27.2.2021
Kategorie: Společnost

Doba covidová, doba plastová

Sdílejte článek:

JAKUB JANDA

jakub-janda90279736_0Evropský parlament 2019 schválil celounijní zákaz prodeje jednorázových plastových výrobků. Platit má od tohoto roku. Zahrnuje jednorázové příbory, talíře, brčka, nádoby na potraviny ajn. Jenže potom přišel Covid a asi to neví …

Ráno, jako každé předchozí ráno v poklusu opouštím dveře našeho domu a na prvním sjezdu z dálnice přibrzďuji u nejmenovaného fastfoodu a objednávám si ranní menu, kávu a míchaná vejce. První plastová krabička následovaná vidličkou z jednorázového plastu, kelímek a víčko jsou v autě. Po několika kilometrech parkuji před svou firmou. Ještě než vstoupím, zastavím se pro obložený toust ve výdejním okénku mého oblíbeného bistra. V běžném režimu bych si na něj během dopoledne zaskočil, dal bych si ho na talíři s běžným příborem. Máme Covid, takže mi ve sbírce přibyla nová plastová krabička, jiná, hezká, ale plastová. A hele, příbor, také plastový je nedílnou součástí.

Dopoledne mi příjemně uteklo a s kolegy se domlouváme na jídle z rozvozu. Těstoviny byly výborné, hůř se jedly přiloženou plastovou vidličkou, ale neva. Sbírka se rozrůstá o dvoudílnou, opět plastovou krabici. Oběd je třeba zapít, takže plastová lahvička domácí limonády potěší. Ještěže jsem včera v Albertu dostal jednu plastovou tašku navíc, jinak nevím, kam bych ty dnešní gastro doplňky dal.

Odpoledne už mě nic zvláštního nečeká, vyběhnu si na ulici pro jedno jak jinak než plastové kafe a hurá domů. Cestou mi manželka volá, že by si s našimi dvěma dětmi daly rádi k večeři tu výbornou Indii, na kterou jsme dřív rádi chodili na náměstí. Přibrzdím tedy před naší oblíbenou restaurací a sbírka je kompletní. Milá paní mi okénkem podává čtyři plastové boxy plné nepředstavitelně dobré večeře, k tomu čtyři lahvičky mrkvové šťávy a malé roztomile plastové kelímky s koriandrovou zálivkou. Ještě že ubrousky jsou z papíru.

U večeře s manželkou probíráme vážné téma. Můžeme si jako rodina přiobjednat popelnici pouze na plasty? Tu na směsný odpad a bio odpad již máme a společný kontejner pro celou naší ulici jsme v této covidové době schopni zaplnit během dvou dní sami.

A co k tomu říká EU? No přeci mlčí , jako vždy ….

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x