3.7.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Důvody pro Wagnerovu vzpouru mohly být různé, podle okolností

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Proč se vůbec Wagnerova skupina pod vedením Jevgenije Prigožina vzbouřila a vytáhla na Moskvu? Napřed si stěžovali na nedostatek zbraní a naříkali nad tím, že Rusko ve válce příliš pomalu postupuje, nebo že nenařídili plnou mobilizaci, že na Ukrajinu nevtrhli jako Rambo a nepoužili jaderné zbraně. K tomu všemu přidali později obavy z toho, že ruská vláda je chce rozpustit a absorbovat do armády.

Někteří uvažovali, že Prigožinova vzpoura byla organizována po dohodě s presidentem Putinem, ale to se ukázalo být nepravdivé. Ani nešlo o divadelní představení pro ty důvěřivé. A nezdá se, že by to celé bylo organizováno Západem, protože to by určitě Západ připravil na stejnou dobu nějakou podpůrnou akci z Ukrajiny.

Pozorovatel z Twitteru, který si říká Euggypius má za to, že Prigožin plánoval vzpouru na období během ukrajinského protiútoku, protože byl přesvědčen, že Rusko bude poraženo, což se nestalo. Spolu s menší skupinou svých věrných se proto rozhodl k pochodu na Moskvu. Ruská armáda se k nim zachovala neutrálně, zato letectvo je vzalo za nepřátele a zkoušelo je zničit. Celá akce způsobila smrt 20-30 vojáků.

Kim Dotcom, další pozorovatel je toho názoru, že se jednalo o boj o moc mezi Prigožinem a ruským Ministrem obrany, Šojgu. Na začátku celého vojenského tažení udělal Šojgu pár chyb a Prigožin se stal jeho neúnavným kritikem. Když se Wagnerovci ukázali být v Bachmutu lépe organizovaní a používali lepší strategii než Rusové, Šojgu začal Prigožina provokovat tím, že jeho vojákům nedodával potřebné zbraně a munici.

Přesvědčen, že Rusko při ukrajinském protiútoku prohraje, protože podle něho vojáci na něco takového nebyli připraveni, se Prigožin zkompromitoval bojovnými výroky ve videu, které dal na internet. Vedení Ruska a armády v něm asi vidělo nebezpečí a začali ho podezřívat.

Bylo to opravdu tak?

Tom Luongo připomíná, že Prigožin nešetřil stížnostmi a nářky již dlouhé měsíce před tím, než došlo ke konečnému konfliktu ve formě otevřené vzpoury. Že se nijak neměli v lásce s Gerasimovem a se Šojgu je víc než zjevné. Je dokonce možné, že Wagnerova skupina byla poslána na frontu aby napravila nepořádek, který tam Šojgu natropil, zatím co Gerasimov měl za úkol zacvičit ruské vojsko natolik, aby byli schopni udržet zabraná území.

Mezitím US a NATO neustále bádají, jak by ještě víc Rusko zdeptali. Napřed jim zničili most na Krym, pak Nord Stream, sváděli na ně útoky na civilisty v Buči a v na jaderné elektrárny v Záporoží. A přitom – proč by kdo chtěl ničit objekt, který již obsadil. Západní imbecilové si nejspíš myslí, že Rusové začnou odstřelovat Moskvu jen proto, že jsou ve válce?

Po Záporoží přišla na řadu Kachovka – obrovský zločin, naprosto zbytečný. Pak zde byl pokus o pašování Cesia-137 na Ukrajinu, za účelem simulování jaderného útoku, který ruská rozvědka naštěstí zavčas zachytila. Prostě, ukrajinské vedení je tak podlé, že se nezastaví před ničím. A Západ, Britové a Američané jsou na tom ještě hůř, protože oni jim tyto kousky vymýšlí. Chtějí za každou cenu zničit Rusko, rozkouskovat je na malé, věčně mezi sebou válčící státečky, přesně podle hesla: „rozděl a panuj.“ Už déle než 300 let se o to snaží a pořád jim to nevychází.

Do toho náhle vpadl Prigožin, s jeho zjevnou záští proti způsobu, jakým ruská armáda vede válku na Ukrajině. Někteří říkají, že byl za tu vzpouru řádně zaplacen. CIA rozvědčíci s kufírky plnými čerstvě vytištěných amerických dolarů běželi, co ji nohy stačili, doručit Wagnerovcům jejich milióny.

NATO, nebo EU? To je otázka

V současné době se blíží velká schůze NATO, k níž má dojít 11.-12. července a všichni čekají, co bude něco takového znamenat pro situaci na Ukrajině. Nejspíš budou vymýšlet, jak Rusku uštědřit nějakou další, řádnou ránu, doufaje že to bude ta poslední, která je nadobro zničí. Snad to bude vstup Ukrajiny do EU či do NATO? Obojí je to stejné, nedělejme si iluze, jenže každý z nich by měl trochu jiné následky.

