšší politické funkce v zemi, avšak po čtyřech letech u moci zjistila, že ji daná práce zmáhá a oznámila, že příští rok nehodlá usilovat o prodloužení mandátu.

Politici, kteří jsou produkty politického a mediálního marketingu mají jepičí život. Jsou to totiž jenom nastrčené figurky, ovládané někým v pozadí. Politicky jsou neschopní, při nějaké větší krizi rezignují a odejdou do ústraní. Současný svět ovládaný médii (mluvíme proto o mediokracii) produkuje na vrcholné pozice většinou politicky slabé leadery, kteří dovedou být jen hodní na novináře. Buldoci typu Trumpa nebo Orbána mediálními oblíbenci nejsou, jsou však kvalitními leadery, kteří navzdory špatnému mediálnímu obrazu, jsou oblíbení u svých občanů. A to je to stěžejní.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x