Zúčtování se Západem
ZBYNĚK FIALA
Pozdě, ale přece. Blíží se nový post západní mezinárodní řád, který bude multipolární a spravedlivější, napsal Chandran Nair, zakladatel a generální ředitel Global Institute For Tomorrow (GIFT) a rázem se vyšvihl mezi dlouhodobě nejčtenější příspěvky na vlivném americkém webu The National Interest. Autorovy představy o světě zítřka, kterému se jeho institut věnuje, naznačuje výmluvně titul knihy, kde to probírá podrobněji: Dismantling Global White Privilege: Equity for a Post-Western World. Čili čekejte konec globálních privilegií pro „bílého muže“, protože post západní svět se zaměří na obnovu rovnosti.
https://nationalinterest.org/feature/west-must-prepare-long-overdue-reckoning-206538
Velké zúčtování, které nás čeká, bude poháněno pěti hlavními trendy. Pokud Západ tyto trendy nerozpozná nebo bude mít snahu jim důrazně vzdorovat, vytvoří významné riziko nejen pro samotný Západ, ale také pro globální stabilitu, píše šéf nezávislého think tanku se sídlem v Hongkongu, který studuje ekonomické, politické a změny sociální otázky z asijské perspektivy. Doporučení je jasné: Bude lepší konfliktům se vyhnout a změny vnímat jako příležitost k budování spravedlivějšího světa než jako krizi, která ohrožuje zakořeněná privilegia.
Ještě zajímavější je ohlas, jaký má tento text mezi americkými pravičáky vyhledávajícími The National Interest, web washingtonského Centra pro národní zájem (původně založeného prezidentem Richardem Nixonem). Článek, který se stal během pár dní tím nejčtenějším v letošním roce, je totiž v naprostém rozporu se základním pojetím redakce, které stavělo právě na oné vůdcovské výlučnosti Západu. To by naznačovalo vnímavost k nastupující změně tam, kde je to nejdůležitější.
Ale věnujme se popisu oněch pěti základních trendů, jak je identifikoval Chadran Nair:
První z těchto trendů spočívá v převyprávění dějin právě z onoho úhlu nastupující multipolarity. Západ praktikoval selektivní interpretaci své koloniální historie, ve které se vydával za nositele modernity a laskavou vůdčí sílu. To se nyní mění, internet a sociální média narušily informační monopoly a prolomily brány, za nimiž západní instituce (mediální společnosti, univerzity, knižní nakladatelství a další) střežily převahu svého výkladu. Historie už není omezena na západní interpretaci, a to včetně předstírané dobromyslnosti kolonizačního úsilí Západu.
Zatímco Západ zesiluje domnělé špatné činy jiných, mlčí o tom, jak první evropští osadníci v Americe ničily kultury původních národů, jak byl vykořisťován africký kontinent nebo jak se zacházelo s domorodým obyvatelstvem v Austrálii. Řešení těchto historických epizod je o to důležitější, že západní národy mají problém si přiznat i současné chyby a záměry.
Nezápadní národy mohou nyní jasně ukázat, že jejich vlastní země a komunity mají dlouhou historii, která nejenže existuje navzdory západnímu výkladu, ale tyto dějiny je třeba zkoumat, chápat a vyprávět. Západ se musí s tímto trendem a jeho důsledky vypořádat, a ne jej zastírat popíráním. Připomeňme si například pokračující diplomatické úsilí indické vlády přimět Velkou Británii, aby vrátila poklady ukradené v Indii, včetně některých korunovačních klenotů.
Druhým trendem je přehodnocení mezinárodního řádu „založeného na pravidlech“. Politici ve Washingtonu to neslyší rádi, ale tento koncept je ve světě předmětem velkého posměchu a je považován za nástroj pro ovládání světa a udržování hegemonie. Západ přitom vlastní pravidla sám opakovaně porušuje. To vyvolává odpor v okolním světě a legitimita takového řádu je zpochybňována.
Rostoucí frustrace z takového pokrytectví přispěla k tomu, že o podíl na světové moci se uchází více zemí a vznikají nové příležitosti a výzvy. Čína zaujala významnější postavení a nabízí globální veřejné statky, jako je nastolování míru a řešení klimatických změn. Podobně se začíná prosazovat Indie a další země, jako jsou Spojené arabské emiráty a Indonésie.