Vstup Ukrajiny, topící se v dluzích do Evropské unie by byla pohroma pro všecky členské státy. Nejen že sama EU je zadlužena jak nejvíc to jde a podle některých je těsně před bankrotem. Když by teď přidala ještě víc zadluženou Ukrajinu, to by se členské státy prohnuly v zádech, jak by platily a platily dluhy nezodpovědného a zločinného vedení této země, spolu s dluhy nezodpovědného a zločinného vedení EU. Nakonec by Unie zkoušela své přehmaty zastřít nějakou válkou.

Vstup do NATO by znamenal okamžitou 3. světovou válku, to je bezesporu. NATO by prostě šlo bránit ‚své‘ nové území. Krvežíznivá Británie by si nepřála nic jiného a dnes se zlobí na Bidena asi tak jako na Putina, protože Biden zabránil, aby jejich Ben Wallace nahradil Stoltenberga ve funkci vedoucího NATO. Wallace, jehož inteligence se ještě nedostala z plínek, by tu válku spolehlivě doručil, na nic jiného stejně nemá.

Britové si možná myslí, že válku nutně potřebují, aby zastřeli, že velká část jejich národa již teď hladoví. Bylo zjištěno, že pětileté děti, které vyrůstaly v současném období nedostatku, šetření a bídy, nedosahují stejné výšky jako děti z jiných zemí. V průměru jsou o 7 cm kratší. V Anglii se vždycky šetřilo; bylo tam vždycky příliš draho na platy, které lidé dostávali, takže i dříve, od r. 1985 byly anglické děti co do výšky na 69. místě ze 200 hodnocených zemí. V tomto směru byly pozadu i za dětmi z Kyrgyzstánu a z Kuby. I v Číně, v Severní Koreji a dokonce i v Libyji, kde zuřila válka, jsou děti vyšší než v Anglii.

Výška člověka, jak bylo zjištěno, je ovlivněna nejen kvalitou a množstvím potravy, ale také množstvím stresu, nemocemi, nedostatkem financí, bídou a dokonce i úrovní spánku. Takže Anglie je pozadu za celou Evropou a možná za velkou částí světa ve všech těchto bodech.

Britští lékaři, kteří ordinují v oblastech, kde žijí lidé s nízkými příjmy dnes dokonce přiznávají výskyt nemocí, které jsou způsobeny podvýživou a které se tam naposledy vyskytovaly ve viktoriánských časech, za vlády královny Viktorie.

Jaké by byly následky

Jak pokračuje Tom Luongo, naše jediné štěstí, proč se Britům nepodařilo vetřít se do vedení NATO je v tom, že ani Spojené státy, ani Francie je tam za žádnou cenu nechtějí. A tak všichni složitě manévrují mezi snahou zničit za každou cenu Rusko, anebo co tak zničit celý svět 3. světovou válkou? Všichni z nich mají na zničení Ruska nějaký osobní zájem. Ukrajinští nacisté mají slíbeno vyhlazení Rusů v Donbasu, Polsko by dostalo notný kus země a Maďarsko taktéž, Gruzie by získala Kavkaz, Evropa by měla nadále ropu a plyn, Israel by dostal další zaslíbenou zemi a tak dále.

Někteří horlivci z Ameriky tomu všemu i na dálku fandí. Americký senátor Richard Blumenthal dokonce sepsal rozhodnutí, podle kterého by mělo dojít k rozšíření Odstavce č. 5 v NATO předpisech, aby obsahoval jako důvod k napadení nejen kdyby Rusové použili taktické jaderné zbraně, ale i kdyby došlo k výskytu jakékoliv jiné radiace z jaderné nehody. Snad proto se Ukrajinci stále snaží vybuchnout jaderné reaktory v Záporoží?

Na Západě stíhají jedny úplatky ty druhé, jak všichni zkoušejí protlačit svoji vlastní agendu. Wallace, coby vedoucí NATO by jim všecky jejich touhy naplnil tím, že by rozpoutal 3. válku. Jenže pak řekl americký president Biden „ne!“ A Stoltenberg zůstal na další rok.

Proč asi to Biden udělal? Co ho k tomu vedlo? Znamená to snad že Pentagon a WEF v Davosu jsou vyšachováni ze hry?

Co asi měla Wagnerova vzpoura docílit?

