28.7.2023
Kategorie: Ze světa

Ukrajinští investigavci o rozkrádání humanitární pomoci

Sdílejte článek:

JANA PUTZLACHER

Portál ukrajinské nezávislého protikorupčního centra NGL.media píše o případu rozkradení zahraniční humanitární pomoci, na kterém e měla podílet správa Lvovské oblasti a několik ukrajinských humanitárních fondů. NGL.media bylo založeno v roce 2013 skupinou novinářů s názvem „Naše peníze Lvov“ a vydavatelem webu NGL.media je nevládní organizace „Lviv Group“.

Jak čteme, po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 se ukrajinská diaspora v USA aktivně zapojila do pomoci své vlasti. Jednou z největších humanitárních organizací se stal Sjednocený ukrajinsko-americký výbor pro pomoc (ZUADK), který na Ukrajinu za poslední rok a půl odeslal více než 30 námořních kontejnerů s humanitární pomocí. Distribuci na místě řešily spolupracující místní dobročinné organizace, v případě Lvova je to „Centrum dobrovolníků a obrany“.

Spolupráce podle novinářů spočívala v tom, že organizace v USA nakoupila a zabalila balíčky pomoci a následně zaplatila dopravu do Lvova. Tam si zástupci Centra zásilky vyzvedli, roztřídili a následně distribuovali a informovali o jejím předání.

V říjnu 2022 informovala ZUADK jistá Američanka ukrajinského původu z lvovské charitativní organizace, která uvedla, že spolupracuje se správou Lvovské oblasti a může zaplatit přepravu pomoci do Lvova. ZUADK si s ní domluvil převoz kontejneru s humanitární pomocí, který měl jít do Centra dobrovolnictví a obrany. Brzy vyrazil na Ukrajinu kontejner pomoci za 1,1 milionu dolarů. Byly zde např. plynové masky, spací pytle, zimní oblečení a 9 700 vojenských lékárniček IFAK.

V USA čekali na potvrzení, že transport dorazil, ale žádné informace nepřišly. Až začátkem listopadu se však z oficiálního oznámení Lvovské oblastní vojenské správy dozvěděli, že státní správa rozdělila jejich humanitární pomoc armádě.

Sjednocený ukrajinsko-americký výbor pro pomoc začal kontrolovat, co se děje. Lvovská správa potvrdila, že obdržela pouze malé množství humanitární pomoci. Tvrdila, že žádné lékárničky IFAK neexistují. Bylo přislíbeno poskytnutí předávacího a přejímacího protokolu z nakládání s již distribuovaným materiálem , ale nakonec k tomu nedošlo.

Američtí dárci se obrátili na celníky, aby zjistili, kdy jejich zásilka překročila hranici Ukrajiny. Ukázalo se, že náklad šel na polsko-ukrajinský hraniční přechod a byl registrován polskými celníky. Ukrajinští celníci však tvrdí, že se k nim takový kontejner nikdy nedostal. Neznámým způsobem se přitom některé předměty objevily ve skladu Lvovské oblastní vojenské správy a zbytek zmizel.

Nakonec se zjistilo, že humanitární pomoc putovala podle získaného nákladního listu ze skladu Lvovské oblastní vojenské správy organizaci „Čistý Kyjev“, známé mj. ze zneužívání povolení k zahraničním cestám. Na začátku července u krajinští novináři chtěli tento sklad zkontrolovat, ale od ostrahy se dozvěděli, že už tam není.

Správa také tvrdí, že koordinační centrum pro transfer humanitární pomoci nebylo formálně pod její kontrolou, takže Lvovská oblastní vojenská správa nenese odpovědnost za to, co se tam stalo. Oproti tomuto tvrzení však existovalo přímé personální propojení mezi koordinačním centrem Lvovské oblastní vojenské správy a organizací Čistý Kyjev.

Před týdnem CNN informovala s odvoláním na materiál Pentagonu o tom, že zločinci, dobrovolníci a pašeráci z Ukrajiny ukradli v loňském roce dokonce část zbraní dodaných Západem. Ostatně izraelský premiér Benjamin Netanjahu nedávno informoval, že zbraně z Ukrajiny se objevily a izraelské hranici. To je mnohem zásadnější informace než ty, které hovoří o tom, že například automobily dovážené pro armádu se objevily v soukromých autobazarech nebo o přebalování humanitárních zásilek do komerčních obalů a jejich následný prodej.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x