3.7.2013
Kategorie: Ekonomika

Zvyšuj daně, politiku, udusíš tím republiku!

Sdílejte článek:

REDAKCE PP 03/07/2013

Centrální banky tisknou miliardy, čímž znehodnocují peníze. Političtí lídři zvyšují daně. Životní náklady díky obojímu rostou a porostou dál a dál. Sociální napětí pak může z pocitu beznaděje vyústit v sociální nepokoje.

 

 [ad#hornisiroka]

 

Politikům dochází, že s jejich rozpočty není něco v pořádku, a tak se snaží ve svých zemích tuto situaci nějakým způsobem „řešit“. Jejich řešením je samozřejmě zvyšování daní. Holt, když peníze chybí, je jich třeba logicky vybrat více. Omezit výdaje je přeci nepopulární. Být prorůstový, podporující ekonomiku, vyhazovat peníze oknem, to je přeci trendy mezi politiky. Tím se kupují hlasy.

 

O tom, jak se snižuje kupní síla peněz vlivem zvyšování množství měny v oběhu, jsem napsal již řádku článků. Ke snižování kupní síly peněz dochází ale i prostřednictvím rozhodnutí politiků. Toto zvyšování daní vede zprostředkovaně k růstu cen spotřebovávaného zboží a služeb. Opět tedy dochází k tomu, že si za příští rok budu moci pořídit méně zboží a služeb za stejnou sumu peněz – tentokrát díky vlivu politického rozhodnutí. Centrální banky „stimulující“ ekonomiku. Politici „zachraňující“ rozpočet. To jsou síly, které společně zvyšují lidem po celém světě životní náklady.

 

 

Mou otázkou je, kdy nastane zlom, ve kterém beznaděj z finanční situace jednotlivců a rodin, přeroste v sociální nepokoje. Proti této beznaději se mnozí zejména ze střední třídy chrání tím nejhorším možným způsobem – „spoří na účtech na horší časy“. V takovém okamžiku rostou jejich životní náklady a souběžně s tím ztrácejí na kupní síle jejich úspory. Jde o paradox světa financí: „V současnosti se omezují, aby byli v budoucnu ještě chudší“.

 

Řešením tedy nemohou být úspory nýbrž vhodné investice, které v relativně dobré kondici přežijí i znatelnou ztrátu kupní síly peněz.

 

V posledních měsících došlo k sociálním nepokojům nejvíce ze strany sociálně nejslabších. Ti nejčastěji spoléhají na to, že se o ně v každém okamžiku postará stát. Jenže státu peníze na takové samaritánství dochází. Tito lidé samozřejmě nemají žádný finanční polštář, kterým by svou svízelnou situaci odsunuli do budoucna, a tak se bouří. Až zvyšující životní náklady dostanou do problémů i širší masy – asi to v ulicích nebude pěkný pohled.

 

Zvyšování daní v současné době vede jen k prohlubování a rychlejšímu nástupu této beznaděje.

 

[ad#velkadolni] 

 

ZDROJ: ing. Roman Šebl

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...