Jevgenij Prigožin mohl mít všelijaké důvody pro reptání proti Ministerstvu obrany a vládě. Luongo uvažuje, že ve všech případech v tom ale byly západní peníze. Možná chtěl opravdu napadnout Kreml a převzít úlohu Vladimíra Putina. Jestliže něco takového vypadalo pro Západ dost pravděpodobně, mohli snadno oželet pár milionů a celé povstání financovat. Co jim záleží na penězích, však si můžou natisknout další.

Anebo snad dostal Prigožin slíbeno presidentství v některém menším státě, na které chtěli Rusko rozbít? Snad doufal, že se k němu přidají i jíní, nakonec v Rusku je dostatečné množství těch, kteří nesouhlasí s Putinem, protože podle nich neřeší situaci na Ukrajině dost rázně. Chtěli by spíš něco jako buldozér a celou Ukrajinu srovnat se zemí.

Také se mohlo stát, že se Prigožin rozhodl Západ obrat o peníze a neudělat za to nic. Sice se vydal na pochod na Moskvu a cestou údajně střílel na všecky strany. Západ slintal nadšením, protože touto dobou jsou už tak zdrcení, že se jim nepodařilo Putina žádným způsobem chytit do kterékoliv z jejich léček, že s nadšením berou i nepatrný náznak vítězství.

Snad proto Biden přikázal Ukrajincům aby v době Prigožinova pochodu na Moskvu se nepokoušeli na ruskou stranu střílet?

Ale když došlo na konečnou fázi, kde měli Wagnerovci ‚doručit objednané zboží,‘ tak si zařídili domluvu s Běloruskem a odbočili přímo tam. Stejně by tam nakonec skončili.

Co když se vzpoura nekonala?

Jenže – co když to bylo ještě jinak? Co když žádný protest vůbec nebyl? Co když to, co mělo vypadat jako útok pod falešným praporem se změnilo na útok z Ruska? NATO se chystá za necelých 14 dnů situaci ještě zhoršit a Britové dělají co mohou, aby tu válku už konečně rozpoutali. Teď dodávají Ukrajincům Storm Shadow rakety, které doletí daleko, velmi daleko, až na Krym. Poláci netrpělivě přešlapují a čekají na signál k pochodu, spolu s několika desítkami tisíců Američanů, kteří se s nimi již delší dobu bratříčkují.

President Putin už dopravil jaderné zbraně do Běloruska a co tak tam dodat nějaké dobře vycvičené a bojem utužilé vojáky? Protože kdyby došlo k útoku, tak nejspíš přijde z polské strany a do Kyjeva je to jen asi 150 km. Wagnerova skupina seděla přesně na to. Zbytek ruských vojsk je už nastaven tak, že kdyby Kyjev nebo někdo jiný dostali jakékoliv bláznivé nápady, tak je mají ze dvou stran, jako v kleštích. Je dokonce očekáváno, že hodně vybraných členů ruské armády bude naveleno k Wagnerovým oddílům.

No a pak bude v tichosti odstraněn Šojgu a všelijací váleční fanatikové se zaradují, protože na jeho místo dostanou někoho, kdo je tak trochu jako Prigožin.

Panika na Západě

Přesun Wagnerovy elitní skupiny vojáků do Běloruska, přímo k polským hranicím způsobil na Západě značný rozruch. Málem že došlo k protestům, protože všichni si dobře uvědomovali, že Wagner se postará, aby bylo spojení mezi Polskem a západní Ukrajinou když ne přerušeno, tak aspoň velmi dobře hlídáno.

Podle běloruského presidenta, Alexandra Lukašenko, Wagnerovy jednotky nebudou mít přístup k ruským jaderným zbraním. To je záležitost čistě ruských vojsk, které k tomu mají dostatečné znalosti a zkušenosti.

Wagnerovi vojáci dostali přidělená území, kde mohou vybudovat tábory, ale jsou v zemi na vlastní útraty; běloruská vláda je platit nebude. Jejich úkolem bude připravovat běloruskou armádu k boji. Mají k tomu potřebné zkušenosti, nakonec se po celou dobu války nacházeli v předních liniích fronty.

Mohlo to ale být ještě zcela jinak

Americký ministr zahraničí, Antony Blinken řekl, že Prigožinova vzpoura není to poslední, co se mohlo přihodit. Spojené státy očekávají mnohem více nepokojů v Rusku. „Je to, jakobychom sledovali film,“ řekl, „a ještě jsme neviděli poslední scénu.“

Zajímavé prohlášení. Jakoby tím chtěl potvrdit, že Prigožin opravdu na toto představení vyfasoval jejich peníze a že jsou ještě jiní, další, kteří rovněž provedou na co byli najati.

Západ je přesvědčen, že vzpoura Wagnerových jednotek odhalila problémy v Rusku, které ohrožují Putinovu pozici. Podle nich, politická situace v zemi je nejistá, což o to víc ospravedlňuje podporu Ukrajiny.