Stále více zemí hledá vlastní cestu jednadvacátým stoletím. Západ musí uznat, že mezinárodní rovnováha sil se změnila. Nadále už není možné, aby ostatním vnucoval svou vůli. Je zapotřebí nový, pragmatičtější, multipolární přístup, v jehož rámci budou národy provádět zahraniční politiku mírového soužití a řídit se vlastními zájmy, bez omezení typu „kdo není s námi, je proti nám“.
Třetím trendem je demaskování toho, co se skrývá za „mírotvornými“ akcemi Západu. Přestože Spojené státy (a v menší míře i Evropa) vystupují jako garanti globální bezpečnosti, většina světa považuje Spojené státy (a v menší míře i Evropu) za země, které z válek spíše profitují. Stěží pak mohou mít zájem na podpoře skutečného míru. Západní vojensko-průmyslový komplex (zejména ten americký) je tak mocný, že řídí zahraniční politiku USA a udržuje konflikty, ze kterých má zisk.
V současné době jsou Spojené státy a jejich spojenci v NATO hnací silou růstu celosvětových vojenských výdajů. Amerika vydává na obranu více než dalších deset dalších zemí dohromady. Vojensko- Nelze přehlédnout ani miliony dolarů, které průmyslový komplex vynakládá na volby, což vede k ovládnutí státu a výraznému zvyšování rozpočtů na obranu.
Západu samotnému proto nelze svěřit vedení globálního mírového úsilí, když značná část jeho ekonomik z těch konfliktů těží. V tomto světle dochází k pozitivní změně, kdy Čína zprostředkovává průlomové mírové dohody (například mezi Saúdskou Arábií a Íránem), zatímco další světoví lídři jako indonéský Joko Widodo, indický Narendra Modi nebo brazilský Luiz Inácio Lula da Silva přicházejí s vlastními návrhy na mírová řešení.
Čtvrtým probíhajícím trendem je nezbytnost zbavit se nadvlády západního finančního sytému. Politici a experti otevřeně hovoří o užití „financí jako zbraně“. Vůči zemím, které se nepodřizují západním záměrům, se uplatňují finanční sankce. Schopnost Spojených států a jejich spojenců zmrazit, a dokonce zabavit rezervy suverénních států (Afghánistánu, Venezuely, Ruska), vyvolala šokové vlny po celém světě.
Finanční chamtivost Západu a používání nekalých triků spouští zničující krize, jako byla finanční krize z let 2007-2008 nebo nedávný pád banky Silicon Valley. Nedůvěra v západní finanční struktury zákonitě roste, začínají být odmítány.
V současné době probíhají snahy o odstranění privilegií Spojených států plynoucí ze širokého užívání dolaru. Proces de-dolarizace už pokročil, podíl této měny na světových rezervách klesl ze 73 % v roce 2001 na 47 % v loňském roce.
Země navíc hledají alternativy k systému SWIFT, který byl rovněž využíván na podporu západních sankcí. Ekonomický řád se tak zbavuje jednostranných závislostí, a to mění geopolitická spojenectví, ekonomickou diplomacii i rovnováhu sil v mezinárodních institucích. Tato změna může poskytnout větší flexibilitu měnovým politikám rozvojových zemí a omezit schopnost Západu uvalovat sankce. Země BRICS už dosáhly většího HDP mají země G7, což signalizuje přerozdělení ekonomické moci a budoucí spolupráci v oblasti obchodu, investic, infrastruktury a rozvojové pomoci.
Pátým trendem je pozoruhodný úpadek důvěryhodnosti západního tisku. Začíná být zřejmá role západních médií jako nástroje pro udržování výhod Západu na úkor jiných zemí.
Například neustálé hanobení Číny v západních médiích udržuje obraz Pekingu jako hrozby pro vlastní občany i celý svět. Komplikované geopolitické souvislosti Hongkongu a Tchajwanu jsou obzvláště selektivně přetřásány, aby se prosadil narativ „my, nebo oni“, místo aby se podpořilo porozumění mezi Západem a Čínou.
