21.9.2022
Kategorie: Ze světa

Zoufalý Putin je nebezpečný Putin

Sdílejte článek:

PAT BUCHANAN

Čím déle tato válka potrvá a čím dříve bude ruské krvácení pro Putina nesnesitelné, tím pravděpodobnější bude, že bude spíše eskalovat, než kapitulovat.

Zoufalý Vladimir Putin je nebezpečný Vladimir Putin a existují náznaky, že Putinova situace na Ukrajině se může stát zoufalou.

Podle Ukrajinců, jejichž vojáci jsou nyní jen dvě míle od ruských hranic, byla za poslední týden vytlačena ruská armáda z oblasti asi 2200 čtverečních mil v ukrajinské Charkovské oblasti.

Bitva u Charkova byla porážkou pro překvapené Rusy, kteří si strhli uniformy, odhodili zbraně a uprchli, někteří na kradených kolech. Pro Rusko to byla nejtěžší porážka války.

O tom, že Moskva utrpěla těžký průšvih, svědčí zpráva, že ruští nacionalisté doma začali otevřeně nadávat na Putinovo vedení války, kterou začal 24. února.

Kde je teď Putin?

Je v sedmém měsíci války, kterou začal minulou zimu, a zdá se, že míří do nadcházející zimy bez vítězství nebo konce války v dohledu.

Zatímco jeho počáteční ofenzivy byly úspěšné na sever od Krymu a na Donbasu, nepodařilo se mu dobýt Kyjev, Charkov nebo Oděsu u Černého moře, tři největší města Ukrajiny a patřící mezi strategické cíle Ruska.

Putinovy úspěchy na Donbasu jsou jediným velkým přínosem, který má. Ale jeho armáda je nyní demoralizovaná a v defenzivě. Dynamika války se posunula ve prospěch Kyjeva.

Západní a zejména americké zbraně poskytnuté Ukrajině se ukázaly jako zničující pro ruské ozbrojené síly, jejichž ztráty na tancích, obrněných vozidlech a jednotkách jsou značné.

Tisíce ruských vojáků byly zabity, zraněny nebo zajaty. Putin už nemá v Rusku k dispozici rezervy, aniž by je nahradil branci.

Zdá se, že nyní Ukrajinci mají zaručené nekonečné dodávky moderních amerických zbraní, které použili k decimování ruské armády.

Současné vyhlídky pro Putina tedy nejsou žádné vítězství, žádný konec války, žádný konec týdenním seznamům obětí mrtvých, raněných a nezvěstných, pokračující patová situace a vyhlídka na konečnou porážku.

Mohl by Putin přežít vnímanou porážku ve válce, kterou rozpoutal, a osobní, politické a národní ponížení, které by on a Rusko utrpěli takovou porážkou? Dokázal by to Putin přežít a zůstat prezidentem Ruska po 22 letech u moci?

Stručně řečeno, ve válce, kterou historie nazve „Putinovou válkou“, se příliv obrací proti Rusku a Putin čelí vyhlídce, že byl vládcem, který zahájil Rusko nejméně potřebnou a prohranou válku.

Jaké má Putin možnosti?

První je udržet kurz, přerušit vývoz ropy a plynu do Evropy NATO a doufat, že ukrajinské ztráty a evropské potíže tuto zimu donutí Kyjev a jeho spojence přijmout příměří, které Rusku umožní ponechat si některá nově získaná území od r. 24. února.

Problém s tímto přístupem je, že ukrajinská armáda nyní jakoby má čas na své straně a vítr v zádech.

Alternativou k válce trvající tak dlouho, dokud budou Ukrajinci ochotni bojovat, aby vyhnali Rusy, je eskalace Ruska, vítězství a ukončení bojů.

Jak by to mohla Moskva udělat?

Za prvé, Putin by mohl zvýšit ante, říci, že jsme ve válce s NATO, povolat ruské armádní zálohy, jako ve druhé světové válce, a povolat dostatek nových vojáků, kteří by nahradili ty, kteří již ztratili.

Zadruhé je tu možnost Groznyj, ničivý dělostřelecký, letecký a raketový útok, který Rusové zahájili na čečenské hlavní město, aby v roce 2000 zlikvidoval separatisty.

Ale před světem, udělali by Rusové Kyjevu nebo Charkovu to, co Groznému před čtvrt stoletím?

Kromě varianty Groznyj existuje i varianta jaderná.

Rusko má tisíce taktických jaderných zbraní, největší arzenál svého druhu na světě, a hrozba použití nebo skutečného použití jedné nebo více těchto zbraní by exponenciálně zvýšila sázky v této válce.

Na začátku této války ruští jestřábi otevřeně hovořili o možném použití taktických jaderných zbraní. Tato řeč se nyní znovu rozhořela.

Základní otázka zní takto:Vyhrožoval by Putin jadernými zbraněmi nebo je použil, aby se vyhnul porážce a ponížení pro sebe a Rusko? A pokud ano, jak a kde by je použil? A jak by na to reagoval Kyjev a Západ?

Amerika, Velká Británie a Francie jsou všechny tři státy NATO a mají jaderné zbraně. Nikdo z nich však nemá životní zájem na výsledku této ukrajinské války, který by ospravedlnil jadernou válku s Ruskem, i kdyby se Rusko uchýlilo k prvnímu použití takové zbraně.

Čím déle bude tato válka trvat a čím dříve bude ruské krvácení pro Putina nesnesitelné, tím pravděpodobnější bude, že bude spíše eskalovat, než kapitulovat a smířit se s porážkou a ponížením pro svou zemi a sebe, které by vyústily v jeho vypuzení.

Zoufalý Putin je opět nebezpečný Putin.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 1,36 out of 5)
Loading...
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)