V rozhovoru s Bidenem řekl ukrajinský president Zelenský doslova: „Jsem vděčný za vaši připravenost a za připravenost amerického lidu stát po boku Ukrajiny až do plného osvobození celého našeho území, tak jak je mezinárodně uznáváno.“ Stále doufá!

Další důvod pro Prigožinovu vzpouru odhalil člen ruské Dumy, Andrej Kartapolov, když vysvětlil, že všechny soukromé vojenské skupiny, které se aktivně podílejí na ‚zvláštní vojenské operaci‘ na Ukrajině, jak je tato nazývána, byly požádány, aby podepsaly smlouvu s ruským ministerstvem obrany. Jediná Wagnerova skupina smlouvu odmítla podepsat. Její vedoucí se tehdy vyjádřil, že „jsou vysoce výkonná jednotka, organicky včleněná do celkového systému.“

K této události došlo pouhých pár dnů předtím, než se Wagner dal na pochod na Moskvu. Když pak byl Prigožin uvědoměn, že nepodepsat smlouvu znamená nedostávat žádné další finance od státu, takže tím pádem ztrácí jak finanční, tak materiální zdroje, to mohlo způsobit jeho znechucení a dohnat ho ke vzpouře. Nutno dodat, že za jeden rok vyplatila ruská vláda Wagnerovým vojákům v platech a v odměnách v přepočtu na dolary celkem 1,04 miliard.

Snad toto byla ona ‚smrtící raketová palba,‘ která zasáhla jeho oddíly, jak řekl Prigožin. Jeho vojáci byli naprosto závislí na státním financování, zatím co on sám získával miliardy rublů za dodávky stravování pro ruská vojska.

Ještě další pravděpodobný názor

Michael Snyder píše, že Prigožin neměl vůbec v úmyslu svrhnout presidenta Putina. Všecko co chtěl, bylo dostat zpátky to, co ztratil, což je vládní podpora a finance. Protože byl již dříve s Putinem velice zadobře, Prigožin vydělal neuvěřitelné množství peněz na dodávkách potravin pro moskevský školní systém a pro vojenské základny. Na takovém podnikání, spolu s organizováním Wagnerovy činnosti, získal asi 2 miliardy v dolarech za rok.

A pak se jaksi záhadně začalo všecko hroutit. Ze začátku najímal vojáky pro Wagnera ve vězeních, ale vláda mu to překazila a začali tam hledat posily pro své vojsko sami. Pak došlo k tomu, že jeho přítel a schopný generál Sergěj Surovikin byl nahrazen generálem Gerasimovem. Prigožin něco takového těžce nesl a od té doby začal s armádou bojovat.

V podepsání smlouvy s vládou viděl předání svých nájemních vojáků ruské armádě a proto nechtěl podepsat. To bylo, kdy nádoba přetekla.

Prigožin měl původně v úmyslu zajmout Ministra obrany Šojgu a generála Gerasimova. Jenže ruská rozvědka jeho plány odhalila, takže musel změnit strategii a namísto toho se vydal na pochod do Moskvy. Když poznal, že ani tam neuspěl, použil nejlepší cestu ze situace, jaká se nabízela.

Pro celý Západ to bylo obrovské zklamání. Všichni doufali, že se přidají další a že vznikne řádná revoluce, která svrhne Vladimíra Putina. V tom se ale přepočítali. Zjevně si neuvědomili, že president Putin je v Rusku mnohem oblíbenější než kterýkoliv jiný západní vedoucí státu. Na příklad, Bidenova popularita je údajně 37%, což je určitě nějak šikovně navýšeno. Popularita Kamaly Harris je ještě nižší. Zato Putinova popularita je více než 80%.

Není čemu se divit, že je na tom Biden tak zle. Zrovna nedávno se vyjádřil, že „Putin zcela zjevně válku v Iráku prohrává.“ A jindy zase blábolil: „Prodal jsem hodně státních tajemství a velké množství důležitých věcí …“

Plete si Švédsko se Švýcarskem a všichni ztuhli, když řekl, že: „Putin může obklíčit celý Kyjev s tanky, ale nikdy si nezíská srdce a duše iránského lidu.“ Takže Ukrajina je podle něho osídlena Iránci! Slavný byl rovněž jeho výrok: „Máme plány jako vybudovat železnici z Tichého oceánu, celou cestou skrze Indický oceán. Mohl bych pokračovat, ale neudělám to. Vím, že teď odbočuji od scénáře, takže budu mít problémy.“

A to je stále ještě presidentem! Některým projde všecko, jiným neprojde nic.

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x