Podobně jednostranné zpravodajství o ukrajinském konfliktu přehlíží geopolitické složitosti rusko-ukrajinských vztahů a expanze NATO v Evropě. Nedostatek zpráv o bombovém útoku na Nord Stream, který byl podle mnohých spáchán západním státem, je do očí bijící a přispěl k nedůvěře v západní média ze strany nezápadních i západních čtenářů. Informování o nezápadních konfliktech, jako jsou konflikty v Jemenu, Myanmaru a Palestině, je také nedostatečné a neobjektivní.
Autor Chandar Nair nakonec sáhne po výrazu „nápis na stěně“ podle biblického zvěstování pádu Babylonu. Dnes tento nápis na stěně zní:
Svět už není takový, jaký byl v době po studené válce. Staré pořádky skončily. Západ nemá takovou politickou a finanční moc jako kdysi, o mezinárodní legitimitě nemluvě. Západní země se musí přizpůsobit tomuto měnícímu se mezinárodnímu prostředí, je to lepší než tvrdošíjně trvat na tom, že vše zůstane při starém. Avšak pokud tak neučiní, svět se stane nebezpečnějším a jak důvěryhodnost, tak vliv Západu dále poklesne.
- Rumunský scénář? - 20.1.2025
- Totalitní chování bank. Jen ať to lidé vědí - 20.1.2025
- Tománková? Urválek v sukni … - 20.1.2025
cit : … protože post západní svět se zaměří na obnovu rovnosti.
…ta, tak…. a kdo bude rovnost narušovat, tomu odteďka západ rozbije hubu….
Nojo, si delas srandu, o jske rovnosti se tady hovori, ona je nejaka robnost v EU, NATO nebo dokonce v nasem state ovladanem neofasisty ? O necem takovem nevim 😂
Laskavé pohlazení od přátel. Nebo co, co?
https://www.youtube.com/watch?v=ny_7YQJepnM
https://www.facebook.com/luckys7/videos/625861569474683/
Hatlamatla patlamatla,
dydli-mydli šmydli-fidli,
kadla-madla, – Šlak!
Šlak je dyslektik, autista a pošuk.
Vyznačuje se zdegenerovanými slovy, zdegenerovanými úplně blbými větami, záplavou poskakujících idiotských animovaných smajliků a vzteklými, často až humus-fekálními úplně blbými průpovídkami.
Šlaku, kup si Slabikář a nauč se psát souvislé věty aspoň tak, jako to umí už i malé děti v základní škole, ty patlomatlo.
Kdo má po tobě, Šlaku, ty tvoje zdegenerované zmatlaniny číst? Ty patlomatlo? Jsi prznitel jazyka českého.
Zamysli se nad sebou a polepši se, ty vostudo.
ba jo net idiot
Blbec sem strčí odkaz na cosi kamsi a nenapíše, co to je.
Je to blbec jménem Šlak.
Je zajímavé, kolik think tanků si platí Čína.
Ona ta dedolarizace bude spíše akcelerovat do de-fiatizace, protože všechny měny jsou Fiat. Pouze Bitcoin a další podobné jsou Seat! Takže oboje je na hovno! Ale co je pozitivní, je to že globalizace končí. Ovšem cena za to bude vysoká. Protože globalizace vše zničila. Teď to bude třeba vybudovat od základu znovu na lokálním základě a to je na dlouhé roky a ještě se do toho budou montovat ekozelenaci.
Kdepak, nic nekončí, jen plánováně mění poly. Elita se pomalu, ale jistě přesouvá do Asie. Evropa a USA jsou určený k částečné likvidací (ekonomický a morálně výsady, nemají co vládcům nabidnout). V budoucnosti nečekejte nic dobrého. Čeká nás jen ekonomický, morální a populační sešup. Tento systém nemá vnějšího nepřítele, vše co se odehrává nyní, je jen bitva o moc a bohatství uvnitř systému.
A co na to rotšildi? Říkali něco? Už stihli přeparkovat nebo jakpak?
Blansko rotšildi už mají přepracování už dávno.
A šestým trendem je Pravý prostor!
A to mám jako jásat radostí že sis nás východ uděla otroky?zasrani komouši…
Osle, jak z vás východ může nadělat otroky, když už otroky jste. Nanejvýš vás ponechá ve stejné pozici.
Naštěstí neexistuje ani globální západ, ani globální východ. Jen taková pohádka pro slaboduché 😉
Fekální tlamo:
Dva týdny po zahájení protiofenzívy Ukrajina přerušuje útoky kvůli „obrovským ztrátám“.
Píše o tom Wall Street Journal.
Ukrajinské síly z velké části zastavily svůj postup, zatímco velitelé bilancují poslední dva týdny a analyzují způsoby, jak prorazit ruské linie bez masivních ztrát.
Novináři píší, že ruské letectví dokázalo udeřit na ukrajinské obrněné kolony se západními modely techniky a zastavit několik útoků.
Ukrajinští představitelé „udržují optimistický tón“ a říkají, že jejich síly pokročily na řadě front.
Ale podle deníku tyto pokroky „zatím nepředstavují přímou hrozbu pro hlavní obranné linie Ruska, vybudované během několika měsíců v Záporoží a Doněcké oblasti.“
Ale jo, ruští nacisti zničili část západní techniky. Čísla v ruských médiích jsou vynásobena zhruba deseti. To už je takový kolorit. Vlastní ztráty Rusové raději neuvádějí. Tisíce vojáků, desítky tanků, spousta sestrelenych vrtulníků… Nehledě na velké údery Ukrajinců a partyzánů za frontou. Život okupanta a kolaboranta je holt nejistý
Fekální Tlamo, píše o tom Wall Street Journal. Né Kreml, ty vypatlanče.
Tlamoida fekálního nedostanete, koupil za rektální šuk od Jiřího gramofon!!!
Multinick, zachovej klid, nikdo si z tebe otroka dělat nebude, už jseš vytěženej a nezajímavej, nikdo o tebe nestojí. Asie má lidí dost, nějaké ty miliardy, a makaj.
Ale jo, Asiati jsou pracovití. Až na Rusáky. A hlavně neříkej, že ta stepní horda patří do Evropy 😆
Fekální Tlamo,
Evropa sahá až po Ural. Doplň si zeměpis, pablbe.
Geograficky, kulturně a mentálně Rusko do Evropy nikdy nepatřilo
Zatimco ty patříš do žumpy, Fekální Tlamo.
Frantíku, Kubíku… Podle slovníku soudím že ty žiješ v žumpě celej život. Že ty řídíš hownocuc? Abys nevycuc Putina
Tak to je BOMBA! Tlamoid Fekální jedinou dobře mířenou vyřadil celý pluk Putinovců, prémie budou, na US embasy už počítají dotace tomuto Iljovi Muromcovi!
Blbeček Holínek si tady zase vypůjčuje cizí nicky a zasírá diskuse na PP.
Multinick, napiš si to na nástěnku: Už o mě nikdo nestojí, jsem vyřízenej idiot, bééééé….. Pasák tě brzy nakopne, měls ideologicky vyhrát vofenzívu a vono p.r.d. jako vždycky. Shořely ti všecky echt dojč leopardi, dostaneš vylágoš.
Říká mužatka, stará ruská šlapka, o kterou nikdo neopře ani kolo. To je zase sranda.
Jeď, Jeď, jó jó jó, vydrž Jiří, jako Tlamoid fekálový jsi nás teď smetl jedinným úderem! Jsi Mosad, jsi CIA, jsi Mi5, jsi king! Bohužel přes to zůstáváš ubohým volem!!
Multinick, prej ti pasák snížil sazbu z 5 Kč za putina na 2,50 Kč – nemáš výsledky, jseš vyřízenej.
Stojí to za hovno komplet všude, ty chytráku!! Co je to za svět, kde mě šmrují na každém kroku na internetu i mimo něj a kopírují do uložiště ksychty všech, aby nás zotročili!! Jakým právem? Šmírování ksychtů začala Čína, Rusko se tomu nebrání.., a západ po tom velmi touží!! K čemu?? vy dobytci!!
Poslední dobou nás ČT a novinové plátky přestaly krmit
čínskými disidenty,
a také tím korejským atomovým kutilem Kimem.
Halt mají pouze limitovaný časoprostor
a tak nestíhají všechny ty propagandistické bláboly „udržovat v chodu“.
*
Přednostně se zjevně zabývají vítězným tažením zelenského válečníků všeho druhu.
Zejména pak preferují ty banderovské teroristy
a bandity,
kterým dnes říkají ruští partyzáni.